image 83323 25 v1
Galéria(20)

Toto ste ešte nevideli: Stoličky, ktoré vyrastajú v záhonoch!

Partneri sekcie:

Britský dizajnér Gavin Munro, ktorý bol vždy srdcom spojený s prírodou, prišiel s originálnym nápadom. Svoje stoličky, ktoré pútajú nevšedným dizajnom, nevyrába, ale necháva ich vyrásť priamo v sade. Zasadené stromy tvaruje do podoby najrôznejších kusov nábytku – najmä do spomínaných stoličiek, stolov, ale aj tienidiel na lampy a rámov na zrkadlá.

2nd prototype chair triptych WEB
Fg 2016 lamp field chair collage 2
Fg hexagon lamp close up
Fg nearly chair LANDSCAPE
IMG 0058 2
IMG 2888
original corner
sf collection

Na začiatku bola vzbura a túžba po slobode

Gavin Munro vyštudoval dizajn nábytku a istý čas pracoval v dizajnérskej agentúre v Londýne. Po čase sa mu však znepáčil jeho každodenný život, nosenie oblekov a rozhodol sa odcestovať do Kalifornie, kde vytváral ekodomy z balíkov slamy. Jeho vášňou vždy bola kombinácia geometrie a prírody a na jeho dielach je to aj vidieť. Našiel sa v unikátnej oblasti, ktorú sám vymyslel – v pestovaní nábytku.

Stoličkový sad

Dizajnér dnes žije v britskom Derbyshire a tu má aj svoj veľmi neobyčajný sad. Na pohľad je to romantická a bežná vidiecka scenéria, keď sa však pozriete bližšie, zistíte, že z piesočnatej pôdy vyrastajú hlboko zakorenené stoličky! S nápadom pestovať nábytok a počas rastu ho tvarovať podľa potreby prišiel už pred štyrmi rokmi. Za dnešnými skutočne zaujímavými kúskami nábytku je však mnoho skúseností, menších či väčších úspechov, ale aj nezdarov.

Prvá bola iná

Zaujímavý však bol aj prototyp týchto stoličiek zo záhonu – prvá z nich vznikla prepojením štyroch stromčekov, každý pritom tvoril jednu nohu stoličky. Keď stromčeky dosiahli určitú úroveň, dizajnér ich preplietol tak, aby vznikla sedacia časť stoličky a potom, keď zase podrástli, splietol operadlo. Neskôr sa ukázalo, že tento postup je síce zaujímavý, ale zbytočne komplikovaný.

Dnešné stoličky vznikajú z jedného stromu

Dnes už jeho stoličky vyrastajú z jedného stromčeka. Stačí, keď ich nechá rásť hore nohami. Ako? Najskôr jednotlivé vetvičky stromu rozdelí tak, aby vzniklo operadlo stoličky, neskôr, keď vetvičky ďalej rastú, vytvorí z nich sedadlo a nakoniec z neho nechá vyrásť štyri nohy. Takto vytvorený nábytok má síce výhodu v tom, že náklady na materiál výrazne klesajú, ale na druhej strane musí dizajnér venovať stromčekom počas celého obdobia rastu veľmi intenzívnu starostlivosť. Bez lásky k prírode by to rozhodne nešlo.

Náročná „záhradkárčina“

Každý jeden stromček, vetvičku, konárik musí každý deň skontrolovať. A to nielen preto, aby sa presvedčil, či rastie tak, ako má, ale aj preto, aby sa na stromčeku neobjavili nejakí škodcovia alebo aby nebol poškodený iným spôsobom, čo by zmarilo výsledný efekt. Vetvičky, ktoré sú navyše a nebudú pre finálny tvar stoličky, respektíve tienidla alebo rámu na zrkadlo využiteľné, musí včas odstrániť. Tým dosiahne aj posilnenie základných vetiev, ktoré tvoria kostru nábytku. Ostatné potrebné vetvičky dizajnér tvaruje pomocou rôznych foriem, zväzovania, stáčania, aby nakoniec vznikol požadovaný výsledok a estetický efekt.

Každá je originál

Každý kúsok nábytku z dielne či skôr zo sadu Gavina Munroa je originál – žiadne dva kusy nie sú úplne rovnaké. Fascinujúce na týchto stoličkách je, že ani jedna nie je nijakým spôsobom zlepovaná, ani kus nie je priskrutkovaný alebo iným spôsobom umelo pripojený k inému, všetko je prirodzené.

Samozrejme, rýchlejšie je vytvoriť stoličku klasickým spôsobom, ale za ten čarovný finálny efekt roky starostlivosti určite stoja. Zvyčajne trvá päť až desať rokov, kým dokáže Gavin Munro vypestovať plne funkčnú stoličku so všetkým, čo k nej patrí. Je to však veľmi trpezlivý muž. Originálny dizajnér priznáva, že jeho inšpirácia tvarovať živé rastliny súvisí aj so skúsenosťami z detstva. Jeho mama sa totiž zaoberala tvarovaním bonsajov.

Organický 3D print

„To, čo robíme, je vlastne organická trojrozmerná tlač. Je to skoro to isté – postupujeme vrstvu po vrstve, iba o niečo pomalšie. Ako tlačiareň a atrament používame vzduch, vodu a slnečné žiarenie,“ vysvetľuje Gavin Munro podľa zahraničných médií. Jeho názory a originálny postup si môžete pozrieť aj tu 

Sabína Zavarská
Foto: Gavin Munro
Zdroj: bbc.co.uk, fullgrown.co.uk, dw.com