427 Immocap cam 1 0001 fin (1) (1)
Galéria(7)

Zo starých kancelárií Henkelu budú byty: Immocap prezradil exkluzívne detaily rekonštrukcie areálu v Ružinove

Kedysi tu sídlila firma Henkel Slovensko. Dnes už medzinárodná spoločnosť obýva priestory žiariacej veže The Mill, kde sa presťahovala len nedávno. Stará centrála na Záhradníckej však bude mať nové využitie – developer Immocap vráti administratívnemu areálu život transformáciou kancelárií na byty, čím potvrdzuje potenciál lukratívnej lokality.

Dlhé roky sídlili v dvoch bratislavských budovách. Henkel Slovensko mal svoju centrálu v ružinovskom areáli na Záhradníckej ulici 91, pričom väčšina zamestnancov pracovala aj v budove BBC 1 Plus na Plynárenskej. Medzinárodná firma a svetový líder v priemyselných a spotrebiteľských trhov už má všetkých zamestnancov pod jednou strechou – len nedávno sa presťahoval do nových priestorov budovy The Mill, o čom sme podrobne informovali v tomto článku.

Ich bývalý areál na rohu Záhradníckej a Jégeho ulice však má prejsť rekonštrukciou. Jej iniciátorom je Immocap, ktorý je zároveň developerom projektu The Mill, kde sa Henkel presťahoval v roku 2024. Všetko sa však začalo už pred 4 rokmi, 09.12. 2020, keď Immocap odkúpil areál v Ružinove. 

Snímka obrazovky 2024 06 27 o 11.21.23
Areál Záhradníckej 91 – bývalé sído spoločnosti Henkel Slovensko (dve štvorcové budovy v strede) | Zdroj: Google Street View

„Henkel Slovensko vyhlásil v roku 2020 tender, ktorého cieľom bola konsolidácia priestorov spoločnosti do jedného sídla. Podmienkou tendra bolo aj odkúpenie bývalej centrály. Immocap pripravil to najvhodnejšie riešenie a projekt The Mill napĺňa predstavy a potreby spoločnosti Henkel Slovensko,” vysvetlil podrobnosti transakcie Immocap.

O tom, že developer plánuje rekonštrukciu areálu, sme informovali ešte vlani. V tomto čase zverejnila mestská časť Ružinov oznámenie o začatí stavebného konania na rekonštrukciu areálu na Záhradníckej 91. Toto oznámenie sa sústredilo na oba kancelárske objekty administratívy, ale aj na prípravu celého územia, pričom ozrejmovalo, že funkcie kancelárskych budov sa nebudú meniť.

Dnes nastáva v povoľovacom procese dôležitý posun. Ružinov zverejnil oznámenie o začatí konania o povolení zmeny stavby pred jej dokončením. Čo znamená, že Immocap tu naplánoval zmenu funkcie – v jednom z objektov vznikne bývanie.

„Pri všetkých našich projektoch je cieľom tvoriť živé miesta, v ktorých sa citlivo stretávajú rôzne funkcie a areál na Záhradníckej 91 samozrejme nie je výnimkou. Z nášho pohľadu má lokalita veľký potenciál, cieľom je nájsť to najlepšie riešenie pre celé územie. Na jeseň tohto roka plánujeme zahájiť práce na rekonštrukcii bývalých kancelárskych budov, spustíme zároveň aj predaj bytov,” prezrádza nové informácie developer. 

427 Immocap cam 1 0001 fin (1) (1)
Navrhovaná podoba bytového domu na Záhradníckej v bývalom areáli firmy Henkel | Zdroj: Immocap

Detaily rekonštrukcie zase prezrádza nová dokumentácia. V prvej, štvorpodlažnej budove, sú navrhnuté len lokálne zmeny, ktoré nebudú mať vplyv na zmenu účelu, zastavanú plochu ani vonkajší dizajn fasády. Ide teda o kancelársku budovu, ktorej funkcia zostane zachovaná. Naplánované je tu zrušenie pôvodne navrhovaných dvoch služobných bytov, namiesto ktorých vzniknú dve samostatné kancelárske jednotky s obsadenosťou 10 osôb.

Výraznejšou premenou však prejde druhá administratívna budova, ktorú už dokumentácia označuje ako bytová. Sedempodlažný objekt sa zmení už od prvého nadzemného podlažia, kde vznikne priestor na uskladnenie kočíkov a bicyklov, pričom vo fasáde čiastočne zapusteného podlažia nastala tiež redukcia okenných konštrukcií v počte, a aj vo veľkosti jednotlivých okien.

Pôvodná miestnosť recepcie na druhom nadzemnom podlaží sa zmení na zádverie s miestom pre umiestnenie schránok obyvateľov domu. V rámci celého podlažia nastanú funkčné aj účelové diszpozičné zmeny z administratívnych jednotiek na bytové priestory.

Na treťom až šiestom nadzemnom podlaží sa taktiež uskutočnia dispozičné zmeny a z kancelárskych priestorov vzniknú bytové. Zmenia sa tiež polohy a veľkosti balkónových konštrukcií a pôvodné skladové priestory budú nahradené dvojizbovými bytmi. Na poslednom siedmom podlaží budú skladové priestory premenené na najväčšie štvorizbové jednotky a z veľkej časti sa tu uskutočnia stavebné úpravy, aké investor naplánoval aj na predošlých podlažiach.

Dôležité čísla zase poskytuje dokumentácia z minulého roka. Zastavaná plocha bude obsahovať 1 326 metrov štvorcových, mierne sa zvýši plocha zelene, zo 712 metrov štvorcových na 784 a rovnako budú navýšené aj spevnené plochy z 1 655 metrov štvorcových na 1 752. Hrubá podlažná plocha bude nižšia o 144 metrov štvorcových – dokumentácia informuje o navrhovanej rozlohe 6 630 metrov štvorcových.

Obe stavby budú na streche disponovať fotovoltaickými panelmi, pričom minuloročná dokumentácia uvádzala aj 73 kancelárskych jednotiek, čo sa však môže v bucúnosti zmeniť, nakoľko Immocap na projekte stále pracuje. Po novom bude areál obsahovať aj 43 bytových jednotiek a parkovacích miest bude 190.

Snímka obrazovky 2023 08 03 o 14.42.58 3
Areál Záhradníckej 91 – bývalé sído spoločnosti Henkel Slovensko | Zdroj: Google Street View

Ako spracovateľ projektovej dokumentácie bol minulý rok uvádzaný architektonický ateliér Compass. Dnes sa už dočítame o kancelárii DKLN, ktorá navrhla aj The Mill. Tieto skutočnosti nám opäť bližšie vysvetlil Immocap.

„V čase, keď sme zadávali vypracovanie realizačnej dokumentácie, ateliér Compass nedisponoval potrebnými projekčnými kapacitami. Preto sme zadali vypracovanie realizačnej dokumentácie, ako aj dokumentácie pre zmenu stavby pred dokončením ateliéru DKLN. Je dôležité spomenúť, že postup obmeny štúdií pri jednotlivých stupňoch dokumentácie je bežnou praxou,” zhrnul pre redakciu ASB Immocap.

Ako ďalej uviedol, autorom rekonštrukcie bude architektonická kancelária Compass, s ktorou má Immocap uzatvorenú licenčnú zmluvu. „Realizačnú dokumentáciu a dokumentáciu pre zmenu stavby pred dokončením má v rukách ateliér DKLN, s ktorým má Immocap taktiež uzatvorenú licenčnú zmluvu. Autorom dizajnu budovy The Mill, v ktorej sídli spoločnosť Henkel Slovensko, je rovnako štúdio DKLN,” uviedol developer, ktorého veža The Mill bola nominovaná na cenu architektúry CE ZA AR.

„Na jeseň roka 2024 chceme zahájiť práce na rekonštrukcii budov, a zároveň plánujeme spustiť predaj bytov. Rekonštrukcia by mala byť podľa plánov hotová v prvej polovici roku 2026. Náklady sú primerané veľkosti daného projektu a zodpovedajú trhovým cenám,” uzatvoril vo svojom stanovisku Immocap.

Developer sa tak púšťa do transformácie lukratívnej lokality s výbornou dostupnosťou do centra mesta, ale aj občianskou či kultúrnou vybavenosťou. Rezidenčný projekt totiž plánuje aj neďaleko bývalého sídla Henkelu Slovensko, na Jégeho ulici pri Zimnom štadióne Ondreja Nepelu. Tento zámer sa volá Kvarter a informovali sme o ňom v tomto článku. Spoločnosť tak bude mať v 400-metrovej vzdialenosti hneď dva rezidenčné domy.

Immocap týmto zámerom potvrdzuje to, čím je známy. Premieňa brownfieldy a zanedbané miesta s potenciálom na plnohodnotné projekty od kvalitných ateliérov. To sa stane pri Novom Istropolise od holandského štúdia KCAP, v downtowne pri bytovom dome od CHYBIK + KRISTOF, ale aj pri projekte Kvarter od Čechvala Architects a najnovšie aj v bývalom sídle Henkelu, ktoré zmení prestížny Compass. 

427 Immocap cam 1 0001 fin (1) (1)
Snímka obrazovky 2024 06 27 o 11.21.23
Snímka obrazovky 2024 06 27 o 11.22.16
Snímka obrazovky 2023 08 03 o 14.42.58 3
Snímka obrazovky 2023 08 03 o 14.39.15 2
Snímka obrazovky 2024 06 27 o 11.20.55
Rekonštrukcia areálu Záhradnícka 91 – Bratislava, Ružinov

Developer: Immocap
Architekt: Compass
Projektová dokumentácia: DKLN
Počet kancelárií: 73 (môže sa meniť)
Počet bytov: 43
Realizácia: 2024 – 2026
Stav: V príprave