Rekonštrukcia, ktorá odhaľuje kontrasty materiálov a čias

image 101603 25 v1

Dizajnérske štúdio z Brooklynu WORKSTEAD pred pár dňami dokončilo rekonštrukciu historického domu s rozlohou 186 metrov štvorcových. Odhalené stavebné materiály, šikovná remeselná práca Claya Richardsona, absolútne premenená kuchyňa, ktorá naplno a efektívne využíva priestor – to sú základné prvky renovácie historického domu.

Najväčšou pýchou je kuchyňa

Dvojpodlažný dom má tri spálne s troma kúpeľňami, obývacia miestnosť na prvom podlaží má dva originálne kozuby. Najväčšou pýchou je kompletne premenená kuchyňa s výrazným čiernym kabinetom zastrčeným pod schodmi a veľkým ostrovčekom, okolo ktorého sa točí každodenný život. Slúži nielen na prípravu jedla, ale aj ako barový pult. V jedálenskej časti je príjemným prvkom útulné okenné sedadlo, ktoré priam vyzýva na relax.

Foto: Jeff Holt

Kovové detaily a cyprusové drevo

Výrazné kovové detaily v zlatej farbe dodávajú priestoru jedinečný nádych. Sú neodmysliteľnou súčasťou kuchyne, ale v rôznych podobách sa nachádzajú v celom dome – napríklad kovové lampy na stenách, vodovodné batérie, kľučky a zámky, svietniky a dekorácie.

Foto: Jeff Holt

Harmonizujúcim prvkom, ktorý vytvára zaujímavý kontrast s nejednotnými obnaženými stenami je drevené obloženie a na mieru vytvorené skrine z cyprusového dreva. Podobné skrine nájdeme v jedálenskej, ale aj v obývacej časti. Terasa orientovaná do dvora poskytuje príjemný súkromný priestor na posedenie a relax.

Foto: Jeff Holt

Každá spálňa je iná

Ako sme uviedli, v dome sa nachádzajú tri spálne. Jedna má prakticky úplne odhalené murivo: tehly s bielymi fľakmi – stopami po omietkach. Úplne kontrastne oproti nim pôsobí hladká drevená podlaha.

Foto: Jeff Holt

Ďalšia spálňa využíva kontrast dreveného obloženia steny za čelom postele a odhaleného muriva na bočnej stene. Vďaka veľkým zaskleniam aj do tejto miestnosti prúdi dostatok svetla. Ďalšia spálňa ukazuje v plnej kráse atmosféru, ktorú môže vytvoriť len celkové drevené obloženie stien. Vertikálne obloženie stien v celom dome je dielom remeselníka Claya Richardsona.

Foto: Jeff Holt

Harmonizujúce tkaniny

V celom dome v interiéri po rekonštrukcii zohrávajú veľkú úlohu aj tkaniny. Prírodné materiály v odtieňoch hnedej zdôrazňujú históriu domu a harmonizujú priestor. Látkové stoličky, prikrývky, mäkký veľký gauč a všadeprítomné drevo otepľujú priestor, ktorý je z veľkej časti zbavený omietok. Špeciálnym spôsobom je riešená vzduchotechnika v dome – určite si všimnete veľkú bielu rúru, ktorá vedie pod stropom obývacej miestnosti, kuchyne i jedálenskej časti.

 

Foto: Jeff Holt

Carriage house v skratke

Dizajnérske štúdio: WORKSTEAD
Lokalita: Charleston
Úžitková plocha: 186 m2
Realizácia: 2018

Foto: Jeff Holt

 

Sabína Zavarská
Foto: Jeff Holt