Zhmotnený vietor
Galéria(10)

Zhmotnený vietor

Nad údolím bratislavského Lamača sa vznáša zaujímavá vila. Zakaždým, keď idem okolo, uchváti ma svojou dynamikou, tým, ako doslova zhmotňuje priestor, vystihuje charakter veterného svahu pod lesom. Presne akoby bola v tom priestore ukrytá odjakživa, ako socha v bloku mramoru, a len čakala, kedy ju vietor (či architekt?) z neho vytesá.

Svahovitý pozemok pod lesom s výhľadom na kotlinu našiel svoj akcent v priam sochárskom diele. Ostro tesané tvary vily prúdiace v siločiarach vetra, hmotová a materiálová gradácia, vrstvenie štruktúr – to je niekoľko znakov, s ktorými mladý architekt Jozef Kelbel dosiahol dynamiku a expresivitu architektúry. Lietajúca strecha je podopretá len niekoľkými nestabilne pôsobiacimi skosenými stenami, ťažká plná hmota betónu a pieskovca sa v neočakávaných miestach odľahčuje veľkými zasklenými časťami – vďaka týmto dvom aspektom sa podarilo, že vila pôsobí takmer nehmotne a máme pocit, každú chvíľu vzlietne.

Ako však vzniká takéto dielo v praxi? Architekt Jozef Kelbel hovorí: „Prvý návrh bol skôr minimalistický a pravouhlý a tento odvážnejší koncept, ktorý sa zrealizoval, som len načrtol ako alternatívu. Investorovi sa však zapáčil, čo som ani neočakával. Napokon aj sám investor bol prekvapený posunom svojho vnímania architektúry, ktoré bolo možno už ovplyvnené množstvom našich predchádzajúcich diskusií.“ Za úspech sa však rozhodne dá označiť aj to, že sa takýto návrh podarilo realizovať tak, aby pôvodná myšlienka nezanikla zo všeobecne známych a azda na každej stavbe sa vyskytujúcich dôvodov, ako je hľadanie cenovo úspornejších riešení, nedokonalosť realizácie a pozmeňovanie pôvodného konceptu. „Náročnosť realizácie projektu vyústila do môjho trvalého autorského dozoru na stavbe. Vďaka tvarovej neštandardnosti sa mnohé diely museli montovať a upravovať až na mieste, čo si vyžadovalo vysokú profesionalitu všetkých na stavbe,“ pokračuje J. Kelbel.

Prístup do vily umožňuje zo severu plató z hrubo opracovaného kameňa, z ktorého sa vchádza na druhé nadzemné podlažie. Vila Vietor je dvojgeneračná, obsahuje dva byty – jeden päťizbový a jeden dvojizbový na druhom nadzemnom podlaží.

Azda len toľko slov. Nechajme radšej hovoriť fotografie.

Názov stavby: Vila Vietor
Miesto (obec): Bratislava
Charakteristika: rodinný dom
Architekt: Jozef Kelbel
Realizačná firma: Pavel Ondriš – Victoria
Stavebný dozor: Miroslav Vido
Projektant: Jozef Kelbel
Spolupráca: Marian Hanzalík
Stavebné riešenie: Milan Naď
Statika: Peter Gavaľa
Statika – spolupráca: Marek Kalina, Miroslav Letovanec, Ján Čieško
Návrh interiérov: Jozef Kelbel
Projekt: 1998 – 1999
Začiatok realizácie: 2000
Koniec realizácie: 2002

Subdodávatelia:
Murivo: zateplené železobetónové steny, interiérové deliace priečky – POROTHERM
Strešná krytina: RHEINZINK
Exteriérový pieskovec: ČERNER Ivan
Interiérové omietky: BAUMIT
Okná, dvere, drevené podlahy: HOBLINA
Terrazzo: TERRAZZO
Bazény: BPA
Vzduchotechnika: TRADE service
Vykurovanie: ESM – YZAMER
Elektroinštalácie – slaboprúd: KETOS
Ostatní dodávatelia:
Tepelné izolácie: STYRCON,  RAVAGO
Hydroizolácie: SCHOMBURG
Pohony garážových brán, brány: JOLLY JOKER
Kozub: BAUTECH
Zábradlia: FAVORIT
Protipožiarne dvere: HASIL
Svietidlá: ILUMA+, PHILIPS Slovakia


Rez

2. NP


1. NP

Martina Cifrová
Foto: Rheinzink, s. r. o.