Kopčianka
Galéria(7)

Kopčianka

Na Kopčianskej ulici prebieha proces konverzie bývalej priemyselnej lokality. Víziou je postupný vznik atraktívnej novej obytnej štvrte s odkazom na históriu. Dokončená časť konverzie lokality Kopčianka zanecháva dobový odkaz cez architektúru fasád a prvky drobnej architektúry vo vnútroblokoch.

Kopčianka
Kopčianka
Kopčianka
Kopčianka
Kopčianka
Kopčianka

Fragment pôvodného nitovaného strešného nosníka asanovanej haly lisovne dotvára industriálnu minulosť Kopčianky. Základ sochy je obložený do pôvodnej historickej žltej tehly. Oceľová konštrukcia nad komunitným sedením odkazuje na pôvodný tvar strechy lisovne. Samotné realizované stavby priniesli revitalizáciu brownfieldu na kvalitné, mestské dostupné bývanie, čím sa zanedbaná lokalita premieňa na kvalitné kompaktnejšie miesto.

Kopčianska ulica na juhovýchodnej strane pozemku tvorí hlavnú komunikačnú tepnu. Na ulicu bude napojený aj Polyfunkčný súbor Matador v mieste súčasného napojenia areálu na Kopčiansku ulicu.

Navrhovaná zástavba je komponovaná na osi juhozápad – severovýchod, ktorá je de facto paralelnou s osou Kopčianskej ulice. Dlhšou stranou sú objekty orientované práve na tieto svetové strany. Bočnými stranami sú orientované na juhovýchod, resp. severozápad. Sú lineárne radené, pričom medzi sebou vytvárajú 31,4 m široký priestor (dvory s parkovou úpravou).

Objekty 1. a 2.etapy sú rôzne výškovo zónované (rôznym počtom podlaží). Sú tvorené kombináciou vyššej časti s nižšou, pričom výškové členenie sa odohráva vždy na rozhraní jednotlivých sekcií. Objekty tak vytvárajú geometrické formy v tvare písmena L a ich zrkadlovým striedaním sa vytvára rytmické členenie lineárnej zástavby. Objekty sú situované v centrálnej časti pozemku a pozostávajú zo suterénu, parteru (vstupného podlažia) a z piatich až jedenástich obytných podlaží.

Počet obytných podlaží je na každom bytovom dome rôzny (6 a 12 nadzemných podlaží). Na strechách nad 6. nadzemným podlažím sú najmä po obvode atík umiestnené kvetináče so zeleňou, ktoré majú zabezpečiť dotvorenie zelene v rámci fasády, kde postupne prerastú atiku fasád.

Zakladanie stavby bolo realizované technológiou hĺbkovo vibrovaných štrkopilót. Táto technológia zlepšila ekonomické parametre a urýchlila výstavbu. Následne boli zrealizované monolitické a prefabrikované konštrukcie za pomoci vežových žeriavov. Betonáže boli realizované mobilnými čerpacími pumpami a bádiami. Anhydridové potery boli dovážané v domiešavačoch a čerpané mobilnými čerpadlami na miesto určenia.

Kopčianka
Novostavba / Budova
Prihlasovateľ:
Metrostav Slovakia, a. s.

Autori architektonického riešenia: Ing. arch. Tomáš Auxt, Ing. arch. Miroslav Hrušovský, Ing. arch. Peter Kožuško, Ing. Michal Zábranský, Ing. arch. Mgr. art. Peter Hudač, Ing. arch. Miloš Diežka
Hlavný inžinier projektu:
Ing. Michal Zábranský
Projektanti stavebnej časti:
Ing. Zsolt Nagy, Ing. Lukáš Zachar, Ing. arch. Matúš Viskup, Ing. arch. Vladimír Lipiansky, Ing. arch. Michal Pajerský, Ing. arch. Adam Mravik

Projektanti rozhodujúcej odbornej časti: Statika stavieb: Ing. Ivan Tatala
Elektrotechnické zariadenia stavieb: Ing. Ľuboš Nekoranec
Technologické zariadenia stavieb: Ing. Dušan Orgoník, PhD. (vykurovanie), Ing. Tomáš Cesnek (zdravotechnika), Ing. Ján Krutošík (vzduchotechnika a chladenie), Mgr. Ľuboš Vyrúbal (požiarna bezpečnosť stavby), Ing. Mária Jergová (sadovnícke a parkové úpravy)

Hlavný zhotoviteľ: Metrostav Slovakia, a. s.
Hlavný stavbyvedúci: Jozef Čopko
Stavebník, developer: Metrostav Slovakia, a. s.
Dozorná činnosť: BUNG Slovensko s. r. o.
Stavebné nákl. (bez DPH): 23,5 mil. EUR
Doba výstavby: 01/2021 – 12/2022+C14

Súvisiace
Súvisiace