Rekonštrukcia penziónu v Žiline

rekonstrukcia penzionu v ziline

Objekt sa nachádza na ulici J. M. Hurbana v Žiline. Ide o približne 70-ročnú stavbu, ktorá prešla niekoľkými prestavbami a úpravami. Pôvodný trojpodlažný a podpivničený dom bol v roku 1944 zbombardovaný a následne upravený na dom so sedlovou strechou a o podlažie znížený. Vzhľadom na pôvodný objem a tvar, sa autori Martin Bišťan, Juraj Záhorec a Gonzalo Elias Basurto z ružomberského ab atelieru po dohode s klientom rozhodli vrátiť stavbe pôvodnú podlažnosť.

Pred realizáciou bol objekt s veľavravným názvom HONEY BUNNY značne schátraný, krov, plechová strecha aj  inžinierske siete boli poškodené.

Riešený objekt sa nachádza na pravej strane ulice J. M. Hurbana v jej severnej časti. Ulica tu klesá smerom k centru. Objekt je situovaný na rohu súkromnej uličky, ktoré pokračuje do dvora a na súkromné parkovisko. Budova má značné predpolie s veľkou priestorovou rezervou a s možnosťou parkovania v suterénnych priestoroch. Zadná strana budovy je obrátená do veľkého dvora s piatimi lipami. Tento lukratívny priestor v tichej zóne odporúčajú architekti využiť ako letnú terasu reštaurácie, celú situovanú v zeleni. Prístup, zásobovanie a prevádzka penziónu vytvoria v tejto časti mesta atraktívny objekt s možnosťou bývania a stravovania na vysokej úrovni.

Na vytvorenej terase, ktorá prekrýva suterénny priestor, budú môcť parkovať návštevníci a zároveň tu vznikne aj terasa reštaurácie obrátená na ulicu. V suteréne navrhli architekti technické zázemie objektu, sklady kuchyne a parkovanie. Na 1. NP je situovaná reštaurácia s kapacitou 60 stoličiek s barom s recepciou penziónu, priestorom pre zamestnancov a s východom do zadnej záhradnej terasy pod drevenou pergolou s kapacitou 60 stoličiek. Na 2. NP sú navrhnuté štyri izby a dva apartmány a na 3. NP v podkroví dva luxusné apartmány. Lôžková kapacita penziónu je spolu 26 lôžok.

Architektúra rešpektuje pôvodnú sedlovú strechu. V nej je vytvorená štvorica vikierov na obe strany budovy. Celé podkrovie má drevenú konštrukciu a krov je zo systému KONTRAKTING. Vikiere sú obložené tmavosivým predzvetraným titánzinkom a strecha má strešnú krytinu zo systému CEMBRIT v tmavosivej farbe. Fasáda je sčasti omietnutá smotanovou omietkou a horizontálne obložená termodrevom. Celý objekt je zateplený systémom BAUMIT Profesional.

–>–>