image 86715 25 v1
Galéria(20)

Štýlový byt pre mladú dvojicu

Partneri sekcie:

Mladý pár, ktorý sa rozhodol usadiť v srbskej metropole – Belehrade –, mal o bývaní jasné predstavy. Vytúžený byt mal byť najmä praktický, plný prirodzeného svetla a zároveň elegantný, s originálnym dizajnérskym rukopisom. Svoje požiadavky sa rozhodli smerovať na odborníkov z architektonického štúdia AUTORI. Projekt s príznačným názvom Príbytok Kataríny a Igora bol zrealizovaný v roku 2015 a mladá dvojica dnes spokojne býva v novom byte, ktorý naplnil všetky ich očakávania.

1
2
3
4
5
6
7
8

Na podlahovej ploche 80 m² sa nachádza všetko potrebné. Ústredný priestor je tvorený kuchyňou, jedálňou a obývacou izbou. Od tejto časti je iba zasklenou posuvnou priečkou oddelená vzdušná pracovňa. Okrem týchto miestností v byte nájdeme ešte útulnú spálňu s balkónom, toaletu a priestrannú kúpeľňu. Zatiaľ čo z obývacej izby a pracovne majú majitelia výhľad priamo do ulice, zo spálne (balkóna) a kúpeľne majú možnosť výhľadu na pokojný vnútroblok, ktorý je plný zelene.

Čo sa týka materiálového riešenia, autori dizajnu spolu s majiteľmi vybrali jednoduché a účelné varianty. Podlaha je z lešteného betónu, nad jednoliatymi bielymi stenami vládne originálny „avramenko“ strop, ktorý bol predošlým obyvateľom zakrytý a znovuobjavený pri rekonštrukcii.

Mierne industriálny nádych, ktorý tomuto priestoru dodáva práve strop a podlaha, je umocnený osvetlením, kuchynskou úložnou zostavou či jednoduchými čiernymi rámami okien, balkónových dverí a sprchového kúta.

Jednoduché a čisté línie interiéru výborne dopĺňajú všadeprítomné izbové rastliny, jednoduché dekorácie a textílie v kontrastných farbách a vzoroch. Čierne dvere spolu so spomínanými čiernymi rámami dverí a okien opticky členia priestor v protiklade k jednoliatym snehobielym stenám.

Kreatívci zo štúdia Autori sa okrem návrhu interiéru podieľali aj na tvorbe mnohých jeho súčastí – kuchynskej zostavy, policových systémov, osvetlenia, kúpeľňových solitérov či lavíc, ktoré slúžia ako podstava na TV a iné drobnosti v obývačke. Nábytok je tvorený kusmi robenými na mieru v kombinácii s reštaurovanými vintage kusmi. Celý vizuál podčiarkujú nadčasové solitéry značiek FLOS či osvetlenie Vertigo Bird.

Prehľad:

Názov projektu: Katarina & Igor’s home
Architektonické štúdio: Studio Autori
Typ: privátny apartmán
Plocha: 80 m²
Realizácia: 2015
Lokalita: Belehrad, Srbsko

O ateliéri:

Studio AUTORI je architektonický ateliér založený v roku 2008 so sídlom v Belehrade. Jeho zakladateľmi sú Dijana Novaković (1983), Maja Trbović (1984), Aleksandra Nikitin (1983) a Dušan Nenadović (1982), ktorí spolupracovali už počas univerzitných štúdií na fakulte architektúry na Belehradsej univerzite. Všetci úspešne absolvovali štúdium v roku 2009. V súčasnosti sa štúdio zameriava okrem architektúry aj na navrhovanie interiérového dizajnu a dizajn nábytku.


Text: Anna Martausová
Foto: Relja Ivanić
Zdroj: autori.rs, homedsgn.com