peniaze, euro

Novostavby v hlavnom meste zdraželi medziročne o viac než 10 percent

Priemerná cena voľných bytov dosiahla hodnotu 2 728 bez DPH za meter štvorcový.

Novostavby v Bratislave zdraželi medziročne o 12,5 percenta. Vyplýva to z analýzy realitnej spoločnosti Lexxus o stave nehnuteľností v hlavnom meste za tretí kvartál tohto roka.

„Ku koncu tretieho kvartálu 2020 dosiahla priemerná cena voľných bytov hodnotu 2 728 bez DPH za meter štvorcový. Rast cien na trhu novostavieb opäť zrýchľoval i napriek nejasnej situácii na trhu,“ uvádza rizikový manažér a odhadca cien nehnuteľností realitnej spoločnosti Peter Ondrovič.

V medziročnom porovnaní ide o nárast o 12,5 percenta. „Podobne rýchlu dynamiku rastu bolo možné vidieť aj pri medzikvartálnom porovnaní, kde priemerná cena voľných bytov stúpla o niečo menej ako 5 percent,“ dodal.

Priemerná cena predaných bytov rástla najpomalšie

Z pohľadu jednotlivých projektov priemerná cena voľných bytov vzrástla v rámci 31 projektov v dôsledku zmeny skladby bytov či úprav cenníkových cien smerom nahor.

„Na rezidenčnom trhu v Bratislave bolo na konci tretieho kvartálu 81 aktívnych projektov. Na trh pribudlo osem nových projektov a dve nové etapy v rámci už existujúcich projektov. Osem projektov ukončilo predaj vypredaním svojej ponuky, 11 projektov na trhu rozšírilo svoju ponuku oproti druhému kvartálu a jeden projekt redukoval rozsah svojej ponuky,“ uvádza Ondrovič.

Ceny predaných bytov dosiahli 2 379 eur bez DPH za meter štvorcový a z hľadiska vývoja cien jednotlivých častí na trhu nehnuteľností priemerná cena predaných bytov rástla najpomalšie.

Najviac sa predávalo v bratislavskom okrese

„V prípade celkovej ponuky voľných bytov sme zaznamenali mierny pokles, pričom ku koncu sledovaného obdobia ponuku tvorilo 2 061 bytových jednotiek, čo je o 3,3 percenta menej ako v druhom kvartáli,“ uvádza Ondrovič. V rovnakom sledovanom období sa, naopak, počet predaných bytov zvýšil.

„V mesiacoch júl až september tohto roka sa zazmluvnilo celkom 549 bytov. V porovnaní s minulým kvartálom tak ide o navýšenie o 40,4 percenta, medziročne však ide o pokles o 19,4 percenta,“ dodáva.

Z celkového pohľadu predaných bytov sa ich najviac predalo v druhom bratislavskom okrese – 228 bytových jednotiek. „V porovnaní s minulým kvartálom sa najmenej darilo Starému Mestu, kde sa predalo len 33 bytových jednotiek,“ uzavrel.

TEXT: © SITA Slovenská tlačová agentúra