prva stavebna sporitelna v kosiciach
Galéria(10)

Prvá stavebná sporiteľňa v Košiciach

Partneri sekcie:

Po 18 rokoch si pobočka Prvej stavebnej sporiteľne našla v centre Košíc svoje nové pôsobisko. S odchodom z pôvodných, historických priestorov do sviežej novostavby MeetingPoint v exponovanej nárožnej polohe na Mlynskej ul. prišiel čas aj na nový vizuálny štýl. Nosným motívom nového priestoru bolo dosiahnutie atmosféry, kde by sa zobytnenie a jemnosť snúbila s formálnou kultivovanosťou a zároveň odmeranosťou kancelárskeho priestoru.

prva stavebna sporitelna v kosiciach 5682 big image
img 4080 big image
img 4251 big image
img 4230 big image
img 4217 big image
img 4167 big image
img 4146 big image
img 4129 big image
Okrem hlavného predajného priestoru – retailu – dopĺňajú novú prevádzku pobočky aj ďalšie priestory. V priamej nadväznosti na retail je rokovacia miestnosť so skladom. V druhej línii sa ukrývajú priestory kancelárie poradcu, kopírovacie centrum, kuchynka a hygienická miestnosť.

Priestor

Priestoru dominujú elementárne kubusy nábytkových zostáv, doplnené betónovými hmotami. Priestorová kompozícia je zjemnená výraznými horizontálami ník v nábytkových zostavách, ako aj čoraz menšími prvkami zostáv v predajných miestnostiach. Oscilácia mierok sa tak končí až pri drobných detailov kvetinových dekorácií.

Stoickosť rastrovania nábytkových aj stavebných stien kontrastuje s voľnou kompozíciou napínaných svetelných stropov z fólie DSP s podsvietením z LED pásov. Jeho kresbu dopĺňajú pásy z akustických sadrokartónových dosiek Rigiton. Ponad hmoty prechádza rímsa, ktorá lemuje a zjednocuje celý priestor od zasadačky až po betónovú stenu pri vstupe. Vytvára tak ofset medzi priestorotvornou kompozíciou nábytkových zostáv a plošnou grafikou podhľadu. V kombinácii s čírym zasklením svetlíka a odrazoch fólií na sklách tak budí dojem nekončiaceho priestoru.

Materiál
Konzervatívne tvaroslovie bankovej inštitúcie je namiešané s rozmanitosťou povrchov a textúr smerujúcou k vyzdvihnutiu ich jemného a prirodzenému vzhľadu. Materiálová kompozícia balansuje medzi teplými a studenými tónmi obkladových dosiek z pohľadového betónu Renit a mierne zvetranej sivastej textúry drevodekorou Kaindl Exclusive Line dub čierny. Túto dominantnú kombináciu dopĺňajú jemné tóny béžovo-pieskových stolov predajných miest a béžovej podlahy. Zdroj svetla nie je prítomný – svietiace plochy podhľadu vytvárajú iba svetelnú mapu. Mäkké difúzne osvetlenie priestor nerozbíja a zároveň nepôsobí technicisticky, kancelársky. Na druhej strane však striktne spĺňa prísne požiadavky slovenských technických noriem na osvetlenie kancelárskych priestorov.

Detaily
Riešeniu dominuje snaha o neprítomnosť detailu. Stolárske prvky majú nafrézované úchytky, drevené obklady sú bez zjemňujúceho detailu a betónové obklady spoliehajú na nadčasovosť jednoduchého rastrovania a čaro svojej prirodzenej kresby. Sklo je číre, bez efektných grafických polepov.

V protiklade k hmotných a jasne čitateľným konštrukciám je zvolená výrazná dekorácia zo sušených kvetín a jemné krivky sedacieho nábytku s až opulentným chrómovým odleskom jeho kovových častí.

Pobočka Prvej Stavebnej sporiteľne, a. s., Mlynská ul. 28, Košice
Autori: Ing. arch. Vladimír Netík, Ing. arch. Radovan Volmut
Projekt interiéru: Volmut Netík Architekti, s. r. o.
Zhotoviteľ interiéru: Volmut Netík Architekti, s. r. o.
Fotografie: David Trčka, www.davidtrcka.com
Výmera: 145 m2
Projekt: 8/2011 – 10/2012
Realizácia: 11/2011 – 1/2012

Téma mesiaca marec: INTERIÉRY

–>–>