image 73641 25 v1
Galéria(16)

Nádhera ukrytá v pominuteľnosti a nedokonalosti – wabi-sabi

Všeobecne vnímaná novodobá krása spočíva v symetrickosti, čo najvyššej možnej dokonalosti, bezchybnosti či novosti (mladosti). Filozofia, na základe ktorej žijú milióny ľudí na svete, však hlása pravý opak – vidí nádheru v nepravidelnosti, prirodzenom toku času, v opotrebených predmetoch a materiáloch, v nedokonalosti a pominuteľnosti. Zoznámte sa s japonskou filozofiou, ktorá sa hojne využíva aj v interiérovom dizajne – wabi sabi.

7
4
5
6
1
2
3
8

Nazeranie na život v zmysle wabi-sabi je komplexné a pramení z vnútorného stavu človeka. Napriek tomu, že pojem wabi-sabi sa nedá tak celkom slovami opísať a racionálne vysvetliť, v skratke si môžeme objasniť čo vlastne toto slovné spojenie približne znamená, resp. akým spôsobom je možné ho interpretovať.

Wabi House, California, Sebastian Mariscal Studio, zdroj: architizer.com
Wabi označuje jednoduchú krásu, pokoj, plynulosť, prirodzenosť – týmto pojmom môžme označiť aj prírodné útvary, aj výsledky tvorivej ľudskej činnosti. Pod týmto pojmom však chápeme aj určité premeny, dodatky, či „nedostatky“, ktoré prirodzene vznikli počas vytvárania daného objektu. Práve tieto aspekty daný objekt robia originálnym, krásnym a nezameniteľným.

Takashi Amano – Aqua Design Amano, zdroj: home-designing.com

Sabi označuje krásu, ktorá prichádza vekom, je to pojem referujúci eleganciu stelesnenú v patine, vo viditeľných zmenách, kazoch a opravách, ktoré zapríčinil vek daného objektu. Všeobecne by sme pojem wabi-sabi mohli interpretovať ako „dokonalosť, ktorý vryl čas do prirodene nedokonalých objektov“.

La Muna, Oppenheim Architecture Design, foto: Laziz Hamani, zdroj: homedsgn.com

Možno sa to na prvý pohľad nezdá, no wabi-sabi môžme aj v našom regióne badať takmer každodenne. Tento prístup vidíme napríklad v momentálne veľmi modernom využívaní skorodovaných (hrdzavých) povrchov, napríklad vo forme plotu či priečku alebo vo forme fasádneho obkladu. Okrem toho obdivujeme prácu, ktorú vykonal zub času aj na rôznych starožitných predmetoch, ktoré vnášajú ducha do našich interiérov, vnímame krásu starej keramiky či obrovského dubového stola, ktorý dominuje rustikálnej jedálni.

La Muna, Oppenheim Architecture Design, foto: Laziz Hamani, zdroj:  homedsgn.com

Princíp wabi-sabi je citeľný aj v slovenských dedinách, v originálnych prvkoch interiérov našich predkov, čas skrášľuje mnohé objekty dennej potreby (napríklad drevené kuchynské potreby, dosky, rámy obrazov, dekorácie, obklady stien, podlahy a iné).

Barbara Purdy, foto Michael Graydon, zdroj: houseandhome.com

Hlavnou myšlienkou princípu wabi-sabi je prijatie pominuteľnosti a plynutia času, s pokojom a pochopením, so zmyslom pre vnímanie krásy, ktorú prinášajú každodenné situácie a detaily, prirodzenej a jednoduchej, nedokonalej dokonalosti.

Rustic bedroom, zdroj: slimpro.com

3 elementy wabi-sabi:

Nič nie je trvácne.
Nič nie je dokonané.
Nič nie je dokonalé.

Andrey Gorozhankin, Decolieu,zdroj: dezeen.com

3 otázky, ktoré sa wabi-sabi pýta:

Je to užitočné?
Je to krásne? (v zmysle vnímania krásy podľa filozofie wabi-sabi)
Je to zmysluplné?

Casa Roche, Uruguay, M+ Studio, zdroj: sharedesign.com

Tipy pre interiér v zmysle wabi-sabi:

  • Používajte ručne robené, nedokonalé predmety – také, ktoré sa nedajú do detailu napodobniť, pretože práve v ich nedokonalosti spočíva ich krása a hodnota.
  • Hľadajte skutočné umenie – také, ktoré neviete oceniť peniazmi.
  • Na dekorovanie využívajte prírodné materiály – najvhodnejšie sú tie, ktoré vekom podľa vás naberajú na kráse, také, ktoré vás budú svojim zjavom (povrchom, farbou, ale i vôňou či atmosférou, ktorú vytvárajú) tešiť po celý čas.
  • Ostráňte všetko nepotrebné – filozofia wabi-sabi je založená na jednoduchosti a prirodzenosti. Odstráňte z obydlia všetok nadbytočný luxus, spravte poriadok v priestore aj v sebe.

Štýl wabi-sabi stelesnený v slovenskom ponímaní. FOTO: Thinstock.cz

Štýl wabi-sabi stelesnený v slovenskom ponímaní. FOTO: Thinstock.cz

Krása, ktorú stvoril čas, je badateľná aj v bohatom slovenskom folklóre. FOTO: Thinstock.cz

Krása, ktorú stvoril čas, je badateľná aj v bohatom slovenskom folklóre. FOTO: Thinstock.cz

Text: Anna Martausová