Jednoduchý a pútavý rodinný dom

image 78118 25 v1

Limitované dispozičné možnosti rodinného domu v Bratislave v kombinácii s požiadavkami budúcich majiteľov boli skutočnou architektonickou výzvou. Architekt Pavol Pokorný sa vysporiadal s malým a komplikovaným pozemkom pomocou átria, ktoré doslova žiari.

Najväčšou výzvou bolo splniť požiadavky klienta na dispozičné riešenie v súlade s regulatívom pre zastavanosť pozemku. Pohľad z ulice neprezrádza o rodinnom dome takmer nič. Nenachádzajú sa tu žiadne okná, len vstupné dvere. Zeleň, ktorá lemuje pôdorys domu a zároveň hranice pozemku, poskytuje majiteľom súkromie.

Jednoduchosť aj v interiéri
Základnou požiadavkou majiteľov bol prízemný rodinný dom s otvoreným denným priestorom, troma spálňami a pracovňou. Za vstupnými dverami sa nachádza denná časť s hosťovskou kúpeľňou, pracovňou a otvorenou obývačkou s kuchyňou. Tú opticky zväčšuje átrium s posuvným presklením, ktoré jej poskytuje dostatok denného svetla. Práve tu trávi rodina najviac času. Za posuvnými dverami sú situované tri spálne s kúpeľňou.

Neprehliadnuteľné átrium
Kombináciou sivej a bielej farby veľkoformátového vláknocementového obkladu Equitone zdôraznil význam átria a zároveň vytvoril charakteristický prvok domu. Toto riešenie je zároveň reakciou architekta na stiesnené podmienky, ktoré diktoval charakter pozemku.

Fasáda domu je obložená decentným sivým obkladom Equitone [natura], ktorý podčiarkuje jednoduchosť stavby. Šperkom domu je átrium, ktoré prepája exteriér s dennou zónou. Veľké posuvné presklenia prinášajú do dennej časti dostatok svetla a pocit otvorenosti.

Átrium v prevedení z bielych vláknocementových dosiek Equitone [pictura] pri dopade slnečných lúčov na fasádu doslova žiari. Tento efekt umocňuje nočné osvetlenie, kedy sa pri pohľade z vonku odohráva na fasáde skutočné vizuálne divadlo.

www.equitone.sk

FOTO: DANO VESELSKÝ