Skelet bývalého obchodného domu Ružinov bratislavskej mestskej časti Ružinov

Skelet Hirošimy patrí minulosti, projekt Nové centrum Ružinov má EIA po vyše dvoch rokoch

Polyfunkčný projekt Nové centrum Ružinova, ktorý má nahradiť dlhoročný skelet obchodného domu v bratislavskom Ružinove, nazývaný Hirošima, má po rokoch stanovisko Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR v rámci posudzovania vplyvov na životného prostredie (EIA). Pre TASR to uviedol Róbert Michalica zo spoločnosti MiddleCap Real Estate. Potvrdil to aj envirorezort.

„Získať vyjadrenie ministerstva oprávňujúce investora konať ďalej v povoľovacom procese trvalo takmer dva a pol roka,“ skonštatoval Michalica. Na získaní všetkých potrebných povolení na zmenu pôvodného projektu a začiatok výstavby novej podoby územia pracuje spoločnosť od začiatku roka 2021.

Rozhodnutie padlo v roku 2023

Kedy by mohol developer získať všetky stavebné povolenia, ktoré umožnia zbúrať pôvodný skelet a začať s výstavbou novej podoby projektu predstavenej ešte v roku 2020, sa podľa neho povedať nedá. Predpokladá, že by to mohlo trvať minimálne jeden rok. „S búraním skeletu preto nepočítame skôr ako v roku 2025,“ poznamenal Michalica.

Finálne rozhodnutie v rámci posudzovania vplyvov na životné prostredie padlo zo strany ministerstva v októbri 2023, právoplatnosť nadobudlo 30. októbra 2023. Vplyv na zdĺhavejšie zisťovanie skutočného stavu veci malo viacero faktorov,“ poznamenal odbor komunikácie MŽP SR.

Referenti boli preťažení

Envirorezort to odôvodňuje napríklad dlhodobým preťažením referentov na odbore posudzovania vplyvov na životné prostredie, personálnou poddimenzovanosťou či vysokou fluktuáciou zamestnancov. Ďalším faktorom bol veľký odpor účastníkov konania voči tomuto zámeru,“ podotkol odbor komunikácie.

Pripomenul, že na zdĺhavé konania a prieťahy upozorňuje nové vedenie ministerstva pod vedením Tomáša Tarabu. Ministerstvo preto pripravilo legislatívnu zmenu, ktorá má procesy EIA zefektívniť a zjednodušiť. Rovnako tak zaručiť, že tieto procesy budú v súlade s európskymi environmentálnymi štandardmi.

Nový verejný priestor pre lokalitu

Nová podoba projektu má svojím rozsahom a zastavanosťou rešpektovať okolitú zástavbu, reflektuje tiež na požiadavky hlavného mesta, mestskej časti i obyvateľov. Ambíciou projektu je tiež vrátiť do lokality funkčný verejný priestor. So zmenou projektu už v minulosti súhlasilo hlavné mesto, ktoré s investorom podpísalo zmluvu o spolupráci, z ktorej vyplynuli investície do verejného priestoru i dopravnej infraštruktúry, rovnako tak i mestská časť Ružinov.

Obchodný dom Ružinov vyrástol v roku 1984. V roku 1995 ho získal nový majiteľ, ktorý ho o tri roky neskôr zrekonštruoval a vznikol obchodný dom Prior. V roku 2005 ho však zatvoril, pretože tam chcel vybudovať obrovské nákupné centrum. Zakrátko však avizoval prvé finančné problémy, údajne spojené s vtedajšou finančnou krízou. Bolo to v roku 2007, keď mali podľa pôvodných plánov nové nákupné centrum otvárať.

Po prípravných prácach, ktoré sa skončili s polročným sklzom, ostal stáť len skelet a termíny sa začali meniť. Skelet Ružinovčanov“ straší“ dodnes. I napriek tomu, že sa v minulosti objavili informácie a vizualizácie, podľa ktorých pôvodný projekt mení podobu. V hre mali byť súkromní aj zahraniční investori.

Súčasný majiteľ pozemkov pozostatky obchodného domu najskôr vyčistil, v medzinárodnej súťaži vízií a ideí vybral koncepčného architekta projektu.

Moderné riešenie pre Ružinov

Téme brownfieldu bývalého obchodného domu za Domom kultúry Ružinov sa venoval ASB v decembri 2022. Obchodný dom mal vystriedať zámer SCR Shopping Centre Ružinov, na ktorý bolo vydané stavebné povolenie ešte v roku 2005. Neskôr bolo zmenené ešte v rokoch 2006 a 2008. Napriek začatiu búracích a stavebných prác sa pôvodne navrhovaná činnosť nedokončila.

Investor MiddleCap Real Estate komunikoval v roku 2022, že priniesol nové urbanisticko-architektonické a funkčné riešenie právoplatne umiestnenej a povolenej stavby. Zmena spočíva v zmenšení počtu parkovacích miest, ako aj v stavebno-technickom a funkčnom riešení objektov oproti pôvodne posudzovanej navrhovanej činnosti. Opustený obchodný areál z 80. rokov minulého storočia v mestskej časti Ružinov kúpila firma v roku 2019.

Súčasťou zámeru bude aj obnova priestoru za Domom kultúry Ružinov – Papánkovo námestie. Naň bude nadväzovať rekonštrukcia kultúrneho domu, ktorú plánuje mestská časť Bratislava – Ružinov.

Nové centrum Ružinova – Polyfunkčný bytový dom

Investor: MCP Development
Architekt: Jakub  Cigler Architekti
Počet parkovacích miest: 636
Zastavaná plocha: 8914 m2
Stav: v príprave