image 78717 25 v1
Galéria(26)

Radikálna rekonštrukcia tradičného domu v Londýne

Tradičný vysoký úzky tehlový dom v Londýne sa pod vedením šikovnej mladej dvojice architektov zmenil na štýlovú, modernú a plne funkčnú stavbu.

1
2
3
4
5
6
7
8

Budova postavená ešte v 18. storočí poslúžila ako základ pre originálne riešený trojpodlažný obytný dom, postavený na myšlienke maximálneho využitia vnútorného objemu.

Vzhľadom na špecifické danosti budovy sa architekti George Bradley a Ewald Van der Straeten rozhodli ponechať iba plášť s krásnym klenutým oknom, ktoré meria až 4 m.

Okrem predného okna sa v plášti budovy nachádzali ďalšie menšie okná, ktorých bolo dokopy päť. Všetky originálne prvky plášťa vrátane okien aj autentického tehlového fasádneho obkladu zachovali, no vnútornú skladbu budovy – všetky priečky aj podlažia – odstránili. Následne sa rozhodli zatepliť plášť z vnútornej strany a do vytvoreného priestoru inštalovali masívnu drevenú konštrukciu, ktorá dáva obytnému priestoru novú podobu.

Drevená konštrukcia je tvorená kombináciou odolnej brezovej preglejky a dubového dreva. Brezovú preglejku nachádzame v celom priestore a dubové drevo sa uplatnilo v podobe boxu umiestneného na prízemí, kde nájdeme kúpeľňu s toaletou a práčovňu.

Stred celého vnútorného objemu tvorí schodisková šachta, ktorá prepája všetky podlažia.

Nový interiér poskytuje celkovo dve spálne – jednu priamo na prízemí a druhú v loftovom priestore na najvyššom podlaží. Okrem toho tu nájdeme obývačku, kuchyňu, práčovňu, kúpeľňu, vstupné priestory a rozmanité úložné miesta šikovne ukryté v samotnej drevenej konštrukcii.

Napriek tomu, že interiér je pomerne kompaktný, prirodzené svetlo sa tu nachádza v hojnej miere vďaka obrovskému klenutému oknu tiahnucemu sa cez polovicu výšky prednej fasády, ale aj vďaka piatim zadným oknám a pridanému strešnému svetlíku nad loftovou spálňou.

Vnútorné zariadenie pôsobí veľmi sviežo a mladistvo – napokon, v dome býva mladý muž. Biele steny v kombinácii s farebnými doplnkami a dekoráciami vhodne dopĺňajú prevažujúce drevené povrchy.

Dom je zariadený celkom jednoducho a funkčne, podarilo sa využiť skutočne každý kút. Vonkajšiu tehlovú fasádu s veľkolepým oknom a pôvodnými tehlami dopĺňa chrómované zábradlie, vďaka ktorému okno slúži aj ako vstup na úzky balkón.

Celý vonkajší vizuál osviežuje moderne riešený vchod pozostávajúci z dreva a mliečneho skla.

Text: Anna Martausová
Foto: Bradley Van Der Straeten Architects 
Zdroj: smallhousebliss.com