Moderný nízkoenergetický dom

image 77659 25 v1

Experimentálny dizajn rodinného domu vytvorili architekti zo slovinského ateliéru Scapelab, ktorý pôsobí nielen moderne, ale vďaka starostlivo navrhnutému tvaru má aj funkčný význam. Zošikmené plochy sú vytvorené tak, aby v horúcich letných dňoch, keď je slnko vysoko na oblohe, bránili prieniku svetla cez okná. Naopak, v zime slnko preniká do interiéru, pasívne ho vyhrieva a presvetľuje.

Moderný a funkčný vzhľad nie je však jeho jedinou prednosťou. Vďaka moderným technológiám (tepelné čerpadlo, rekuperačná jednotka…) sa radí medzi nízkoenergetické domy.

Fasádu a strechu pokrýva plechová obálka, ktorá vytvára jednoliaty výraz domu.


Na prvý pohľad sa môže zdať tvar domu náhodne usporiadaný, no v skutočnosti ide o inteligentne umiestnené plochy, ktoré plnia tieniacu funkciu.


Charakteristický výzor domu dotvárajú exteriérové prvky ako napríklad lavičky a lemovanie terasy.


Rodinný dom veľmi nezapadá do okolitej výstavby v tradičnom zmysle, naopak, pôsobí kontrastne, no napriek tomu je v moderne ponímajúcom vzťahu s krajinou.

Plechová fasáda sa stretáva s dreveným obkladom v oblasti okien, dverí a terasy.


Cesta na terasu je oddelená presklenou stenou, ktorá dokonale vyplní interiér svetlom.


Dom sa nachádza vo vinohradníckej oblasti a členenie krajiny inšpirovalo architektov pri návrhu tvaru, ktorý má byť jej abstraktnou interpretáciou.

Text: Peter Rypák
Zdroj: Inhabitat
Foto: Scapelab