image 74650 25 v1
Galéria(18)

Vzdušný, príjemný a nízkonákladový byt s rozlohou 30 m²

Partneri sekcie:

Pocit priestrannosti, vzdušnosti a zároveň útulnosti sa dá dosiahnuť aj na podlahovej ploche 30 m². Škandinávski dizajnéri sú v tejto oblasti majstri.

1
2
3
4
5
6
7
8

V severských krajinách je bežné, že mladí ľudia po osamostatnení sa vyhľadávajú práve byty s menšími podlahovými plochami. Nielen kvôli ekonomickosti pri kúpe, ale aj kvôli ľahšej údržbe a výrazne nižším nákladom na chod domácnosti. V tomto byte je nájom približne 136 eur – to je veľmi slušná cena aj na slovenské pomery, na švédske priam ideálna.

Byt sa nachádza na druhom zo štyroch poschodí v zrekonštruovanej historickej bytovke postavenej v roku 1889. Vďaka svojmu veku budova poskytuje nádherné originálne štukatúry, 3 m vysoké stropy a jedinečnú atmosféru. Záplava denného svetla v kombinácii so slnečným balkónom s výhľadom na pokojný vnútroblok robia z bytu ideálne miesto na relax, prácu aj zábavu – skrátka na bežný každodenný život. Čerešničkou na torte v prípade tohto vydareného bytu je krásna mestská časť Göteborgu – Vasastaden.

Byt prešiel v rokoch 2011 – 2012 kompletnou rekonštrukciou. Tvorí ho jedna hlavná izba, kuchyňa s jedálenským kútom, kúpeľňa, balkón a vstupná hala, ktorá vďaka veľkým vstavaným skriniam poskytuje bohatý úložný priestor.

2. Izba je dostatočne priestranná nielen pre jedného človeka, ale pokojne aj pre pár. Poskytuje všetko potrebné – rozkladaciu sedačku, veľkú posteľ aj pracovný stolík.
Izba je dostatočne priestranná nielen pre jedného človeka, ale pokojne aj pre pár. Poskytuje všetko potrebné – rozkladaciu sedačku, veľkú posteľ aj pracovný stolík.

3. Starostlivo zrekonštruovaná kuchyňa je zariadená jednoducho, funkčne a zároveň prináša svieži, dynamický dizajn.

Starostlivo zrekonštruovaná kuchyňa je zariadená jednoducho, funkčne a zároveň prináša svieži, dynamický dizajn.

4. Z kuchyne môžeme prejsť na balkón, ktorý ponúka príjemný výhľad orientovaný na juh.
Z kuchyne môžeme prejsť na balkón, ktorý ponúka príjemný výhľad orientovaný na juh.

5. Aj v byte s takouto podlahovou plochou sa pri dobrom plánovaní dá nájsť veľkorysý úložný priestor, ktorý nenarúša celistvosť dizajnu.

Aj v byte s takouto podlahovou plochou sa pri dobrom plánovaní dá nájsť veľkorysý úložný priestor, ktorý nenarúša celistvosť dizajnu.

6. Prakticky umiestnená chladnička s mrazničkou v kovovom vzhľade slúži aj ako vhodný doplnok. Jedálenský stôl s nádychom starých čias dopĺňajú klasické čierne stoličky.

Prakticky umiestnená chladnička s mrazničkou v kovovom vzhľade slúži aj ako vhodný doplnok. Jedálenský stôl s nádychom starých čias dopĺňajú klasické čierne stoličky.

7. Kuchyňa je založená na triezvych, jednoduchých, no zároveň efektných povrchových úpravách a ladená v monochromatickom šate.

Kuchyňa je založená na triezvych, jednoduchých, no zároveň efektných povrchových úpravách a ladená v monochromatickom šate.

8. Jedálenský stôl môže slúžiť nielen na vychutnávanie stravy, ale aj na príjemné posedenie s priateľmi, pokojné čítanie či usilovné štúdium.

Jedálenský stôl môže slúžiť nielen na vychutnávanie stravy, ale aj na príjemné posedenie s priateľmi, pokojné čítanie či usilovné štúdium.

9. Balkón kuchyňu vizuálne rozširuje. Kuchynská časť napriek obmedzeným priestorovým možnostiam ponúka obstojné podmienky aj pre vášnivých kuchárov. Pracovný priestor je jednoduchý a účelný.

Balkón kuchyňu vizuálne rozširuje. Kuchynská časť napriek obmedzeným priestorovým možnostiam ponúka obstojné podmienky aj pre vášnivých kuchárov. Pracovný priestor je jednoduchý a účelný.

10. Posteľ je umiestnená vo vnútornom rohu, nehrozí teda chladná stena alebo narušenie súkromia.

Posteľ je umiestnená vo vnútornom rohu, nehrozí teda chladná stena alebo narušenie súkromia.

11. V typickom severskom duchu – ani tu nechýba dostatok izbových rastlín a prírodných materiálov.

V typickom severskom duchu – ani tu nechýba dostatok izbových rastlín a prírodných materiálov.

12. Napriek svojmu rozmeru pôsobí izba priestranne. Na atraktivite jej pridáva aj nepravidelný tvar, ktorý dizajnéri dômyselne využili v prospech finálneho riešenia.

Napriek svojmu rozmeru pôsobí izba priestranne. Na atraktivite jej pridáva aj nepravidelný tvar, ktorý dizajnéri dômyselne využili v prospech finálneho riešenia.

13. Balkón je plný zelene a na viac ako 4 m2 ponúka príjemné posedenie pre pár či priateľov.

Balkón je plný zelene a na viac ako 4 m2 ponúka príjemné posedenie pre pár či priateľov.

14. Celý byt okrem kúpeľne je podlahovo vybavený svetlými drevenými doskami. V kombinácii s bielymi stenami, dvermi a vysokými stropmi bol ideálnym adeptom na vizuálne zväčšenie.

Celý byt okrem kúpeľne je podlahovo vybavený svetlými drevenými doskami. V kombinácii s bielymi stenami, dvermi a vysokými stropmi bol ideálnym adeptom na vizuálne zväčšenie.

15. Kúpeľňa zariadená opäť v čierno-bielej kombinácii je minimalistická, no vysoko funkčná.

Kúpeľňa zariadená opäť v čierno-bielej kombinácii je minimalistická, no vysoko funkčná.

16. Príjemné a udržiavané nádvorie je jednou z hlavných devíz bytu. Napokon, takýto výhľad je vo veľkomeste veľmi príjemným bonusom.

Príjemné a udržiavané nádvorie je jednou z hlavných devíz bytu. Napokon, takýto výhľad je vo veľkomeste veľmi príjemným bonusom.

Text: Anna Martausová
Foto: Alvhem
Zdroj: Alvhem