Chátrajúci areál v Piešťanoch obnovia. Búrať sa bude minimálne

Vizualizácia nového vzhľadu areálu.
Zdroj: Facebook / Slovenská komora architektov

Do architektonickej súťaže na revitalizáciu dnes opusteného areálu na Bratislavskej ulici v Piešťanoch prišlo až 42 súťažných návrhov.

Alternatívny dodávateľ energií Magna Energia obnoví bývalý areál spoločnosti Heliand na Bratislavskej ulici v Piešťanoch. Najlepší návrh na dôstojné a funkčné priestory pre svojich zamestnancov so zmyslom pre racionálnosť, bez nadmernej okázalosti a s dôrazom na ekológiu hľadal investor v urbanisticko – architektonickej súťaži.

Víťazom súťaže na revitalizáciu opusteného areálu sa stal mladý autorský kolektív Lukáš Rypák, Karina Humajová, Veronika Vaňová a Karol Volf. Ich návrh ráta so spriechodnením areálu a rekonštrukciou existujúcich budov, čím minimalizuje potrebu búrania. O výsledkoch súťaže informovala spoločnosť v tlačovej správe.

Rekordný počet prihlásených návrhov

Do architektonickej súťaže, overenej Slovenskou komorou architektov, prihlásili autori rekordných 42 návrhov. Predseda poroty Michal Vršanský ocenil, že sa zapojilo aj množstvo mladých architektov a čerstvých absolventov. Víťazný návrh porotu presvedčil použitím vhodných materiálov, dobrým riešením dispozície objektov a zónovania areálu.

Autori vo dvore vytvorili príjemné nádvorie s rozličnými pobytovými možnosťami. Porota tiež ocenila, že autorský kolektív sa sústredil na rekonštrukciu pôvodných objektov, čím zredukoval potrebu budúceho búrania. S víťazom investor začne rokovať o príprave architektonickej štúdie a ďalšom postupe pri realizácii projektu.

Magna Energia plánuje čím skôr začať proces smerujúci k vydaniu stavebného povolenia. Do nových priestorov by sa tento najvýznamnejší domáci alternatívny dodávateľ energií chcel sťahovať v roku 2023.

Spoločnosť Heliand vyrábala v Piešťanoch vianočné osvetľovacie súpravy, jej bývalý areál na Bratislavskej ulici je už niekoľko rokov opustený a chátra.

Vizualizácia nového vzhľadu areálu.
Vizualizácia nového vzhľadu areálu. | Zdroj: Facebook / Slovenská komora architektov
SITA
KategórieStavebné podnikanie