Interiér chaletu v projekte Kráľovské vrcholy v Malom Slavkove.
Galéria(5)

Chalety v Kráľovských vrcholoch spojili prvok tradičného domu s moderným výrazom

V obci Malý Slavkov (okres Kežmarok) má vyrásť rekreačný projekt Kráľovské vrcholy, v rámci areálu golfového ihriska Royal Valley Golf Club. Za architektúrou chát na piatich pozemkoch je bratislavský ateliér topinka architekti. Územný plán nebolo treba meniť, projekt vychádza z územného plánu tvoreného pre lokalitu Royal Valley.

Architekt Peter Topinka na stránke projektu napísal, že architektonická koncepcia chaletu vychádza z tradícií bývania v podtatranskej oblasti a samotný objekt je inšpirovaný tradičným dedinským gánkom. Gánok ako prvok sa stal nositeľom architektonického výrazu projektovaného chaletu.

Tradičný dom je tak proporčne zväčšený do výšky, dĺžky aj šírky, ale so zachovaním pozdĺžnej proporcie objektu so štítom do ulice a do záhrady s gánkom popri prechodovej zóne. Na fasáde sú použité prírodné materiály, rovnako kameň v oporných múroch. Každý objekt je určený pre 10 ľudí a poskytuje nadštandardný komfort.

Päť chaletov v projekte Kráľovské vrcholy
Päť chaletov v projekte Kráľovské vrcholy | Zdroj: ENIPEA

Ateliér je tvorcom architektúry objektov v lokalite Royal Valley, ktorá sa developerovi spoločnosti ENIPEA páčila pre dizajn a súzvuk v rámci krajinného rázu. „Preto sme sa začali rozprávať priamo s ním a dali sme mu voľnú ruku pri návrhu exteriérov, interiérov a materiálov.

Jeho návrhy veľmi dobre napĺňali naše predstavy o využití pozemkov s výnimočným výhľadom na štíty Vysokých Tatier,“ uviedol pre ASB Martin Korbel zo spoločnosti ENIPEA, ktorá je aj oficiálnym predajcom projektu.

UP Chalet 212 jpg
Chalet v projekte Kráľovské vrcholy | ENIPEA

Prvá zóna radu chát/domov okolo samotného golfového ihriska je urbanisticky a architektonicky regulovaná. To developer víta, pretože po rokoch bude mať územie stále podobný tatranský štýl. V ďalších radoch za hlavnou líniou domov sú postavené štandardné rodinné domy v rámci individuálnej bytovej výstavby.

Aktuálne sú predané dva pozemky z piatich a klienti, resp. developer pre klientov ešte nezačal stavať. Prvotné zadanie a spolupráca na tomto projekte sa s architektom začala v marci 2021 a v aktuálnej podobe sa projekt začal kresliť v máji 2022.Martin Korbel dodal, že predávajú len pozemky s právoplatným stavebným povolením a projektovou dokumentáciou.

Chalet v projekte Kráľovské vrcholy
Chalet v projekte Kráľovské vrcholy | Zdroj: ENIPEA

Na výstavbu navrhnutej chaty respektíve domu, majú pripravené dva varianty nacenenia prác a materiálov, so zachovaním úžitkovej plochy sa pri menej náročnom variante vedia pohybovať cca v cene 400-tisíc eur s DPH, pri náročnejších požiadavkách klientov je rozpočet vyšší.

Chalet v projekte Kráľovské vrcholy
Chalety v projekte Kráľovské vrcholy
Päť chaletov v projekte Kráľovské vrcholy
Interiér chaletu v projekte Kráľovské vrcholy v Malom Slavkove.