Rekonštrukcia Digital Parku II.
Galéria(10)

Digital Park je pod lešením: V akom stave je najznámejšie bizniscentrum Bratislavy?

Administratívny projekt Digital Park v Petržalke je už dlhé roky pevnou súčasťou Einsteinovej ulice. Komplex siedmich administratívnych budov patrí medzi najznámejšie a rovnako najúspešnejšie bizniscentrá v Bratislave. Na objektoch druhej etapy developmentu sa po dlhých rokoch objavilo lešenie, čo vzbudilo oprávnené otázky. Exkluzívne informácie o projekte poskytol redakcii ASB developer Alto Real Estate, a sčasti aj projektant a autorizovaný architekt.

Petržalka sa v prvom desaťročí tohto milénia začala dramaticky meniť. Najväčšia mestská časť na Slovensku najskôr získala nové nákupné centrum. Aupark vznikol v rokoch 2000 až 2001 na mieste starej Petržalky, kde v minulosti stáli obytné domy. Ako je však mnohým známe, tie boli do roku 1989 asanované v rámci kompletnej likvidácie pôvodnej zástavby rodinných domov. V roku 2006 sa Aupark rozšíril o druhú etapu vrátane 96-metrovej veže Aupark Tower.

Rozvoj tejto oblasti neustal. Dva roky po dobudovaní prvej etapy nákupného centra začali stavebné práce na diaľničnom obchvate D1, konkrétne na úseku od Viedenskej cesty po Prístavný most. Cesta tak prechádza najmä Einsteinovou ulicou, od ktorej je diaľnica oddelená múrom a protihlukovou stenou. Umiestnených je tu päť lávok pre chodcov a celkové dokončenie bolo ohlásené v roku 2006. 

Výstavba Auparku s diaľničným obchvatom boli začiatkom rozsiahlejšej premeny tejto časti Petržalky. Veľkoleposť dodal lokalite – okrem administratívnej veže Aupark Tower – aj administratívny komplex Digital Park I a II, ktorý do prostredia zapadol oveľa lepšie ako vyše 90-metrový vežiak.

stavbári stavebné práce stavba žeriavy ažké stavebné mechanizmy moderný objekt developer investor akciová spoloènos Mlyny moderné polyfunkèné stavby nová obchodná Galéria MLYNY modernizácia nitrianske centrum
Výstavba Digital Parku II. V pozadí prvá etapa projektu a nákupné centrum Aupark. | Zdroj: TASR – Štefan Puškáš

Výstavba prvej etapy Digital Parku prebiehala sčasti paralelne s výstavbou obchvatu. Stavebné práce sa spustili v roku 2005 a budova bola skolaudovaná o rok neskôr. Vtedajší developer Penta Real Estate tu postavil 9-podlažnú budovu s mierne natočeným obdĺžnikovým pôdorysom.

Architektom je kancelária Archikód, ktorá lokalite panelových činžiakov dodala dovtedy nevšednú a konečne súčasnejšiu architektúru. Prvé dve podlažia sú navrhnuté ako obchodné priestory, reštaurácie a služby, zvyšné podlažia sú určené ako kancelárske priestory. Hlavným koncovým klientom bolo Lenovo, ktorého logo bolo dlhé roky umiestnené na vrchu hlavnej fasáde stavby. 

Medzi rokmi 2007 a 2009 boli postavené prvé štyri budovy pokračovania Digital Parku. Ide o vzájomne prepojené stavby, ktoré vznikli za prvou etapou a dostali názov Digital Park II. Išlo o dovtedy najväčšiu časť celého developmentu, nachádzajú sa tu ďalšie kancelárie a prenajímateľná plocha dosahovala viac ako 40-tisíc metrov štvorcových. V porovnaní s prvou etapou bol vybudovaný omnoho odvážnejší a atraktívnejší zámer.

digital park 17 2
Digital Park I. a II. | Zdroj: Digital Park / digitalpark.sk

K štyrom budovám pribudli do roku 2012 ďalšie dve, ktoré tak zavŕšili definitívnu podobu komplexu Digital Park. Architektom je tentokrát české architektonické štúdio Jakub Cigler Architekti. Celý development ponúka približne 74-tisíc metrov štvorcových prenajímateľnej plochy. Sídlia tu mnohé medzinárodné aj tunajšie firmy, vrátane niekdajšieho vlastníka projektu, developerea Penta Real Estate.

Zmena totiž nastala v minulom roku, keď spoluvlastník spoločnosti – Jozef Oravkin  – odišiel zo spoločnosti a založil firmu Alto Real Estate. Do jej portfólia tak prešlo viacero projektov, vrátane Digital Parku. 

Dnes ide o jeden z najznámejších administratívnych komplexov v Bratislave.  Vzhľadom na sídlo mnohých firiem či odvážneho vizuálu druhej etapy sa radí aj medzi najúspešnejšie v hlavnom meste. Architektonický tvar a natočenie projektu zabezpečujú zaujímavý panoramatický výhľad na Staré mesto, projekt je taktiež vidieť už z veľkej diaľky. Možno dokonca povedať, že v roku 2012 išlo v Bratislave o dosiaľ nepoznanú a na tunajšie pomery príťažlivú architektúru. Budovy disponujú aj niekoľkými dôležitými certifikátmi i oceneniami.

IMG 6130
Rekonštrukcia Digital Parku II. | Zdroj: Andrej Sárközi

Dnes, po vyše desaťročí od dokončenia celého komplexu, sa jeho časť ocitla pod lešením. A ďalšie sa ešte ocitnú. Ako pre redakciu ASB upresnil Marcel Daško, Head of Asset Management spoločnosti Alto Real Estate: „Od augusta roku 2023 začali revitalizačné a rekonštrukčné práce na časti fasády objektu Digital Park II.” 

Podľa Marcela Daška stavebné práce odštartovali na bloku F, pričom sa budú postupne presúvať aj na ďalšie bloky Digital Parku II. Uvedená časť developmentu je dnes kompletne pokrytá lešením pri pohľade od námestia Digital Parku II, rovnako je skrytá aj predná fasáda pri pohľade z Auparku, a tiež časť zo strany čerpacej stanice OMV. Pár podlaží k zakrytiu celého bloku F chýbali ešte zo zadnej strany budovy.

Rekonštrukcia Digital Parku II.
Rekonštrukcia Digital Parku II. | Zdroj: Andrej Sárközi

„Lešenie bude inštalované postupne vždy len na jednom bloku,” vysvetľuje Marcel Daško. Spoločnosť pre redakciu ASB konkretizovala aj budúci vizuál: „Našim cieľom je zachovať doterajší charakter fasády.” Pri revitalizácii je podľa Alto Real Estate kladený dôraz na princípy trvalej udržateľnosti. 

Marcel Daško taktiež upresnil aktuálny technický stav komplexu Digital Parku II.: „Celá budova prešla v roku 2022 technickým auditom realizovaným renomovanou medzinárodnou spoločnosťou, ktorá potvrdila nadpriemerný technický stav vzhľadom k veku budovy. Zároveň spoločnosť Alto Real Estate pravidelne investuje finančné prostriedky do modernizácie, technického zhodnotenia či iných druhov inovácií,” uviedol Head of Asset Management spoločnosti. 

Finančné náklady daných prác považuje Alto Real Estate za internú záležitosť a neboli komunikované. „Odhadované práce na jednom bloku sú na približne dva mesiace,” uzavrel Marcel Daško z Alto Real Estate. Keďže Digital Park II obsahuje 6 blokov, revitalizačné práce modulovej fasády potrvajú do augusta roka 2024. 

Rekonštrukcia Digital Parku II.
Rekonštrukcia Digital Parku II. | Zdroj: Andrej Sárközi

Stavebníkom je firma K.T. Plus a zhotoviteľom spoločnosť Fenestra Sk. Projektantom tejto rekonštrukcie je architekt Matej Brašeň, ktorý sa podľa dostupných informácií špecializuje na rodinné a bytové domy, občianske stavby a v jeho portfóliu sa nachádza aj realizácia výrobného areálu. Nejde tak o projekty, ktoré by sa zameriavali revitalizáciám fasád. 

Matej Brašeň nakoniec tento projekt zastrešuje len autorizačne. „Oslovila ma firma, ktorá spracovala projekt rekonštrukcie fasády Digital Parku II. zo Žiaru nad Hronom. Mali totiž požiadavku, aby projekt osvedčil autorizovaný architekt,” vysvetlil Matej Brašeň. 

Výsledným projektantom je tak spoločnosť OPLA s.r.o. z obce Slaská pri Žiari nad Hronom. Podľa konateľa táto firma už v minulosti spolupracovala s Alto Real Estate. Tentokrát sa mal developer rozhodovať medzi viacerými firmami, ktoré budú fasádu Digital Parku rekonštruovať. Zvíťazila nakoniec OPLA s.r.o. 

V jej prospech mohli rozhodnúť viaceré faktory ako napríklad cena, ale aj fakt, že Alto Real Estate už má s touto firmou skúsenosť z minulosti. Rovnako dôležitým faktorom bola údajne aj rýchlosť rekonštrukcie, nakoľko developerovi záležalo na termínoch.

Digital Park II. sa bude o rok vynímať nad Einsteinovou ulicou v novom šate. Vlastne v staronovom, nakoľko podľa viacerých zdrojov má byť výsledný efekt rekonštrukcie skutočne takmer identický ako je súčasný vzhľad fasády.

Naostatok, iniciatíva Alto Real Estate klásť dôraz na princípy trvalej udržateľnosti je záslužná. Či sa bude obnovovať aj fasáda prvej etapy Digital Parku nateraz nie je známe, nemožno to však vylúčiť. 

Rekonštrukcia Digital Parku II.
Rekonštrukcia Digital Parku II.
Rekonštrukcia Digital Parku II.
Rekonštrukcia Digital Parku II.
Rekonštrukcia Digital Parku II.
Rekonštrukcia Digital Parku II.
Rekonštrukcia Digital Parku II.
Rekonštrukcia Digital Parku II.

Rekonštrukcia a revitalizácia modulovej fasády Digital Parku II

Lokalita: Mestská časť Bratislava – Petržalka
Developer: Alto Real Estate
Stavebník: K.T. Plus s.r.o.
Autorizovaný architekt: Matej Brašeň
Projektant: OPLA, spol. s.r.o.
Zhotoviteľ: Fenestra Sk, spol. s.r.o.
Realizácia: 08/2023 – 08/2024
Stav: Realizuje sa