Z nenápadnej drevenice urobili očarujúci víkendový dom

image 76575 25 v1

Malá dedinka Albinen sa nachádza v kantóne Valais vo Švajčiarsku a je typická svojou tradičnou drevenicovou zástavbou. Tmavé, časom poznačené drevené domy zo smrekovca sa tiahnu pozdĺž tradičných dláždených uličiek. Niekto by si možno pomyslel, že v takomto „bohom zabudnutom“ kraji sa dá tráviť voľný čas azda len v provizórnych podmienkach, aké poskytujú staré drevenice.

Ak sa však do rekonštrukcie pustia odborníci, ktorí vedia spojiť staré tradičné kontúry s modernými novotvarmi, môže vzniknúť skutočne zaujímavé a luxusné miesto, čo zaujme nejedného pozorovateľa. Takýto dom sa zrodil aj z projektu architektonického štúdia Savioz Fabrizzi Architecte.

Manželia Delphine a Nicolas Cambolinovci si želali pretvoriť dve staré stodoly na víkendový dom, ktorý by spĺňal ich predstavu o vzdušnosti, priestrannosti a funkčnosti a zároveň by svojím zovňajškom zapadol do daného prostredia. Architekti sa teda rozhodli ponechať stavbe jej drevenicový vizuál a interiér vyriešiť kontrastom. Zatiaľ čo vonkajšie obloženie drevenice tvorí tmavé smrekovcové drevo a pôvodné murivo so sivou hrubozrnnou omietkou, vnútorný priestor je obložený doskami z bielenej jedle.

Vzhľadom na pôvodnú funkciu budov – ustajnenie hospodárskych zvierat v dolnej murovanej časti a uskladnenie krmiva (sena) v hornej drevenej nadstavbe – sa architekti rozhodli umiestniť vchod tam, kde sa nachádzal aj pôvodne – do dolnej časti. Do spoločenského priestoru sa však dá vojsť aj bočnými zasklenými dverami. Priestranné okná a úzku terasu umiestnili do hornej drevenej časti tak, aby optimálne presvetlili interiér. Okná chránia drevenice, vďaka ktorým stavba (keď je napríklad v danom momente neobývaná) pôsobí veľmi nenápadne, zapadá do prostredia a zároveň je chránená pred poveternostnými podmienkami.

Okolie domu krášlia kvety umiestnené kaskádovito vedľa schodov vedúcich popri budove. Strohý exteriér ukrýva priestranný interiér v skromnom štýle – v podstate všetky miestnosti sú obložené rovnakým materiálom (vyššie spomenutou jedľou) a ladené v bledom krémovom odtieni. Kuchynský aj kúpeľňový nábytok a vybavenie sú jednoduché a funkčné. Na prízemí nájdeme vstupnú halu a priestor s toaletou, po niekoľkých schodoch sa dostaneme do spoločenskej časti, ktorú tvorí priestranná obývacia izba, kuchyňa a ďalšia miestnosť, a opäť po schodíkoch vyjdeme do spálne, ktorá je priamo spojená s veľmi jednoduchou kúpeľňou a toaletou.

Švajčiarska drevenica je príkladom toho, že drevenice (ktorých je aj na Slovensku stále dosť) netreba jednoznačne búrať a na ich mieste stavať iba novostavby. Projekt dokázal, že aj staré objekty sa dajú zrekonštruovať s noblesou a výsledkom bude pohodlný, funkčný a estetický obývateľný priestor spájajúci tradičné rysy miestnej architektúry a moderné požiadavky dnešnej doby.


Prehľad:
lokalita: Albinen, Valais, Švajčiarsko
štúdio: Savioz Fabrizzi Architecte
klient: Delphine a Nicolas Cambolin
realizácia: 2009
objem stavby: 550 m3
stavebné riešenie: ALPATEC, Martigny

Text: Anna Martausová
Foto: Thomas Jantscher
Zdroj: homedsgn.com

KategórieDrevostavbyZnačky