Námestie pri Masarykovej stanici bude novou bránou do starej Prahy

Studio Perspektiv Masarykovo namesti Uzemni plan 01
Zdroj: Studio Perspektiv

Masarykova stanica v Prahe je trochu zabudnuté miesto s pozoruhodnou históriou, ktorého priľahlé verejné priestory už dlho chátrajú. Prebiehajúca výstavba a plánovaná prestavba by však tento stav mali zmeniť.

So vznikom Hlavnej železničnej stanice stratila Masaryčka svoj lesk. Tak trochu bola odsunutá na vedľajšiu koľaj. Priestory okolo nej sa postupne zmenili na parkoviská a kvalita verejného priestoru sa rapídne znížila až do súčasného stavu. Dnes stanica čelí podobnej situácii ako pred viac ako sto rokmi, len v novom kontexte.

Plánovaná mestská výstavba, vrátane dominantnej budovy od Zaha Hadid Architects, linky z letiska a napojenia na Florenc, prinesie do oblasti novú energiu. Súčasťou premeny bude aj námestie, o ktorého dizajn sa postarajú víťazi architektonickej súťaže zo štúdia Perspektiv. Realizácia projektu je naplánovaná do konca tohto roka.

Vdýchnu život verejnému priestoru

Návrh štúdia Perspektiv je spojením prvkov, ktoré vytvárajú nové námestie – priepustné, pohodlné, modulárne a prehľadné. Architekti tiež zadefinujú priestorovú kompozíciu a čitateľne rozdelia zóny. V strede námestia umiestnili blok stromov, ktorý má v letných mesiacoch poskytovať tieň pri čakaní na vlak alebo slúžiť ako rýchla zastávka v rušnej oblasti.

Studio Perspektiv Masarykovo namesti Metropolitni plan 02
Masarykovo námestie | Zdroj: Studio Perspektiv

Okrem toho tiež jasne vymedzili hranice nového námestia pomocou siete výrazných blokov, ktoré reagujú na geometriu budov a zároveň predstavujú vrstvu súčasného prístupu v historickom kontexte. Vzhľadom na fenomén tepelných ostrovov považujú architekti umiestnenie stromov vo verejných priestoroch za kľúčové pre zabezpečenie komfortu v prehriatych centrách miest.

„V diskusii s verejnosťou a mestom sme hľadali kompromis medzi požiadavkou platného územného plánu a modulovým riešením v súlade s reguláciou,“ dodávajú architekti Ján Antal a Martin Stára.

Aktívne námestie

„Námestie pri stanici bude vždy plné pohybu. Navrhovaný priestor preto musí umožňovať voľný, všestranný pohyb po námestí, ako aj možnosti krátkych zastávok s možnosťou modulárneho vybavenia pre rôzne príležitosti – napríklad výstavy alebo food fest,“ vysvetľujú architekti zo štúdia Perspektiv.

Kryté vstupy do metra určujú priestorovú kompozíciu lokality. Výstup v severozápadnom rohu je doplnený o kiosk, ktorý môže oživiť inak hluché zákutie.

Studio Perspektiv Masarykovo namesti Metropolitni plan 03
Masarykovo námestie Metropolitný plán | Zdroj: Studio Perspektiv

Základom koncepcie je sieť betónových „podvalov“, ktoré sa zbiehajú smerom k stanici. Táto mriežka prirodzene zvýrazňuje popredie Masarykovej stanice a ďalej odkazuje na priľahlé železničné trate. Okraj lôžka tvorí oceľová drážka, ktorú možno modulárne vybaviť rôznym nábytkom – lavičkou, panelom, svetlom, stojanom na bicykle alebo vodným prvkom.

Námestie pri Masarykovej stanici

Mesto: Praha
Architect: Studio Perspektiv
Autorský tím: Martin Stára, Ján Antal, Jakub Herza, Silvia Snopková
Spolupráca: Sebastian Sticzay
Vizualizácia: Willbe Studio
Developer: Penta Real Estate
Plocha: 5430 m2
Projekt: 2021

Preklad z českého časopisu ASB 3/2022.

Jolana Říhová
KategórieArchitektúraZnačky