Netradičná knižnica od MVRDV

netradicna kniznica od mvrdv

Nová verejná knižnica v Spijkenisse pri Rotterdame je ukážkou energetickej efektívnosti. Projekt na ploche 10 000 m2 okrem oddelení s knihami a čitární ponúka komerčné, administratívne, konferenčné a výstavné priestory, ako aj auditórium.

Budova je situovaná na okraji diaľnice oproti kostolu – neďaleko centrálneho trhového námestia. Knižnica je súčasťou širšieho plánu výstavby vnútorného mesta. S cieľom zahustiť túto časť mesta navrhol ateliér MVRDV komplex bytových domov, ktoré reflektujú miestnu typológiu. Nový komplex vrátane verejných priestorov bude v tehlovom vyhotovení.

Exteriér objektu odkazuje na typológiu holandských stodôl – na históriu poľnohospodárstva v osade Spijkenisse, ktorá je dnes predmestím Rotterdamu.

Kompozícia budovy pripomína horu kníh, aby motivovala obyvateľov čítať. Vertikálnym rozmiestnením kancelárií, konferenčných priestorov a prednáškovej sály vznikli terasy rôznych veľkostí, na ktorých sú umiestnené police s knihami. Terasy sú prepojené schodiskami a vytvárajú tak cestu, ktorá sa stáča okolo budovy až k vrcholu, kde sa naskytá panoramatický výhľad na Spijkenisse.

Na drevenej nosnej konštrukcii je uložená sklenená fasáda, ktorá tvorí obvodový plášť budovy. Na konštrukciu obvodového plášťa sa použili teplovodivé materiály.

Prirodzené vetranie a vyvážený systém nezávislého adiabatického chladenia, systém tzv. suchého chladenia, PCM materiály, automatické tienenie, využitie rastlín na tienenie, fasáda reagujúca na zmeny počasia a podzemné zásobníky tepla a chladu   zabezpečujú po celý rok komfortné podmienky. Tieto inovatívne prvky prispievajú ku konceptu trvalej udržateľnosti budovy. Okrem toho je v objekte zariadenie na akumuláciu dažďovej vody na splachovanie toaliet, zavlažovanie a na využitie v systéme požiarnej ochrany.

Inovatívny systém bol vyvinutý v úzkej spolupráci so spoločnosťou Arcadis Engineers a v roku 2008 bol nominovaný na cenu De Vernufteling Award.

Animácia k projektu

Použitá literatúra:
1. Vidiella, A.S.: Atlas of Eco Architecture. Atlas der ökologischen architektur. Eco-architectuuratlas. LOFT Publications, Barcelona 2010, str. 168-175. ISBN 978-84-92731-71-8.
2. http://www.mvrdv.nl/#/projects/spijkenisselibrarytopsout
3. http://www.youtube.com/watch?v=w5nIYKedxNQ
4. http://www.dezeen.com/2009/05/29/book-mountain-by-mvrdv/

Text: Ing. arch. Lucia Benkovičová
Foto: flickr.com