Cementáreň v Turni nad Bodvou chce byť zelenšia. Bude ju to stáť 18,5 milióna

cement, malta
Zdroj: Shutterstock

Modernizácia výrobnej linky cementárne by mala pomôcť znížiť závislosť od fosílnych palív až o 80 percent.

Spoločnosť CRH Slovensko oznámila plány na modernizáciu výrobnej linky vo svojej cementárni v Turni nad Bodvou za 18,5 milióna eur. Modernizácia by mala pomôcť znížiť závislosť od fosílnych palív až o 80 percent, znížiť emisie a zvýšiť v závode využívanie alternatívnych palív vyrobených zo slovenských odpadových materiálov. Informovala o tom hovorkyňa spoločnosti CRH Alžbeta Timárová.

Súčasťou investície v závode bude aj nová výrobná linka na alternatívne palivá. Modernizáciou technologickej linky na výrobu slinku, ktorý sa používa v procese výroby cementu ako medziprodukt, zníži závod svoju závislosť od fosílnych palív, akými sú uhlie a petrolejový koks.

35-tisíc ton odpadu ročne

“Nahradenie fosílnych palív tými alternatívnymi znižuje environmentálnu stopu cementárenského priemyslu. Vďaka investičným zámerom modernizácie výroby a zlepšovaniu technických podmienok cementárni v Turni nad Bodvou, plníme naše ciele a záväzky v oblasti ochrany životného prostredia. Projekt môže priniesť viacero pozitívnych výsledkov, ku ktorým patrí nielen zníženie produkcie emisií našej cementárne, ale aj zníženie skládkovania odpadov v jej okolí,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti CRH North Danube Klaus Födinger.

Linka na výrobu alternatívnych palív bude môcť spracovať 35-tisíc ton odpadu ročne. Alternatívne palivá, ktoré pozostávajú z nerecyklovateľného priemyselného a komunálneho odpadu, by mohli nahradiť až 80 percent zdrojov energie potrebných na výrobu slinku.

CRH Slovensko v týchto dňoch podáva na Ministerstvo životného prostredia SR oznámenie, a rovnako informuje aj okolité obce a verejnosť. V prípade schválenia investičného zámeru sa modernizačné práce v Turni nad Bodvou uskutočnia v rokoch 2022 až 2023.

© SITA Slovenská tlačová agentúra
KategórieStavebné podnikanie