Vila Pomaranč – projekt pre neštandardné bývanie
Galéria(5)

Vila Pomaranč – projekt pre neštandardné bývanie

Ani ďalší príklad pri hľadaní dobrého rodinného domu nie je v rovine štandardného riešenia. Projekt vily Pomaranč je osadený na atraktívnom pozemku pod vinohradmi nad Hlavnou stanicou v Bratislave. Vzhľadom na stiesnené podmienky na pozemku a snahu využiť toto miesto na sto percent bytová vila zaberá, okrem určených odstupov od susedov, celý pozemok.

Keď oranžová, tak pomaranč

Zadaním objednávky od návrhu až po samotnú realizáciu bytovej mestskej vily firme CERSA s. r. o. (mimochodom firme zaoberajúcej sa najmä interiérovým dizajnom) zadávateľom, ocitol sa realizačný tím firmy pred náročnou dilemou: Akým spôsobom na miniatúrnom pozemku, pripomínajúcom skôr zástavbu Tokia než rozsiahly pozemok vhodný pre honosnú vilu, vyriešiť požiadavku zadávateľa, teda výstavbu nadštandardnej mestskej vily, a pritom dodržať všetky stavebné regulatívy. „Požiadavkami pri zadaní mali byť osobitý moderný vzhľad a splnený regulatív dodržania zelenej plochy,“ hovorí Ing. Vladimír Jelínek z firmy CERSA. „Keďže vily z obdobia secesie či strohého funkcionalizmu sú sčasti minulosťou a azda pre danú zónu nevhodné, obrátili sme sa na vopred overený a renomovaný Ateliér obchodu a cestovného ruchu, ktorý vedie Ing. arch. Vladimír Vršanský, s požiadavkou architektonického riešenia predloženého projektu.“

Ateliér predostrel riešenie, ktoré hneď chytilo za srdce všetky zúčastnené strany. Keďže objemové štúdie boli už na úvod zhotovené v niekoľkých farebne odvážnych kreáciách (aj napriek módnosti sivej či bordovej farby), všetkým padla do oka odvážna oranžová. A keď oranžová, tak Pavlovov reflex káže pomaranč. Toto pomenovanie sa s projektom tak zžilo, že dnes sa slovko pomaranč stalo oficiálnym pomenovaním celého projektu.

Záhrada na streche

Navrhovaný projekt domu od architektov Michala a Vladimíra Vršanských má niekoľko čŕt, ktoré posúvajú bývanie v ňom mimo bežných zvyklostí. Záhrada zostáva zachovaná v pôvodnom rozsahu na streche nového objektu. Skutočnosť, že daná lokalita sa nachádza v svahovitom teréne, umožnila riešiť vstup do objektu a spoločnej garáže z ulice. A to aj napriek tomu, že sa nachádzajú v rôznych úrovniach. Vstupná hala objektu prístupná z ulice alebo garáže prebieha vertikálne cez tri nadzemné podlažia (spolu so svetlíkom cez štyri). V nej sa nachádzajú centrálne dvojramenné schodisko a vstupy do jednotlivých bytov.

Priestory v bytoch nemajú jednotnú svetlú výšku, čo vo vyšších podlažiach spôsobuje vertikálne rozčlenenie bytov do rôznych úrovní. Konkrétne obývacie priestory majú väčšiu svetlú výšku ako ostatné miestnosti. Vďaka tomu sú lepšie presvetlené, a tak lepšie vyniknú sklenené steny s výhľadom na mesto. Všetky obytné priestory v dome sa vďaka rozmerným oknám siahajúcim až po zem vyznačujú veľkou mierou prepojenia s exteriérom.

Medzi pragmatizmom a romantizmom

Dom je riešený ako viacpodlažný objekt – s polozapusteným suterénom, prízemím a tromi poschodiami. Základný obrysový tvar objektu vychádza z tvaru pozemku.

V suteréne sa nachádza spoločná garáž so státiami pre šesť vozidiel a sklady k jednotlivým bytom. Garáž je prepojená so vstupnou halou schodiskom. Na prízemí je vstupná hala, do ktorej sa vchádza zo strany ulice alebo priamo z garáže. Túto halu, v ktorej je hlavné komunikačné jadro domu, t. j. schodisko, tvorí otvorený priestor siahajúci cez tri podlažia. Na prízemí je byt A, prístupný z haly. Jadro dispozície tvorí ústredný obývací priestor, v rámci ktorého je vyriešená otvorená kuchyňa a jedálenský priestor. Pri vstupe s priestorom na vykurovací kotlík je WC a dve spálne priamo prepojené s kúpeľňou.

Svetlá výška obývacieho priestoru je 3 050 mm, zatiaľ čo ostatných izieb 2 600 mm, vďaka čomu boli možné výškové posuny v nasledujúcich podlažiach.

Na prvom poschodí sa nachádza byt B, ktorý je dispozične takmer totožný s bytom A, ale na rozdiel od neho má úroveň podlahy obývacieho priestoru vyvýšenú o 450 mm. Svetlá výška tohto priestoru je vyššia ako ostatných miestností.

Na druhom poschodí je vstup do mezonetového bytu C. Na úrovni vstupu sa v byte nachádzajú: vstupná hala, WC pre návštevníkov, jedáleň, kuchyňa a sekundárny obývací priestor, ktorý sa v prípade požiadavky nájomcu dá pretransformovať na štandardnú izbu. V úrovni zvýšenej o 900 mm je primárny obývací priestor, z ktorého sú sprístupnené izby otvoreným schodiskom. Dve izby majú spoločnú kúpeľňu a WC, tretia izba (podľa potreby pracovňa) má vlastnú kúpeľňu so saunou, WC s priestorom na vykurovací kotlík a priamy vstup na strechu objektu. Celá plocha strechy je vyriešená ako zelená pochôdzna, čím nahrádza záhradu.

Pomaranč predstavuje symbiózu domu pragmatického, využívajúceho čo najviac plochy a prinášajúceho čo najväčší úžitok svojmu investorovi, a romantického, ktorého kvality posúvajú do polohy individuálnej výpovede.

Rozmery:
suterén 140 m2
prízemie 132 m2
1. poschodie 114 m2
2. poschodie 147 m2
3. poschodie 97 m2
spolu m2: 630 m2
byt A – 104 m2
byt B – 104 m2
byt C – 236 m2
+ strešná záhrada 151 m2
Plocha pozemku: 348 m2
Zastavaná plocha objektom: 166 m2 (47,7 %)

Názov:
Bytová vila „Pomaranč“
Miesto stavby: Vinohrady, okres Bratislava III
Investor: CERSA s. r. o., Bratislava
Generálny projektant: Ateliér obchodu a cestovného ruchu s. r. o.
Autori: Ing. arch. Michal Vršanský, Ing. arch. Vladimír Vršanský
HIP: Ing. arch. Jana Grznárová
Predpokladaná realizácia: 2006

(pet)
Foto: AOCR