Partneri sekcie:
  • Deceuninck

Čierny klenot pri hrádzi

V príjemnej uličke v holandskej obci Lijnden, ktorá leží len desať kilometrov od Amsterdamu, pribudol nový atypický rodinný dom. Očaruje dynamikou a veľkými zaskleniami, ktoré ponúkajú výhľad na hrádzu.

Výsledná forma domu vznikla na základe preštudovania prírodných podmienok v oblasti a architektúry okolitých stavieb. Architekti zvolili jednoduchú podobu, zvýraznenú veľkým zaskleným vikierom, orientovaným na rieku. Smerom do záhrady je fasáda prízemia zasklená úplne, čím dosiahli intenzívne prepojenie interiéru s exteriérom. Medzipriestorom medzi záhradou a domom je veľká terasa s posedením.

Aké farby a materiály použili?

Originalitu domu architekti dosiahli aj farebnosťou a materiálmi. Čierna drevená prevetrávaná fasáda v kombinácii s čiernou plechovou krytinou na streche vytvára jednoliaty dojem a umocňuje moderný výraz stavby. Francúzske okná fasádu odľahčujú a presvetľujú interiér. Zasklený vikier na fasáde z ulice vytvára zaujímavý geometrický kontrast so strechou. Pôsobivé je tiež nenápadné rozdelenie okna medzi podlažiami.

ierny dom pri hrádzi 07

Ako je riešená dispozícia?

Na prízemí – smerom k záhrade – nájdete veľký spojený priestor s kuchyňou, jedálňou a obývačkou. Vyššie je položená TV miestnosť, pracovňa a hygienické zázemie. Na spoločenský priestor nadväzuje spomínaná priestranná terasa s posedením. Záhrada je o úroveň nižšie. Na poschodí sa nachádzajú dve detské izby, dve kúpeľne a veľká hlavná spálňa s výhľadom na hrádzu – vďaka zasklenému vikieru.

ierny dom pri hrádzi 12

Interiér je jednoduchý, ale nie fádny

Interiér je riešený jednoducho, ale pritom sviežo. Centrom dennej zóny je krb. Biele steny zútulňuje hnedá farba nábytku a farebné dekorácie. Z dennej zóny do televíznej miestnosti vyjdete po širokých schodoch zvýraznených drevenými hranolmi.

Kuchynská časť dennej zóny je bielo-čierna, opäť spestrená zaujímavými doplnkami. Architekti sa nebáli v spálni použiť trendovú tmavomodrú farbu v kombinácii s čiernym nábytkom a sivým záhlavím postele. Biele detaily miestnosť rozjasňujú.

ierny dom pri hrádzi 13

Dom Akerdijk v skratke
Architektonický ateliér: Arjen Reas Architects
Lokalita: Lijnden, Holandsko
Plocha: 130 m2
Realizácia: 2019
Sabína Zavarská
Foto: Luc Buthker