Zászlós: Príkladom povoľovacieho procesu by sa pre Slovensko mohol stať Šanghaj
I keď vďaka politickej a ekonomickej stabilite pretrváva vysoký záujem zahraničných subjektov o investovanie v Bratislave a postupne aj v ďalších veľkých mestách SR, život developerom naďalej komplikuje rad prekážok. Ide o nedostatočnú vymáhateľnosť práva a ťažkopádnosť štátnej správy, najmä katastrálnych úradov a Slovenského pozemkového fondu. Katastrálne úrady sú nedobytná bašta.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Podľa Zászlósa príkladom povoľovacieho procesu v stavebníctve by sa pre Slovensko mohol stať Šanghaj. Tam si zainteresovaní v rámci povoľovacieho procesu k stavebnému projektu sadnú za jeden stôl, každý prezentuje svoju agendu a počas jedného týždňa je záležitosť vybavená. „Aj na Slovensku by sa dala legislatívnou úpravou v Národnej rade SR odstrániť roztrieštenosť štátnej správy, nízka vymožiteľnosť práva na súdoch a zbytočné napätie v povoľovacom procese,“ myslí si Zászlós, ktorý sa v roku 1995 angažoval na príchode prvého zahraničného developera na Slovensko. Potvrdil, že „nikto tomu vtedy neveril, ale TriGranit prišiel a investoval do prvého multifunkčného areálu na Slovensku, ktorým bol projektu Polus City Center.“ Postupne pri jazere Kuchajda v Bratislave pribudli 2 administratívne veže a realizuje sa 3. veža – projekt office centra Lakeside Park za 100 miliónov EUR, v prepočte 3,36 miliardy SKK.
Pripomenul tiež význam ekonomických reforiem realizovaných počas Dzurindovej vlády, výsledkom ktorých sa stalo daňové zákonodarstvo jednoduché a transparentné. Oproti minulosti sa zvýšila aj dostupnosť zdrojov bánk. Na založenie spoločnosti bežne platí iba krátka lehota.
Medzi lokálne zmeny na Slovensku, ústretové pre realitný trh, Zászlós menoval aj pokračovanie podpory vlády SR nielen pre segment priemysel a bývanie, ale aj cestovný ruch. Keďže súčasná vláda zdôrazňuje význam poznatkovej ekonomiky, vláda by mala pripraviť podmienky, aby v čase, keď budú oproti dnešku aktuálne iné vysokosofistikované výroby a dopyt po iných pracovných silách, nevznikli napätia, odporúča Zászlós. Už teraz, dodal, chýbajú kvalifikované pracovné sily v niektorých odvetviach priemyslu a v stavebníctve. Učňovské školstvo teda zaostáva za potrebami praxe.
V príspevku sa ďalej zmienil, že v ostatných rokoch je na Slovensku vysoká dynamika výstavby určitých segmentov, byty, maloobchod, administratíva, logistika, automobilky. Ak však dôjde k zmene tohto cyklu výstavby, mal by byť pracovný trh funkčný tak, aby nemuseli pracovné sily odchádzať do zahraničia, ale aby našli uplatnenie doma, podotkol predseda.
Zdroj: TASR