svedsky recept na ekokancelarie buducnosti
Galéria(13)

Švédsky recept na ekokancelárie budúcnosti

Partneri sekcie:

Exponovanou štokholmskou železničnou stanicou denne prejde také množstvo cestujúcich, že by bola škoda nevyužiť nimi zohriaty vzduch a nevykurovať napríklad niekoľko poschodí kancelárií. Naopak, chladiť ich môže blízky vodný kanál Klara Sjö, osvetľovať slnko. Keď sa tieto prirodzené zdroje zmiešajú so súčasnými technológiami, pridajú sa ekologicky orientované služby podporujúce ekologickú dopravu, recyklovanie a úspornosť a túto zmes ozdobí švédsky dizajn, môžeme servírovať jednu z najúspornejších budov sveta. Je ňou Kungsbrohuset, navrhnutá architektmi z kancelárie Strategisk Arkitektur.

02 schuco big image
12 sektion bb big image
13 kbh fasad 1 1000 big image
11 sektion aa big image
09 schuco big image
07 schuco big image
06 schuco big image
05 schuco big image
Takmer štyridsať percent všetkej vyrobenej energie pripadá v dnešnom svete na budovy, ich výstavbu a prevádzku. Objekty, v ktorých bývame, pracujeme či relaxujeme, teda zdržiavame sa väčšinu života, sa z tejto perspektívy javia ako veľká ekologická záťaž, ktorú treba riešiť. Preto bola pred rokom v rámci pražskej konferencie na Veľvyslanectve Švédska v Českej republike ako zastupujúcom úrade vtedy predsedajúcej krajiny Európskej únie predstavená novoupravená smernica EÚ pre posilnenie energetickej výkonnosti budov. Príslušné opatrenia povedú k situácii, ktorá znamená výhru pre všetky strany: pomôžu životnému prostrediu, ekonomike a energetickej bezpečnosti zároveň. Švédske firmy sa v rámci úniového programu Green Building rozhodli implementovať do nových aj rekonštruovaných objektov maximum dostupných špičkových technológií a materiálov. Modelovým príkladom sa stala práve administratívna budova Kungsbrohuset, v súčasnosti jedna z najviac diskutovaných vo Švédsku.

okná,fasáda,kancelária

Zelenajúce sa Západné Mesto
Trinásťposchodová stavba podľa projektu architektonickej kancelárie Strategisk Arkitektur stojí v centre Štokholmu v prestížnej novej obchodnej štvrti Västra City (Západné Mesto), ktorá lemuje železničnú trať z Riddarfjärden k Barnhusbron Bay Bridge. Je tak súčasťou grandiózneho urbanistického projektu zahŕňajúceho revitalizáciu zelene centra švédskej metropoly v oblasti hlavného dopravného uzla a výstavbu kancelárií, rezidencií, kaviarní a obchodov. Stavebný zámer je rozdelený do troch etáp, z ktorých záverečná má byť dokončená v roku 2030. Práve investor budovy Kungsbrohuset, spoločnosť Jernhusen, zohráva ako vlastník najväčšej časti územia ústrednú úlohu v rozvoji Západného Mesta.

Výstavbe Kungsbrohuset predchádzala demolácia pôvodnej administratívnej budovy, ktorá z mnohých dôvodov nevyhovovala súčasným normám, napriek tomu sa na ďalšie účely využilo a recyklovalo až 95 percent materiálu. Napríklad okná sa použili v projektoch v Estónsku, kancelársky nábytok bol darovaný humanitárnej neziskovej organizácii Lekári bez hraníc. A práve takýmito krokmi sa už začína ekologicky úsporná architektúra.

okná,fasáda,kancelária,vykurovanie

okná,fasáda,kancelária,Vyhrievanie ľudským telom
Cieľom investora a autorov projektu bola predovšetkým čo najnižšia energetická náročnosť budovy. Z ich analýz vyplýva, že merná ročná spotreba energie je 60 kWh/m2, čo sú v súčasnosti oveľa priaznivejšie hodnoty, ako sa požaduje na získanie úniového certifikátu Green Building. K dosiahnutiu týchto hodnôt prispieva veľké množstvo inovatívnych riešení a využívanie nezvyčajných zdrojov energie.

Nízka energetická náročnosť sa dosiahla vďaka radu inovatívnych riešení vrátane koncepcie vykurovania pomocou odpadového tepla zo susednej štokholmskej Centrálnej železničnej stanice vo forme ohriateho vzduchu dvestotisíc cestujúcimi, ktorí tadiaľ denne prejdú. Teplo generované návštevníkmi sa akumuluje a inteligentné výmenníky tepla v štandardnom ventilačnom systéme umožnia vďaka tomu ohriať až 15 percent vody na vykurovanie, ktorú by bolo potrebné v klasickej budove ohrievať plynom či elektrinou.

Dom, ktorý predpovedá počasie
Na energetickej efektivite projektu na podieľajú aj mimoriadne účinné solárne panely a špeciálna dvojitá transparentná fasáda, ktorá funguje ako termoska zadržujúca teplo. Znižuje tepelné straty a umožňuje pasívne využívanie slnečnej energie, v lete, naopak, zabraňuje prehrievaniu interiéru.
Kungsbrohuset má energeticky úsporné okná, ktorými prestupuje maximum slnečného svetla aj v zime, zatiaľ čo spotreba energie potrebnej na ochladenie domu v lete sa minimalizuje vďaka ich automatickému zatváraniu.

okná,fasáda,kancelária,schodiskoOkná aj ďalšie technické zariadenia dynamicky reagujú aj na podrobnú predpoveď počasia prostredníctvom siete GSM. To znamená, že sa napríklad zvyšuje vyhrievanie kancelárií niekoľko hodín predtým, ako podľa predpovede teplota vonkajšieho vzduchu klesne. A naopak – ak bude slnečno, vykurovanie sa môže stlmiť skôr, ako sa priestor prehreje. Vďaka ovládaniu na základe meteorologických prognóz sa spotreba energie optimalizuje bez zbytočných strát.

Škandinávske slnko
Ak teplota vnútorného prostredia prekročí stanovenú hranicu, môže sa ekologicky ochladiť vodou z vodného kanála Klara Sjö, ktorého voda obmýva breh pozdĺž Kungsbrohuset. Autori stavby využili aj ďalší prírodný zdroj – slnko, ktorého lúče osvetľujú interiéry napriek tomu, že škandinávske slnko svieti v zime len pár hodín – na rozdiel od letných dlhých dní. Umožňujú to veľké okná, zasklené deliace priečky a inteligentný osvetľovací systém doplnený sústavou optických vláken, ktorý zachytí maximum svetla a rozvedie ho do priestorov, zvyčajne osvetľovaných len umelými a energeticky náročnými svetelnými zdrojmi.

Podpora cyklistiky
K ekologickému rozmeru tejto budovy patrí aj jej poloha v centre mesta, dostupná hromadnou aj medzimestskou dopravou, a tiež ponúkané služby, napríklad ekologické poradenstvo, v rámci ktorého môžu záujemcovia konzultovať s odborníkmi témy spotreby energie, produkcie odpadu, spotreby papiera alebo spôsoby svietenia. Zelené tlačidlo na každom poschodí pomáha nájomcom na konci každého dňa jednoducho vypnúť zdroje elektrickej energie, do ktorých bývajú zapojené svietidlá, monitory a nabíjačky mobilných telefónov, aby nedochádzalo k jej zbytočnej spotrebe počas noci alebo víkendov.

Nájomcovia môžu využívať aj zásuvky na dobíjanie elektrických a hybridných auto­mobilov a využívať služby pre cyklistov, medzi ktoré patrí bezpečné parkovisko pre bicykle, opravovňa s požičovňou náradia, ako aj sprchy.

okná,fasáda,kancelária okná,fasáda,kancelária

Kungsbrohuset
Miesto:  Štokholm, Švédsko
Architekt:  Göran Ekeroth, Strategisk ­Arkitektur
Investor: Jernhusen AB
Plocha:  27 000 m2
Realizácia:  2006 – 2010

Umenie komplexnosti
Povestnou čerešničkou na torte ekologickej budovy je prepojenie architektúry s výtvarným umením. Špeciálne pre Kungsbrohuset vznikli dva umelecké projekty a vniesli do administratívnej budovy ďalší rozmer, pričom ich spoločným menovateľom je opäť ekológia. Britská umelkyňa Rachel Whiteread vytvorila dielo nazvané Grid 6 (Five chairs) – súsošie alebo akúsi stavebnicu z piatich elementov z prefarbeného betónu v pastelových odtieňoch, ktorá v rozloženom stave funguje aj ako lavička pre návštevníkov a zamestnancov.

Peter Ahlen bol v roku 2009 poverený vytvorením dvoch umeleckých diel s rozmermi 5 × 45 metrov. „Bola to pre mňa veľká výzva, nebolo ľahké nájsť tú správnu formu a dizajn, ktorý by sa dal technicky zrealizovať. Najprv sme spracovali niekoľko návrhov, skíc, skladali fotografie a vymýšľali motív, ktorý by najlepšie vystihoval ekologickú podstatu budovy.“ Výsledkom sú dve sklenené tabule s motívom lúky a lesa, umiestnené v priestore schodiska z úrovne prízemia až do trinásteho poschodia.


Juhozápadná a severovýchodná fasáda


Pozdĺžny rez


Pôdorys

Kateřina Kotalová
Foto: Schüco International KG

Autorka je šéfredaktorkou časopisu ASB – ­architektura, stavebnictví, byznys.

Článok bol uverejnený v časopise ASB.