Poprad

Pod Tatrami chýbajú byty. Poprad investuje do nájomného bývania

Podľa realitného makléra je v Poprade nedostatok menších bytov, mesto chce investovať do nájomného bývania.

Ceny bytov v Poprade za posledných osem rokov vzrástli takmer trojnásobne. Kým v roku 2013 stál trojizbový byt okolo 50-tisíc eur, v súčasnosti je jeho cena na úrovni 125-tisíc až 140-tisíc eur. Podľa realitného makléra Miroslava Antošku pozvoľný rast cien pod Tatrami bol dlhodobou záležitosťou, no skokový nárast nastal s príchodom pandémie. Poukázal na to, že kým v súčasnosti sa cena za meter štvorcový blíži k hranici dvetisíc eur, pred pandémiou bola približne o 500 eur nižšia. Za rast cien tiež môže nedostupnosť a zdražovanie stavebných materiálov, ale aj nedostatok bytov.

Konštantne, ale dosť výrazne rástli podľa Antošku aj ceny pozemkov v Poprade. Cena za meter štvorcový sa v prípade pozemku s kompletnou infraštruktúrou dokáže vyšplhať aj na viac ako 150 eur. „Zvyšovanie cien materiálov predražuje súčasné developerské projekty, v niektorých prípadoch investori dokonca z obavy pred nedostatkom stavebnín a ich vysokou cenou odložili výstavbu nových projektov,“ informoval Antoška.

Popradská samospráva však podľa vedúcej odboru výstavby na mestskom úrade Kristíny Horákovej nemá informácie o úvahách developerov v tomto smere. „O developerských projektoch sa mesto dozvedá až po podaní žiadosti o vyjadrenie k zámeru alebo k projektovej dokumentácii, pričom „skúmanie“ času realizácie nie je v našej kompetencii.“

Za vysokými cenami je podľa Antošku aj nedostatočná ponuka nehnuteľností. Najviac podľa neho v Poprade chýbajú jednoizbové a dvojizbové byty, v samotnom meste i v jeho okolí je tiež nedostatok rodinných domov či pozemkov s kompletnou infraštruktúrou.

Nedostatok malých bytov

Výstavba nových bytoviek v rôznych častiach Popradu za posledné obdobie podľa makléra pomohla vyriešiť situáciu iba čiastočne. Častokrát išlo totiž podľa jeho slov o projekty s väčšou ponukou na trojizbové a štvorizbové byty, ktoré dokázali uspokojiť dopyt niektorých rodín s deťmi. „Aj v týchto novostavbách však často byty skupuje klientela s investičným zámerom, zároveň sú cenovo veľmi ťažko dostupné pre množstvo miestnych ľudí,“ zhodnotil.

Mesto Poprad má ale v pláne rozšíriť ponuku bytov vo svojej réžii, no predovšetkým nájomných. Postaviť ich chce v dvoch lokalitách, v mestskej časti Matejovce a na sídlisku Juh IV. Predbežne sa počíta s výstavbou viac ako 60 bytov.

„Minimálne 30 bytových jednotiek sa predpokladá v bytovom dome na Juh IV, 36 bytových jednotiek na základe požiadaviek sociálneho odboru v bytovom dome s prvkami prestupného bývania v Matejovciach na Staničnej ulici,“ konkretizovala ešte v apríli vedúca odboru výstavby Horáková. Samospráva chce na výstavbu využiť peniaze, ktoré získala z predaja svojho podielu v popradskom akvaparku.

SITA