Partneri sekcie:

Na výstavbu štýlovej drevenice použili 7 druhov dreva

image 88316 25 v2

Očarujúca drevenica sa nachádza na rovinatom pozemku, obklopená poľami, neďaleko malého jazera vo fínskej Tenale. Predmestská komunita je vzdialená iba 60 km od Helsínk a nachádza sa na samotnom juhu krajiny, obklopená nádhernou prírodou.

Cieľom architektov aj majiteľa bolo, aby dom s pomenovaním Åkerudden vhodne zapadol do prostredia a splynul s ním vo vzájomnej harmónii.

Na základe tejto požiadavky sa architekti zo štúdia MNy Arkitekter na čele s Mathiasom Nyströmom rozhodli, že dom postavia v tradičnom tvare s jednoduchou sedlovou strechou. Jedinečnou zaujímavosťou na stavbe je využitie až 7 rôznych druhov dreva. Dom je síce jednoduchý, no skutočne očarujúci zvonka aj zvnútra.

Príjemný a útulný je už na pohľad z diaľky. Keďže tvorcovia sa rozhodli využiť drevo v jeho najrôznejších podobách a stupňoch opracovania, dom vyniká pestrou paletou farieb a štruktúr. Pri výstavbe bolo použité jednak ošetrené, ale aj neošetrené (surové) drevo, vďaka čomu dom žije svoj vlastný život a v priebehu rokov sa jeho vzhľad postupne mení v súlade s premenami okolitej prírody.

Dom je obložený vertikálnymi pásmi z osiky a stojí na nosných koloch z pevného duba. Terasy okolo domu sú vybudované z lokálne ťaženej oregonskej borovice.

Tvar drevostavby je jednoduchý, prirodzene podlhovastý s ohľadom na terén, na ktorom je dom postavený. Podľa vyjadrenia hlavného architekta Nyströma – „Vo svojej jednoduchosti a skromnosti sa dom blíži k tradičnej ľudovej architektúre bez toho, aby priamo kopíroval jej prvky. Primárne ciele pri plánovaní a výstavbe boli autentickosť, lokálnosť, jednoduchosť a udržateľnosť.“

Trámy a nosné konštrukcie boli okrem dubových stĺpov vybudované z lokálne získaného smreka. Priznané konštrukcie boli pre dosiahnutie estetickosti ošetrené bledým olejom.

Interiérové riešenie obkladov a nábytku pozostáva z jelše, dubových dýh, borovice či smrekovca. Čierno lakované OSB dosky tvoria obloženie schodiska.

Redaktorka významného fínskeho periodika HBL – Nina Weckström – sa o dome vyjadrila takto: „Åkerudden je nový, svieži drevený dom. Nádherne jednoduchá estetika dizajnového riešenia je podobná klasickej miestnej stodole, avšak so striebristým trblietaním exteriérového obkladu a veľkými oknami, cez ktoré môže interiér zaplaviť doslova povodeň svetla.“

S týmto názorom sa nedá nesúhlasiť, z fotografií je zrejmá dynamika a ľahkosť interiéru zapríčinená práve bohatým prídelom jasných slnečných lúčov v každú dennú hodinu, od východu až po západ slnka.

Pohodovému pocitu napomáha najmä dispozícia, ktorá štedrý kus objemu (celú polovicu) ponechala kuchyni a spoločenskému priestoru, a druhú časť učinila dvojposchodovou.

V druhej časti budovy sa nachádzajú spálne, kúpeľne a študovňa, pričom tento súkromnejší priestor je od verejnejšej spoločenskej časti oddelený vstupnou halou.

NEPREHLIADNITE

Drevostavba inšpirovaná lesom

Text: Anna Martausová
Foto: Mathias Nyström, Kuvio Architectural Photography
Zdroj: dezeen.com, mnyark.fi – Mathias Nyström

KategórieRodinné domy