image 89985 25 v1
Galéria(8)

Varso Tower

Slovenský developer stavia vo Varšave výškovú stavbu, ktorá sa má stať najvyššou budovou v Poľsku a jednou z najvyšších v Európe. Dokončenie sa plánuje na rok 2020.

01 UVODNA
HB Reavis Varso 01
HB Reavis Varso 03
HB Reavis Varso 04
poland skyscraper fosters and partners architecture towers poland dezeen 2364 col 0
poland skyscraper fosters and partners architecture towers poland dezeen 2364 col 2
Varso Tower by Foster Partners 6

Projekt pochádza od jedného z najslávnejších britských ateliérov Foster + Partners, pričom zodpovedným za stavbu Varso Tower je architekt Grant Brooker. Ten je členom desaťčlennej rady Senior Executive Partners v tomto ateliéri a ako šéf projekčného štúdia číslo 1 v Londýne a výkonný riaditeľ celého ateliéru je akousi „dvojkou“ v hierarchii, hneď za Sirom Normanom Fosterom.

„Nazdávame sa, že Varso Tower zaujme nezastupiteľné miesto v panoráme Varšavy, a čo je najdôležitejšie, umožní vznik novej destinácie schopnej revitalizovať túto mestskú štvrť nachádzajúcu sa priamo v centre mesta,“ hovorí Grant Brooker. „Budova ponúkne kvalitné a flexibilné kancelárske priestory a stane sa tiež významným prínosom pre mesto vďaka svojmu zasklenému verejnému nádvoriu na úrovni prízemia a veľkolepým vyhliadkovým terasám s reštauráciami a barmi na vrchu.

Projekt sa stane domovom jedneho z najvačšich co-working (zdieľanych) centier vo Varšave.

Projekt sa stane domovom jedneho z najvačšich co-working (zdieľanych) centier vo Varšave.

Tieto verejné galérie ponúknu každému návštevníkovi panoramatické výhľady na mesto. Veľmi sa tešíme, že sa projekt posunul do ďalšej fázy realizácie a že sa začala jeho výstavba.“

Vyšší ako stalinský palác

Varso Tower je vlajkovým projektom Varso Place v centre mesta Varšavy. Plány tohto viacúčelového komplexu s podlahovou plochou 140 tis. m² zahŕňajú aj jednu z najvyšších veží v Európe a dve budovy strednej výšky (s 21 a 19 poschodiami), ktoré navrhli varšavskí architekti z kancelárie Hermanowicz Rewski Architects. Tá v súčasnosti zamestnáva 100 projektantov, čo z nej robí jednu z najväčších architektonických kancelárií v Poľsku.

Súčasťou budú aj štyri verejné priestranstvá.

Súčasťou budú aj štyri verejné priestranstvá.

Varso Tower bude mať 53 poschodí a so svojou výškou 310 m (bez stožiara má 230 m) sa stane najvyššou budovou v Poľsku. Doteraz najvyššou bol kontroverzný Palác kultúry a vedy vo Varšave, ktorý má 237 m, a bol postavený v rokoch 1952 – 1955 v „stalinskom“ štýle od ruského architekta Leva A. Rudneva. Kontroverzný najmä preto, že je to obdoba Lomonosovovej univerzity v Moskve (autor opäť L. A. Rudnev) a stal sa symbolom sovietskeho potláčania Poľska.

Situácia

Situácia

Varso Place obsadia veľké poľské a medzinárodné spoločnosti, ako aj start-up firmy hľadajúce prestížnu a pulzujúcu lokalitu v centre mesta. Stane sa tiež domovom jedného z najväčších co-working (zdieľaných) centier vo Varšave. Navyše, schéma zmiešaného využitia priestorov zabezpečí na prízemí širokú škálu zariadení a služieb vrátane obchodov, reštaurácií a kaviarní, ako aj štyri verejné priestranstvá a výpravné zelené strešné záhrady.

Zelený projekt v strede mesta

Vo Varso Place budú špičkové technológie znižujúce spotrebu elektrickej energie a vody, ako aj znečistenie ovzdušia, ktoré z neho urobia prvý projekt tohto rozsahu, v Poľsku vyhodnotený ako „Outstanding“ (Vynikajúci) podľa britského certifikačného systému BREEAM. Projekt oživí industriálnu zónu vo Varšave, ktorá sa nachádza najbližšie k centru. Počas 2. svetovej vojny bola zrovnaná so zemou a nikdy nedošlo k jej úplnej revitalizácii.

Celkový pohľad na Varso Place s dominantou - Varso Tower, ktoré je situované v absolútnom centre mesta. Zmiešané využitie

Celkový pohľad na Varso Place s dominantou – Varso Tower, ktoré je situované v absolútnom centre mesta. Zmiešané využitie

Lokalita Varso Place, ktorá sa nachádza priamo pri hlavnej dopravnej križovatke, disponuje výbornou dostupnosťou k zastávkam električiek, autobusov a metra a tiež priamym prístupom k hlavnej vlakovej stanici. Tento projekt ponúkne zamestnancom v kanceláriách a návštevníkom nielen krátku pešiu vzdialenosť od všetkých hlavných bodov v centre mesta, ale aj dopravné spojenia so zvyškom Poľska a Európy.

Vo Varso Place budu špičkové technológie, na základe ktorých dosiahne projekt hodnotenie „Outstanding“ (Vynikajuci) podľa britskeho certifikačneho systému BREEAM.

Vo Varso Place budu špičkové technológie, na základe ktorých dosiahne projekt hodnotenie
„Outstanding“ (Vynikajuci) podľa britskeho certifikačneho systému BREEAM.

„Varso Place je dôkazom nášho snaženia prinášať kancelárie, obchody a zábavné priestory svetovej triedy v pulzujúcich globálnych destináciách,“ hovorí Pavel Trenka, generálny riaditeľ HB Reavis Group. „Jeho dizajn zohľadňuje potreby užívateľov a špičkové zariadenia pritiahnu miestnych obyvateľov žijúcich a pracujúcich v tejto oblasti. Sme hrdí na to, že vyhliadková terasa, ktorá bude prístupná verejnosti na 46. a 47. poschodí, umožní všetkým uvidieť krásu, históriu a prosperitu poľského hlavného mesta.“

Zmiešané využitie priestorov zabezpeči na prizemi širokú škalu služieb vratane obchodov, reštauracii a kaviarni.
Zmiešané využitie priestorov zabezpeči na prizemi širokú škalu služieb vratane obchodov, reštauracii a kaviarni.

Najvyššie budovy v Európe

Federation Tower: East Tower (Moskva), výška: 373,7 m, dokončenie: 2017
OKO: South Tower (Moskva), výška: 354,1 m, dokončenie: 2015
Mercury City Tower (Moskva), výška 338,8 m, dokončenie: 2013
Varso Tower (Varšava), výška: 310 m, dokončenie: 2020
The Shard (Londýn), výška: 309,6 m, dokončenie: 2012

VARSO TOWER

Miesto: Chmielna ul., Varšava
Developer: HB Reavis
Architekti: Foster + Partners
Lokálny architekt: Hermanowicz Rewski Architects
Realizácia: 12/2016 – 2020
Celková podlahová plocha: 140 tis. m²
Plocha na obchod a služby: asi 7 tis. m²
Výška veže so stožiarom: 310 m

VARŠAVA
ZDROJ: HB REAVIS, FOSTER + PARTNERS;
REDAKČNÁ ÚPRAVA: ĽUDOVÍT PETRÁNSKY;
VIZUALIZÁCIE: FOSTER + PARTNERS

Článok bol uverejnený v časopise ASB 3/2017.