Ozveny viedenskej prehliadky interiérového dizajnu
Využívanie služieb bytového dizajnéra pri rekonštrukcii či stavbe bytu sa v našich zemepisných šírkach stále považuje za výraz bezmocnosti a neschopnosti. Veď na tom nič nie je, myslia si mnohí. Iných zas odradí cena za služby. Domnievajú sa, že si takúto službu nemôžu dovoliť.
Poznáte výhody Klubu ASB? Stačí bezplatná registrácia a získate sektorové analýzy slovenského stavebníctva s rebríčkami firiem ⟶ |
Na Slovensku je situácia podobná. Keď sa však potenciálny klient dozvie od niekoho známeho o osobe, ktorá je dizajnérom a má s ním dobré skúsenosti, tak si tí dvaja k sebe nájdu cestu a spolupráca na seba nenechá dlho čakať.
Kvalitný interiér ako odraz životného štýlu
V Rakúsku sa každoročne koná na výstavisku vo Viedni veľtrh Wohnen & Interieur, ktorý je prehliadkou toho, čo sa deje na rakúskom trhu v bývaní, zariaďovaní, dizajne. Najväčšiu pozornosť priťahuje vždy hala D, ktorá sa pýši iba dizajnom a prezentuje nábytok svetoznámych značiek, ako sú Minotti, Poro, Leolux, Knoll Int. a pod. Človek tu má česť aspoň raz za rok si pod jednou strechou posedieť, ohmatať modely nábytku, ktoré sú na videnie v katalógoch a reklamách časopisov o dizajne. Niektorí ľudia sa okolo takýchto kúskov iba prechádzajú z úctivej vzdialenosti, tí odvážnejší sa nenechajú odradiť a poctivo si každý kus vyskúšajú.
Popri predajcoch známych značiek sa na rakúskom trhu úspešne pohybuje firma Witmann, ktorá nadväzuje na tradíciu pôvodnej Wiener Werkstätte. Neoddeliteľnou súčasťou jej produkcie je vysoká kvalita materiálov, spolupráca so svetovými dizajnérmi a architektmi (Paolo Piva, Matheo Thun) a predovšetkým ručné spracovanie každého kusa nábytku.
Team 7, rakúska firma zaoberajúca sa výrobou vysoko kvalitného a ekologického nábytku z masívneho dreva, ktorej počiatky siahajú do konca 50. rokov minulého storočia, je zástancom hneď niekoľkých filozofií – individualizmus, funkčnosť, perfektné remeselné spracovanie, ergonómia, zmyslovosť, inovácia a zodpovednosť k prírode.
V súčasnosti, keď je väčšia potreba individuality v bývaní, sa zvyšuje záujem verejnosti aj o dizajn. Už spomenutý veľtrh a jeho návštevnosť sú dôkazom, že stále viac ľudí si uvedomuje, akú dôležitú úlohu zastáva kvalitný interiér, ktorý sa stáva zrkadlom ich životného štýlu.
Vstupný priestor
Nie vždy je vstup do bytu či domu oddelený, často sa stáva súčasťou hlavného obytného priestoru. Odkladacie steny nahrádzajú priľahlé šatne, kde zmiznú všetky maličkosti vrátane skrinky na topánky, zimného ošatenia. Vstupná časť ostáva čistá. Odkladací stolík, kresielko, výrazné dekorácie v podobe váz so suchými kvetmi alebo stojaca lampa oživujú priestor za dverami. Zrkadlá sú samozrejmou súčasťou predsiene, ktorá hrá často dekoratívnu úlohu. Mobilné zrkadlá pôsobia takmer ako skulptúra v priestore.
Schodisko
Dominuje vzdušnosť, drevené stupne harmonizujúce s podlahou v miestnosti, zábradlie z kovu alebo skla. Celé stupne zo skla sú odvážnym riešením, ale nie pre každého.
Podlahy
V hlavnom obytnom priestore je jednotkou stále drevo. V poslednom čase sa dostávajú do popredia dreviny ovocných stromov ako hruška či čerešňa. Obľúbeným ostáva buk, dub, jaseň. Exotické dreviny sa používajú zvlášť pre ich tvrdosť a širokú škálu tmavších odtieňov. Drevené diely sa kombinujú s alumíniovými pásikmi, ktoré vyniknú najmä v prípade tmavých drevín alebo sa spájajú drevenými pásikmi – lištami v kontrastnej farbe. Zvýšenej pozornosti sa teší tíková podlaha z dielcov spojených gumovými pásikmi, ktoré sú vhodné do kúpeľní.
Keramická a porcelánová dlažba, rovnako ako prírodný kameň nachádza svoje uplatnenie v kúpeľniach a vo vstupných častiach. Svetlé farby sa tešia väčšej obľube než tmavé odtiene.
Obývacia izba a prepojenie s kuchyňou
Tzv. open plan neustále vedie, ale snaha aspoň opticky oddeliť kuchyňu, aby sa zabránilo priamemu kontaktu s pracoviskom, kde nás nepríjemné hluky a pachy rušia od pohodlného sledovania TV v obývacej zóne, získavajú svoje opodstatnenie. Priestor sa dá oddeliť výškovo jedným alebo hneď niekoľkými schodíkmi, ak to svetlá výška priestoru dovolí. Ďalším riešením sú posuvné dvere alebo celé posuvné steny. Výber materiálov a štýlu kuchyne sa naďalej podriaďuje celkovému štýlu hlavného obytného priestoru. Veľmi farebné kuchynské dvierka sa dostávajú do pozadia a víťazí dyha exotických driev vo vysokom lesku, matná dyha alebo masívne drevo. Klasická MDF v tlmených odtieňoch, lakovaná alebo potiahnutá fóliou, sa uplatňuje aj naďalej, predovšetkým vzhľadom na cenovú dostupnosť.
Čo sa týka podlahy obytného priestoru spojeného s kuchyňou, na predných pozíciách sa drží drevená plávajúca podlaha. Či lakovaná, alebo napustená olejom – to záleží na individuálnom želaní klienta. Masívne dlhé dosky si volia zákazníci, ktorí túžia po kvalite a podlahe na celý život. Voľba podlahy v kuchyni sa opäť podriaďuje želaniu klienta. Z praktického hľadiska mnohí volia dlažbu. Tí menej praktickí a skôr estetickejšie založení sa prikláňajú k podlahe rovnakej ako v obývacej časti, aj keď sú si vedomí zvýšených nárokov na jej údržbu.
Charakteristickým prvkom interiéru sa stáva používanie rozličných materiálov a ich kombinácia. Najobľúbenejším materiálom je opäť nepochybne drevo. Žiadané sú svetlé i exotické druhy. Drevený masív si chráni svoju pozíciu vďaka nepochybným ekologickým vlastnostiam a v neposlednom rade tiež vďaka jedinečnosti povrchu a kráse, ktorá vynikne perfektným remeselným spracovaním.
Štýl obývacej izby
Kombinovanie materiálov svedčí o tendencii k rôznorodosti. Priesvitné a priehľadné plasty stoličiek a menších kusov nábytku sa kombinujú s drevom aj kovmi. Matné alebo mliečne sklo v kombinácii s rôznymi materiálmi nestráca ani naďalej v interiéri svoj význam. Poťahovým látkam sedacieho nábytku kraľuje vlna, bavlna, ľan a kože. Látky sú zväčša štruktúrované s veľkými vzormi, dostupné v mnohých farebných odtieňoch. Sedacie súpravy sú hranaté, rôznych geometrických tvarov. Sedadlá pohodlné a hlboké, často doplnené taburetom. Hitom sú tzv. chaise longue s predlženou časťou na nohy, na ktorých sa výborne relaxuje. Centrom obývačky, ak v nej práve netróni kozub alebo kachle, je takmer vždy TV stolík. Rieši sa buď ako klasický TV stolík s úložným priestorom na CD a DVD prehrávače, alebo sa stáva súčasťou obývacej steny, príp. funguje ako samostatný panel, ktorý plní takisto funkciu deliacej steny, napr. medzi jedálňou a oddychovou časťou. Vešanie nábytku, skriniek, TV stolíkov a samotných LCD TV na stenu sa v súčasnosti teší veľkej obľube. Podlaha miestnosti ostáva opticky nenarušená a nastáva dojem nekonečného priestoru.
Konferenčné stolíky ostávajú nízke. Drevené, sklenené, kombinované s kovom a predovšetkým väčších rozmerov, aby sa na ne vošla aj dekorácia, ktorá dokáže oživiť a zútulniť priestor. Odkladacie stolíky s nastaviteľnou výškou sú riešením pre tých, čo nehodlajú opustiť pohodlie a chcú bez namáhavého ohýbania obyčajným pohybom ruky dosiahnuť to, čo práve potrebujú. Veľa výrobcov ponúka odkladacie zóny priamo integrované v sedačke alebo flexibilné podložky, ktoré sa umiestnia na operadlo sedacej súpravy. Doplnenie interiéru živými rastlinami dokáže zmeniť celú obývačku a dodať mu ráz zabývanosti.
Jedálenské kúty
Jedálenský stôl sa často stáva súčasťou obytného priestoru. Veľké rozmery stola dávajú pocit rodinnej súdržnosti a sú vítanejšie. Jedálenské stoličky sú pohodlné, s opierkami na ruky alebo bez nich, vyrobené z rôznych materiálov. Priehľadný plast v kombinácii s masívnym drevom stola je zaujímavým riešením.
Kúpeľne
Popri dlažbe z keramiky, porcelánu a prírodného kameňa sa v kúpeľni často uplatňuje aj drevo. A to nielen na nábytku, ale tiež na podlahe. Najpoužívanejší je tík, ktorý výborne odoláva vlhkosti, ale aj iné exotické dreviny v masívnom vyhotovení Ďalším alternatívnym riešením je betónová mazanina ošetrená lakom alebo guma. Steny kúpeľni sa nemusia nutne obložiť obkladačkami. Vodeodolné nátery, fasádne farby alebo farby na báze akrylu spoľahlivo nahradia tradičné materiály uplatňované v kúpeľniach. Sklenená aj keramická mozaika je stálicou na trhu a jej nepreberné možnosti aplikácie a farby ju nevytlačia z pozornosti ani v budúcnosti. Stále častejšie sa objavuje v metalických farbách alebo tiež z plátkového zlata, tomuto trendu podliehajú aj obkladačky.
Zariaďovacím predmetom v kúpeľniach aj naďalej dominuje biela farba. Tvary umývadiel bývajú hranaté, oblé či kónické; misky umiestnené na umývadlovej doske alebo zapustené ostávajú. Neodmysliteľnou súčasťou kúpeľni je záchod s bidetom. Dekoratívne suché kvety, bambus vo vysokých vázach alebo iné dekorácie oddeľujú záchod od zvyšku kúpeľne a ponúkajú aspoň trochu intimity. Ak to rozmery kúpeľne dovolia, tak sa vaňa stáva centrálnym miestom ktoré púta pozornosť. Umiestnená na schodíku alebo zapustená do podlahy sa môže odhaliť v celej svojej kráse. LED lampy a svetelné pásiky na časový spínač ponúkajú alternatívne osvetlenie, keď sa nemusí zapínať hlavné svetlo.
Zuzana Fischer
Foto: archív firmy Hinke Wohnimpulse GmbH, TEAM 7 Spezialstudio, Wien, archív Z. Fischer
Autorka sa zaoberá návrhmi a realizáciami obytných interiérov. Je študentským členom IIDA.