Bývanie v skrini od ORA
Galéria(21)

Víkendový minibyt pre štyroch. Minimalistický interiér ozvláštnilo aj spanie v skrini 

Tento malý byt v lokalite Praha – Žižkov neslúži na trvalé bývanie, štvorčlenná rodina sa v ňom zdržiava len príležitostne a počas víkendov. Architektov zo štúdia ORA majitelia oslovili s tým, aby im navrhli minimalistický avšak komfortný interiér. Ako si poradili s týmto zadaním?

Byt má rozlohu necelých 37 metrov štvorcových, takže by ste skôr predpokladali, že bude slúžiť jednotlivcovi a nie rodine s deťmi. Jeho dispozícia pôvodne navrhnutá developerom ako 2 + kk sa prakticky nedala zariadiť.

Kvôli navrhnutým priečkam by sa majitelia museli po ňom pohybovať v úzkych koridoroch pomedzi nábytok. Našťastie, spolupráca s architektmi sa začala ešte v procese výstavby, vďaka čomu mohli do dispozície zasiahnuť a upraviť ju.  

Bývanie v skrini od ORA
Bývanie v skrini od ORA
Bývanie v skrini od ORA
Bývanie v skrini od ORA
Bývanie v skrini od ORA
Bývanie v skrini od ORA
Bývanie v skrini od ORA
Bývanie v skrini od ORA

Nepotrebné priečky šli preč

„Zmazali sme všetky nepotrebné priečky a vytvorili garsónku. Oddelená zostala len kúpeľňa. Do centra novej dispozície sme umiestnili priestor. Obdĺžnikové prázdno, vyplnené stolom a stoličkami. Ak však posunieme stôl bokom, vznikne nám priestor dostatočne veľký, aby sa človek mohol natiahnuť. Vďaka tomu sme sa vyvarovali pocitu stiesnenosti. Možnosť natiahnutia tela sa stala mernou jednotkou stiesnenosti,“ informovali architekti.

Inšpirácia stredovekými skriňovými posteľami

V disponibilnom priestore bolo potrebné vyriešiť miesto na spanie. Autori návrhu Jan Hora, Jan Veisser a Barbora Hora sa v tomto prípade inšpirovali stredovekými skriňovými posteľami. Tie vznikli v západnej Európe, obvykle boli pre dve osoby a okrem vytvorenia intímneho priestoru poskytovalo takéto lôžko aj praktickú ochranu pred chladom. 

V pražskom byte je posteľ vsunutá medzi dva regály, čo zaručuje súkromie a zároveň umožňuje využiť maximum kapacity úložného priestoru. „Ak si chce spáč rozšíriť obzor, alebo oslobodiť svoje dlhé končatiny, vyklopí si dvierka pri nohách,“ poznamenali architekti s nadhľadom.

Bývanie v skrini od ORA
Spanie v skrini od ORA | Zdroj: BoysPlayNice

Miesto pre spanie detí architekti vyriešili poschodovou posteľou – akýmsi boxom. Na rozdiel od postele pre rodičov je táto v svetlých odtieňoch dreva a opticky odľahčená lamelami. Spodná posteľ v nike funguje cez deň ako gauč, zatiaľ čo vrchná posteľ je skrytá za dvierkami.

Dubové lamely, ktorými je box obložený, postupne prechádzajú aj na stenu oddeľujúcu kúpeľňu. Tá vďaka tomu splýva so vstavaným nábytkom. Tento pocit pomáhajú dotvoriť aj dvere, ktoré dosahujú až k stropu a neupozorňujú tak zbytočne na svoju prítomnosť.

Bývanie v skrini od ORA
Víkendový minibyt od ORA | Zdroj: BoysPlayNice

Prírodné materiály a metafora ich odtieňov

Dizajn interiéru si zakladá na jednotných materiáloch, a to dubovom masíve a dyhe. Rôzne morenia (tmavé a svetlé odtiene) majú za úlohu oddeliť jednotlivé zóny – svetlá kuchyňa je metaforou rána, transparentný lak na prírodných materiáloch v obývačke evokuje deň a tmavé morenie v nočnej zóne zase odkazuje na noc.

V celom byte, okrem kúpeľne, je použitá rovnaká podlaha – dubové parkety. V rámci optického zväčšenia priestoru architekti navrhli aj zrkadlo v kuchyni, ktoré funguje ako kuchynská zástena.

Bývanie v skrini od ORA
Víkendový minibyt od ORA | Zdroj: BoysPlayNice

Bývanie v skrini

Autor: ORA (originální regionální architektura), Ing. arch. Jan Hora, Ing. arch. Jan Veisser, Mg.A Barbora Hora
Spoluautor: Ing. arch. Barbora Ochotná
Celková plocha: 36 m2
Lokalita: Praha – Žižkov, Česká republika
Návrh: 2019 – 2020
Realizácia: 2022

Zdroj informácií: podklady architektov