Sphéra v Žiline.

Sphéra v Novej synagóge je víziou monumentálnej premeny priestoru

Partneri sekcie:

Architektúra Sphéry sa stane na celý rok 2021 scénou pre všetky výstavy, zvukové projekty, divadelné, pohybové a tanečné predstavenia.

Dielo Juraja Gábora Completing the Sphere, ktoré vznikalo od decembra 2020 do marca 2021 v Novej synagóge v Žiline, je víziou monumentálnej architektonickej premeny priestoru. Dokončenie pomyselnej gule, ktorú do kubusu kostola vpísal jeho architekt Peter Behrens v roku 1931, vytvára predpoklad na iné neopakovateľné zažívanie jej premenlivého programového obsahu.

Scéna pre všetko

Architektúra Sphéry sa stane na celý rok 2021 scénou pre všetky výstavy, zvukové projekty, divadelné, pohybové a tanečné predstavenia.

„Moja intervencia do výstavného priestoru Novej synagógy spočíva v architektonickom doplnení kupoly do celého tvaru gule – Sphéry s priemerom 16 metrov prostredníctvom drevenej konštrukcie. Takýto vstup do architektúry Novej synagógy rozčlení priestor po novom. Divákom umožní hľadať nové spôsoby, ako ho zažívať a vzťahovať sa k nemu.

Konštrukciu polgule zdola podopiera systém drevených lát a hranolov. Tie vytvárajú protipól k vyprázdnenému vnútornému priestoru Sphéry – akýsi les, húštinu, neprehľadnosť,” hovorí autor monumentálnej inštalácie Juraj Gábor, ktorý mu venoval štyri roky príprav.

Dokončovanie pomyselnej gule z kupoly Synagógy po zem bolo najmä manuálnou výzvou pre štyroch tesárov (Igor Babjak, Ján Koreň, Milan Stanco a Tomáš Hudcovič), ktorí spracovali päťdesiat kubíkov reziva.

Už samotná konštrukcia mala byť kultúrnou udalosťou prístupnou verejnosti. Žiaľ, kvôli pandemickým obmedzeniam je Nová synagóga dodnes zatvorená. Pozrieť sa do nej dá len prostredníctvom fotografií a online streamov.

Ľudovít Petránsky