SOHO v Banskej Bystrici: Interiér pripomína divadelnú scénu

Reštaurácia Soho je známe gastronomické bistro z hlavného mesta. Počas svojich piatich rokov existencie si stihlo vybudovať fanúšikovskú základňu, ktorá sa s obľubou vracia do príjemného a zároveň sviežeho interiéru na rôzne ázijské pokrmy.

Soho teda otvorilo dvere na ďalšej pobočke, v srdci Banskej Bystrice, kde si novú prevádzku zobrali na starosť autori pôvodného interiéru. Námestie Slovenského národného povstania je srdcom mesta a patrí k jeho najstarším častiam, čo dokazuje aj fakt, že dom, kde reštaurácia vznikla, pochádza z prvej polovice 16. storočia.

Ako to pri starých ľúbených stavbách býva, dom prešiel niekoľkými prestavbami a s tým súvisiacimi zmenami funkcií, nakoniec sa však vrátil k svojej pôvodnej gastronomickej. Pri poslednom facelifte získal druhé nadzemné podlažie a novú fasádu.

Kulisa pre gastronomické zážitky

Hlavným zámerom architektov bolo prinavrátiť priestoru pôvodný charakter – génia loci, ktorý súperil s nepekným sadrokartónom po pôvodnom užívaní interiérov. Keďže sa ázijská kuchyňa vyznačuje živelnými jedlami plnými farieb, interiér ladili do umiernených tónov monochromatického spektra a vytvorili tak ich kulisu.

Interiér je rozdelený na dva segmenty – svetlý reštauračný a tmavý obslužný. Jedálenskej časti dominuje oku lahodiaci pult z terazza, ktorému sekunduje box obložený čiernym smrekom. Ukrýva sklad a schodisko do pivničnej časti objektu.

Strop je priznaný až na kosť – zahŕňajúc všetky nánosy náterov dôb minulých aj vzduchotechniku, zatiaľ čo steny boli omietnuté príbuznou farbou a podlaha zneutralizovaná štandardným cementovým poterom. Mobiliár z čiernej bukovej preglejky kontrastuje so svetlými stenami a vyniká svojou jednoduchosťou.

Strohosť interiéru prenechala priestor rozmanitosti podávaných jedál.
Strohosť interiéru prenechala priestor rozmanitosti podávaných jedál. | Zdroj: Matej Hakár

Interiérové solitéry

Celopresklenený výklad ponúka hlboký pohľad do interiéru, ktorý pripomína divadelnú scénu. Na nej sa vďaka premyslenej umiernenosti neobjavuje názov, ale účinkujúci v podobe interiérových solitérov – svietidiel.

Kruhové lustre sú doplnené o líniové a bodové svietidlá. Intenzita nasvetlenia sa tak dá meniť podľa nálady a tvorí dôležitý element scénického interiéru.

Názov podniku vo farbe rámu výkladu je rozumne umiernený.
Názov podniku vo farbe rámu výkladu je rozumne umiernený. | Zdroj: Matej Hakár

REŠTAURÁCIA SOHO BB

Miesto: Námestie SNP, Banská Bystrica
Architekt: Štefan Plakovič, Lukáš Kordík, Andrej Olah, Filip Marčák, Alan Prekop, Jana Filípková, Matej Kurajda
Návrh: 2020
Realizácia: 2020
Výmera: 258 m2

Alexandra Müllerová