image 85710 25 v2
Galéria(12)

Múzeum horolezectva Reinholda Messnera

Len málokto by čakal na vrcholku lyžiarskeho vysokohorského strediska múzeum. Legenda svetového horolezectva Reinhold Messner ho nosil vo svojej hlave a aj ho zrealizoval.

10 ZHA MMM Corones Werner Huthmacher
13 ZHA Messner Mountain Museum  Hufton Crow 002
18 ZHA Messner Mountain Museum  Hufton Crow 019
20 ZHA Messner Mountain Museum   www.wisthaler.com
1773 PLAN LEVEL  00
1773 PLAN LEVEL  01
1773 SECTION
1773 Siteplan Mount Kronplatz

Extrémny horolezec, dobrodruh, ale aj roľník a autor 50 kníh. Človek, ktorý ako prvý na svete dosiahol vrchol všetkých 14 osemtisícoviek bez použitia kyslíkových prístrojov. Stal sa priekopníkom alpského štýlu lezenia a absolvoval dobrodružné prechody Antarktídy, Grónska a púšte Gobi. Kto iný by chcel postaviť múzeum vo výške 2 275 metrov, odkiaľ by mal ideálny výhľad na svoju obľúbenú horu Geisler, kde strávil značnú časť svojich horolezeckých začiatkov?

Messner Mountain Museum Construction Timelapse from Zaha Hadid Architects on Vimeo.

Jedine Reinhold Messner (nar. 1944). Jeho prianie mu splnila iná legenda – Zaha Hadid (1950 – 2016). Architektka, ktorá mala v hlavnej náplni práce realizovať vízie. „Základnou myšlienkou bolo, aby sa návštevníci prostredníctovm objektu múzea mohli dostať do vnútra hory, objavili jej zákutia a jaskyne a potom sa dostali na druhú stranu skalného masívu – von na terasu, ktorá sa vznáša nad rozľahlým údolím a ponúka doslova spektakulárny výhľad,“ priblížila svoj koncept Zaha Hadid.

Výstavba nad oblakmi

Vízia a koncept boli jasné, zostávala maličkosť – realizácia. A tak nastúpili prestížne inžinierske mozgy, špičkové stavebné stroje, pričom nechýbal ani vrtuľník. Počas výstavby bolo z masívu hory vykopaných 4 000 m3 zeminy a skál, ktoré sa uložili na strechu múzea a okolo neho. Objekt sa tak dostal do samotnej hory Mount Kronplatz, pričom vrstva zeminy pomáha udržiavať v jeho vnútri stálu teplotu. Široké okná umožňujú vstup prirodzeného svetla a zároveň svojím tvarom sprehľadňujú prevádzku vo vnútri múzea, ktoré má tri úrovne. Hrúbka jeho múrov sa pohybuje od 40 do 50 cm, pričom jeho strecha má aj s vrstvou zeminy a skál miestami aj hrúbku 70 cm.

Samotná konštrukcia sa skladá z takmer 400 vnútorných a vonkajších prefabrikovaných panelov z betónu aj sklenených tabúľ, ktoré sú pospájané s oceľovými konzolami. Ikonickou časťou je 6 metrov dlhá terasa poskytujúca 240-stupňový panoramatický výhľad na mohutné pohorie Álp so štítmi Zillertalu, Ortleru a Dolomitov. Samozrejme, nechýbajú ani ďalšie mohutné okenné tabule. Prepojenie medzi vonkajším svetom hôr a obsahom múzea je dokonalé.

Príbehy horolezectva

Reinhold Messner už v roku 2003 začal pracovať na unikátnom projekte Messner Mountain Museum – sústave múzeí zameraných na hory, pričom každé sa zaoberá inou témou: stretnutie človeka s horami, svet večného snehu a ľadu, história dobývania Dolomitov, mýtická stránka hôr, horské národy a teraz aj príbeh alpinizmu a horolezectva. „V šiestom múzeu prišiel čas porozprávať príbeh tradičného horolezectva skôr, než bude zabudnutý,“ hovorí o obsahu múzeu Reinhold Messner. „Aby mladí ľudia aj o dvadsať či sto rokov vedeli, o čo ide. Dnešné horolezectvo už pripomína skôr turistiku. Som šťastný, že sa mi môj sen podarilo uskutočniť – je to moja pätnásta osemtísícovka.“

Múzeum je otvorené celoročne a na návštevníkov čakajú artefakty zozbierané z celého sveta samotným Messnerom. Ide napríklad o 250 rokov staré skoby a cepíny známych horolezcov. Na vlastné oči sa dá sledovať vývoj horolezeckej techniky a uvedomiť si veľkosť historických výstupov, ku ktorým často dopomohlo jednoduché a ťažkopádne horolezecké vybavenie. Sú to príbehy o ľudských triumfoch, ale aj tragédiách na najznámejších vrchoch sveta – Matterhorne, Cerro Torre, K2 – aj príbehy o svete, ktorý je za nimi. Často sú to obrazy medzi nebom a zemou.

KRONPLATZ, TALIANSKO
TEXT: ĽUDOVÍT PETRÁNSKY,
FOTO: WERNER HUTHMACHER, HUFTON+CROW,
PROJEKTOVÁ DOKUMENTÁCIA: ZAHA HADID ARCHITECTS