Partneri sekcie:
  • Deceuninck

Dvojica architektov si postavila moderný a útulný drevodom

image 78851 25 v4

V nádhernom prostredí nemeckého Bavorska sa dvojica architektov Christine Arnhard a Markus Eck rozhodla postaviť si malý, útulný drevodom určený na relax a stretnutia s priateľmi.

V prírodných podmienkach (podobných tým našim slovenským) zrealizovali projekt, ktorý je výborným príkladom kompaktného, decentného a zároveň moderného domčeka a zároveň spĺňa všetky požiadavky komfortného bývania.

Dedinka Auerbach je skutočne malá rozlohou aj počtom obyvateľov. Architekti pôsobiaci v Mníchove sa rozhodli pre útulný drevodom, ktorý ponúka nádherné výhľady a je ich splneným snom. Cieľom celého projektu bolo vybudovať miesto, ktoré im umožní uniknúť z každodenného pracovného kolobehu a zbaviť sa stresu prostredníctvom návratu k prírode a pri stretnutiach s priateľmi. Miesto, kde si môžu užívať bežné radosti života ako napríklad čítanie, vychádzky do prírody, spoločné varenie, pozorovanie nočnej oblohy a podobne.

Drevený dom je široký 4 m, no skromný rozmer mu na kvalite neuberá. Na prízemí je garáž s dielničkou a mierne pod úrovňou zeme nájdeme technickú miestnosť. Na prvom podlaží sa nachádza otvorený priestor spájajúci kuchyňu, jedáleň a na medziposchodí aj obývaciu izbu.

Na najvyššom podlaží panuje spálňa s kúpeľňou a zaujímavo riešená galéria – tá presahuje do otvorenej dvojitej výšky obývačky a priamo pod strešným oknom ponúka vaňu, z ktorej môžete hľadieť priamo na hviezdy a dopriať si tak dokonalý relax. Vedľa vane je ešte pohodlný kútik určený na čítanie a malá knižnica.

Na stavbu konštrukcie, strechy a vonkajších stien použili architekti masívne drevo, konkrétne drevené platne s hrúbkou 16 cm. Vnútorné časti stien zabezpečili prostredníctvom hlinených tehál. V oblasti kuchyne a jedálne sú masívne zasklené posuvné dvere, ktoré prepájajú vnútorný priestor s bočnými terasami – v lete ich možno dokonca úplne odsunúť. V prípade, že architekti potrebujú súkromie aj v tomto priestore, zabezpečia im ho rozmerné závesy.

Obývačka, alebo ako majitelia hovoria „vysedávacia izba“, je ideálnym miestom na relaxovanie v podobe čítania kníh, počúvania hudby či sledovania filmov. Na podlahe sú umiestnené pestrofarebné matrace a veľké okno ponúka výhľad priamo na neďaleký vrch Spitzstein.

V miestnosti je knižnica a malé kachle, ktoré jej najmä v zime dodávajú tú správnu atmosféru. Výhľad zo spálne smeruje priamo do prostredia dedinky Auerbach. Spálňa je orientovaná na západ, preto si v nej možno vychutnať príjemné popoludňajšie slnečné lúče. Kúpeľňa je od spálne oddelená skriňami.

Čo sa týka vykurovania, dom je zabezpečený stenovým vykurovacím systémom zabudovaným v hlinenej zložke stien. V kúpeľni je ešte navyše aj podlahové vykurovanie. Automatický ventilačný systém zabezpečuje v dome neprestajne čerstvý vzduch, osvetlenie sa ovláda manuálne vypínačmi. O hladký prístup hostí sa stará zabudovaný neviditeľný inteligentný systém ovládaný iPadom. Na streche sa nachádzajú solárne panely, ktoré splývajú so štruktúrou strešného obkladu. Objem elektrickej energie produkovaný panelmi prevyšuje energetické potreby domu, čiže majitelia pokojne môžu energiou zásobovať aj susedov.

Text: Anna Martausová
Foto: Florian Holzherr
Zdroj: homedsgn.com