image 78007 25 v1
Galéria(11)

Úsporné a útulné riešenie malého vidieckeho domu

Partneri sekcie:

Projekt s príznačným názvom Tiny House sa nachádza v americkom Portlande a je dielom interiérovej dizajnérky menom Jessica Helgerson. Autorka interiéru je zároveň majiteľkou a obýva nehnuteľnosť spolu so svojou rodinou.

1
2
3
4
5
6
7
8

Lokalita ponúka nádherné prostredie – dom je umiestnený na päťárovom pozemku na ostrove, ktorý sa nachádza vo vodách rieky Columbia. Ostrov je zameraný na poľnohospodársku produkciu. Mesto Portland je vzdialené len 15 minút, čiže nehnuteľnosť nie je až tak celkom odrezaná od mesta a zároveň poskytuje pokojné vidiecke prostredie pre zdravú výchovu detí.


Dom je očarujúcim príkladom hospodárenia s priestorom a oživovania starých materiálov. Celková plocha domu je iba niečo cez 50 m² a takmer všetky súčasti interiéru sa zrodili vďaka recyklácii. Pôvodná budova bola postavená na začiatku 40. rokov minulého storočia a táto rekonštrukcia je v poradí už jej štvrtou. Pôvodný dom bol zatopený riekou, po generálnej rekonštrukcii sa z neho stala nehnuteľnosť určená na prenajímanie a od roku 2008 je majetkom interiérovej dizajnérky, ktorá si ho prispôsobila podľa svojich predstáv a potrieb.

Predstava Jessicy a jej partnera Yianniho bola taká, že spoločné priestory by mali dýchať, byť vzdušné, plné svetla a pohybu. Zároveň chceli mať dostatok priestoru na prenocovanie pre návštevy. Vznikol tak otvorený priestor spájajúci obývačku, kuchyňu a jedáleň, v ktorom nájdeme vstavané pohodlné hosťovské lôžka, ktoré počas dňa (a v neprítomnosti hostí aj v noci) slúžia ako jednoduchá, ale rozmerná sedacia súprava. Úložný priestor pod lôžkami tvoria zásuvky, ktoré sú plné detských hračiek. Deliaca stena tvorená policami je domovom pre početné knihy. Hlavný spoločenský priestor má otvorený strop v plnej výške. Kúpeľňa a detská izba, ktoré sa nachádzajú na opačnej strane ako kuchyňa, majú stropy znížené tak, aby bolo možné nad nimi umiestniť rodičovskú spálňu. Na poschodie, v rámci ktorého je vytvorená spálňa, sa dostaneme rebríkom z orechového dreva.

Detská izba je zariadená veľmi jednoducho, nájdeme v nej jednu veľkú vstavanú skriňu, poschodovú posteľ pre deti a ešte jednu rezervnú hosťovskú posteľ.
Veľké vysúvateľné okná siahajú až na úroveň sedacej súpravy a slúžia aj ako zábavný spôsob vchádzania do domu pre deti a mačky.

Ako už bolo spomenuté, takmer všetko, čo sa v dome nachádza, je recyklované. Obklad je vyrobený z dreva starej stodoly, vaňa bola zachránená počas demolácie domu jedného z priateľov, masívny jedálenský stôl je vyrobený z miestneho starého orecha.

Strecha je zaodetá v hline, machu a papradi z blízkeho okolia, vďaka čomu slúži ako výborná zelená izolácia. Malé čierne kachle na drevo úspešne vyhrejú v prípade potreby celý dom.
Manželia sa snažia dosiahnuť potravinovú sebestačnosť pestovaním plodín, chovaním včiel, kureniec a takisto spracúvaním mlieka, ktoré im poskytujú ochotní susedia. Dom dýcha priateľskou atmosférou a aj to je istotne jedným z dôvodov, prečo je takmer každý víkend plný hostí a rodinných členov, ktorí si z neďalekého Portlandu prídu oddýchnuť práve na toto čarovné miesto.

Text: Anna Martausová
Foto:  Lincoln Barbour
Zdroj: homedsgn.com