Partneri sekcie:

Apartmány na člne

Bývanie pri rieke nemusí byť len v luxusných bytoch od renomovaných developérov. Dve podlažia s výškou deväť a pol metra a podklad z ocele. A na tom všetko byty. Apartmány na Dunaji totiž vzniknú v niekdajšom tlačnom člne UČ 1500, dnes ukotvenom na Dunaji. Na houseboate s nosnosťou 1200 ton budú jednopodlažné i mezonetové apartmány vyššieho štandardu. Na lodi budú aj služby ako v luxusnom bytovom projekte a zateplená terasa so zeleňou.

Vyradený čln objavil pred niekoľkými rokmi Cyril Šimo, ktorý dnes zastupuje investora projektu, Prvú nezávislú. Téma zaujala aj odbornú verejnosť, do súťaže o architektonické stvárnenie sa prihlásili takmer tri desiatky záujemcov. Víťazným sa stal projekt študentov architektúry Petra Švorca a Vladimíra Tordu.

Stavať sa začalo na jar 2006, cena jednotlivých apartmánov zatiaľ nie je stanovená. Podľa C. Šima sa má pohybovať v podobných cifrách ako cena bytov vyššieho štandardu v Bratislave.

Ak sa myšlienka uchytí, Bratislava bude možno nasledovať príklad Amsterdamu, Benátok či niektorých miest v USA, kde je bývanie v houseboatoch bežné. Hoci, samozrejme, ide spravidla skôr o malé lode a nie o mamutie člny s niekoľkými bytmi. Zohľadniť treba aj špecifiká slovenskej časti Dunaja. „Treba myslieť aj na to, že hlavný tok Dunaja nie je ideálny na takéto účely,“ upozorňuje C. Šimo. „Hoci je breh na vybranom mieste najvyšší, rieka na bratislavskom úseku nie je dostatočne široká a oproti iným mestám je aj dosť rýchla.“

Zdroj: SITA