Prísne stavebné predpisy a vopred dané materiály, ale výsledok stojí za to!

Historická španielska obec La Cerdanya prežíva revitalizáciu. Lokalita s prísnymi stavebnými normami priťahuje prírodným prostredím a blízkosťou parku Cadí. Postaviť dom na tomto miestne však nie je jednoduché. Ako s náročným zadaním v súlade s historickým rázom obce zabojovali architekti z ateliéru Dom arquitectura?

Základné normy, ktoré tu treba dodržať
Vzhľadom na polohu pozemku museli architekti dodržať prísne stavebné predpisy, ktoré v regióne platia. K najdôležitejším z nich patrí využitie tradičných materiálov. Dom v La Cerdanya nadväzuje na prírodné prostredie a okolité stavby pomocou materiálov a základných prvkov miestnej konštrukcie. Každá stavba v tejto oblasti by podľa pravidiel mala použiť miestny kameň na múroch domov a drobné šindle na šikmých strechách. Mala by tiež mať záhradu, verandu a vstup cez bránu. Výzva pre architektov v konečnom dôsledku znamenala: vybudovať dom, ktorý harmonicky spája tradičné prvky s modernou atmosférou do funkčného a útulného domova.

11

Kameň, hlina a drevo
„Hneď na začiatku sme sa rozhodli vybudovať dom s drevenou konštrukciou s cieľom dosiahnuť efektívnu a udržateľnú výstavbu. Vďaka tomuto systému sme dokázali znížiť množstvo stavebného odpadu. Projekt zahŕňa tri rôzne materiály: kamenné a hlinené dlaždice podľa predpisov a drevo ako konštrukčný materiál,“ vysvetľujú autori. Z týchto troch materiálov riešili aj dizajnové prvky. Neskôr pridali železo, aby mohli vyriešiť niektoré spoje a navrhnúť svietidlá i detaily, ktoré dodali interiéru celistvosť a zároveň jedinečnosť.

10

Skrytý vo svahu
Keďže pozemok na výstavbu sa nachádza na svahu s 20-percentným klesaním, ďalšou úlohou bolo pohrať sa s výškovými úrovňami. Na úrovni ulice v konečnom dôsledku sedí len garáž a prístupová hala. Zvyšok domu je položený 2,6 metra pod touto úrovňou. Tvar písmena L, ktorého ramená sú kolmé a nachádzajú sa na hraniciach pozemku, umožňuje využitie pozemku ako súkromného priestoru. Jedno rameno domu je určené na spoločenské miestnosti a tvorí dennú časť, druhé je riešené ako súkromná nočná zóna. Na mieste, kde sa nočné a denné krídlo stretávajú, má dom dve podlažia. Na vyššom podlaží je garáž so vstupom do domu. Schodiskom dole sa dostanete do samotného obytného priestoru.

20

Okenice zvnútra
Medzi oboma ramenami domu sa nachádza súkromná záhrada, na dennú časť nadväzuje terasa s vonkajším posedením. Časť terasy je zastrešená. Spojenie kameňa z lokálneho lomu, dreva a hlinených šindľov na streche vyznieva veľmi prirodzene a príjemne. Interiéru dominuje harmonizujúce svetlé drevo kombinované s tmavosivou farbou nábytku a doplnkov. Zaujímavým prvkom v nočnej časti domu sú drevené okenice, ktoré sa nachádzajú v interiéri, teda zakrývajú okno zvnútra.

Dom v La Cerdanya v skratke

Architektonické štúdio: Dom arquitectura
Hlavný architekt: Pablo Serrano Elorduy
Lokalita: La Cerdanya, Španielsko
Plocha: 334,0 m2
Rok projektu: 2016
Rok realizácie: 2017 – 2018

Sabína Zavarská
Foto: Jordi Anguera

KategórieRodinné domyZnačky