V Bratislave sa začala konferencia Real Estate Market Slovakia 2009
Galéria(2)

V Bratislave sa začala konferencia Real Estate Market Slovakia 2009

Otázky o súčasnej situácii na slovenskom trhu nehnuteľností s dôrazom na developérske a rezidenčné projekty a vývoj cien bytov a kancelárií dominujú na odbornej konferencii Real Estate Market Slovakia 2009, ktorá sa začala v Bratislave.

Hoci sa odborníci zhodli, že ceny bytov vplyvom krízy klesajú a mierne budú pravdepodobne ešte aj v roku 2010, realizácia rezidenčných projektov sa nezastavila. „Ak sa prestanú byty stavať napríklad v Bratislave, čo budú ľudia kupovať?“ opýtal sa Martin Popik zo spoločnosti ISI Group. Ľudia nestratili záujem o kúpu bytu, sú však limitovaní cenou a dostupnosťou. Navyše, až 80 % potenciálnych klientov si v Bratislave pri kúpe bytu berie úvery, pričom banky sú teraz v tomto smere podľa jeho slov „obozretné“. Pri rozhodovaní o kúpe bytu u záujemcov pretrváva aj obava, či nestratia zamestnanie, dodal Peter Píš z developérskej firmy Quilan Private Golub.

Na margo cien bytov prezident Národnej asociácie realitných kancelárií (NARS) Ľubomír Kardoš podotkol, že okrem poklesu cien bytov sa bežnou skutočnosťou stáva, že mnohí predávajúci poskytujú zdarma garáž a kuchynskú linku. „Pokles cien bytov je ešte prípustný. Ale nie u starých bytov, tie sa nehýbu ani v Bratislave, ba sú aj inde lokality, kde dokonca ich ceny poskočili. To je dobrý signál do budúcnosti a verím že aj banky budú otvorenejšie v úverovej politike,“ poznamenal Kardoš.
     
V rámci diskusie o administratívnych priestoroch predseda predstavenstva developérskej firmy Trigranit Development Slovakia Gábor Zászlós upozornil, že „v súčasnosti je výhodné obdobie na prípravu kancelárskych priestorov. Výstavba v tomto segmente sa v mnohých prípadoch zastavila, ale ak sa objaví dopyt, budú tieto nehnuteľnosti na trhu chýbať“. Realizácia projektov výstavby kancelárskych priestorov je však náročnejšia a dlhšia. „Je naivné si myslieť, že sa tento segment môže úplne na Slovensku zastaviť, hoci prílev zahraničných investorov už nebude taký dynamický ako v minulosti,“ dodal Zászlós.
     
Podľa Píša veľký boom výstavby administratívnych priestorov v ostatných troch až štyroch rokoch priniesol nových 500 000 štvorcových metrov plochy, čím sa celková agregovaná ponuka v tomto segmente zvýšila na 1,3 milióna m2. Pozastavenie realizácie tohto typu projektov vedie podľa neho k tomu, že „v budúcich dvoch rokoch nebudú voľné kancelárie pre nových nájomcov, čiže firmy, ktoré budú požadovať plochy s výmerou nad 300 m2„. Firmy by si ich mali práve teraz prenajať. Joerg Kreindl z firmy CB Richard Ellis doplnil, že tento boom sa v roku 2010 nezopakuje a „domnievam sa, že banky zmenia postoj a financovanie aj administratívnych projektov sa vráti do pôvodných koľají“.

Rezidenčný trh sa v súčasnosti konsoliduje a očakáva sa nárast cien bytov, možno v priebehu budúceho roku. „Všetky voľné byty dnes na trhu nezodpovedajú súčasným požiadavkám kupujúcich, keďže sú trošku väčšie, ako je štandardný priemer ich plochy,“ dodal Píš.

Zdroj: TASR