image 68254 25 v1
Galéria(8)

Rezidenčný komplex NOVÁ TERASA

Partneri sekcie:

Projekt Nová Terasa predstavuje unikátnu kompaktnú štvrť s pestrou urbanistickou štruktúrou a s bohatou artikuláciou exteriérových priestorov. Kvalitné no dostupné bývanie v lokalite so špecifickou atmosférou a vďaka svojej polohe je akoby izolovaná takmer s charakterom uzavretej štvrte „gated community“, ale súčasne s výbornou dostupnosťou do centra mesta a s dobrým dopravným napojením automobilovej dopravy, ale najmä MHD.

Nova Terasa Tomas Manina 9
Nova Terasa Tomas Manina 1
Nova Terasa Tomas Manina 2
Nova Terasa Tomas Manina 3
Nova Terasa Tomas Manina 5
Nova Terasa Tomas Manina 7
Nova Terasa Tomas Manina 10
dodávka 2 ks sekčných vrát z rámových AL sekcií vyplnených ťahokovom

Architektúra novej štvrte je založená na jednoduchých a jasných tvarov a farieb, avšak s prihliadnutím na jedinečnosť každého domu. Tá sa prejavuje najmä v prvom nadzemnom podlaží, ktoré sa stáva poznávacím znamením domu a posledným ustúpeným podlažím. To reflektuje rôzne bytové typológie a svojim stvárnením umožňuje vytvárať veľkorysé terasy a výhľady. Aj keď sa obytný komplex „Nová terasa“ nachádza v blízkosti zástavby typickej pre 60. roky minulého storočia, pri tvorbe konceptu architekti vychádzali z typických mestských prvkov ako je ulica, námestie alebo vnútroblok.

Práve uzavretý vnútroblok je jedným zo základných prvkov novej štvrte. Predstavuje polosúkromný priestor, ktorý má určených konkrétnych užívateľov a teda aj majiteľov, ktorý sa o neho starajú a ho používajú. Stáva sa centrom novej komunity, ktorá je veľmi dôležitým prvkom každého príjemného bývania a zároveň chráneným miestom na malé oddychové aktivity pre deti alebo dospelých.

Nachádza sa tam malé ihrisko a relaxačná zeleň s posedením. Pre všetkých je určené nové detské ihrisko s tartanovým povrchom pod umelým kopcom – je výrazne farebné a vďaka použitému materiálu aj bezpečné.

Rezidenčný komplex Nová terasa
novostavba
Košice, Fatranská ul.
Autori architektonického riešenia: Ing. arch. Matúš Vallo, Ing. arch. Oliver Sadovský, Ing. arch. Branislav Husárik, Ing. arch. Peter  Janeček, Ing. arch. Dušan Chupáč,Ing. arch. Mateja Vonkomerová
Projektant architektonickej časti: ENTO, spol. s r. o.  Košice  
Projektant stavebnej časti: ENTO, spol. s  r. o. Košice   
Hlavní zhotovitelia: MV Staving, a. s., Metrostav SK a. s.      
Hlavný stavbyvedúci: Ing. Pavol Krescanko
Stavebník:  eMeM, spol. s  r. o.  
Dozorná činnosť: ENTO, spol. s r. o. Košice (07. 10. 2014)      
Celkové investičné náklady bez DPH: 11,12 mil. €
Stavebné náklady bez DPH: 10,06 mil. €
Lehota výstavby: 10/2011 – 11/2013                               

Text: Ľudovít Petránsky
Foto: Tomáš Manina