Mikrobyt
Galéria(11)

Mikrobyt nemusí byť malý

Mikrodomy a mikrobyty sú veľkou výzvou do budúcnosti. Mnohé projekty a ich realizácie dokazujú, že veľkosť obytného priestoru nie je v pohodlnom živote to najdôležitejšie. Omnoho významnejšie je členenie a využitie priestoru aj vo vertikálnom smere.

Žiaden pocit stiesnenosti

Projekt architektov z taliansko-anglického štúdia CIAO – Creative Ideas & Architecture Office Ltd. s názvom ISLINGTON MICRO FLAT ukazuje, že ani v byte s malou podlahovou plochou sa nemusíte cítiť stiesnene či nepohodlne.

Otvorená dispozícia stiera akékoľvek zbytočné hranice, ktoré by bránili prirodzenému svetlu plynúť cez celý byt. Vysoké stropy architektom dovolili uvažovať trojrozmerne a použiť aj vertikálne členenie priestoru.

Mikrobyt 1
Mikrobyt 9
Mikrobyt 2
Mikrobyt 3
Mikrobyt 4
Mikrobyt 5
Mikrobyt 6
Mikrobyt 7

Flexibilné riešenie

Výrazným prvkom, ktorý dáva charakter celému bytu, je asymetria. Diagonálna kuchyňa pôsobí ako zaujímavý detail v kuchynskej časti, ale v skutočnosti je niečím omnoho dôležitejším. Táto línia pokračuje cez celý byt a opticky oddeľuje jednu zónu od druhej.

Mikrobyt 9

Za samotnou kuchynskou časťou pokračuje v tejto línii hygienické zázemie a za ním v druhej časti bývania multifunkčný pult, odčleňujúci dvojposteľ položenú na medziposchodí od priestoru obývačky, ktorá môže byť zároveň pracovňou. Navyše, spod pracovného stola, ktorý je zakomponovaný v jednom bloku s knižnicou a televízorom, sa dá v prípade potreby vysunúť ďalšia posteľ. Takže sa v taktom malom byte pohodlne vyspia aj tri-štyri osoby.

Mikrobyt 2

Moderné materiály, kreatívne uvažovanie

Architekti použili moderné a kreatívne materiály: vinyl na podlahu, vysokoodolnú oceľ (corten) na kuchynskú linku, ručne spracovanú brezovú preglejku. Stenu v obývacom priestore odhalili po samotné tehly. Schodíky, ktoré vedú na posteľ umiestnenú vo výške, sú zároveň úložným priestorom.

Mikrobyt 3

Ďalšie úložné priestory tiež nezaberajú žiaden priestor: sú umiestnené nad kúpeľňou a dá sa k nim ľahko dostať zo strany medziposchodia či „pódia“, na ktorom je spací kút s hlavnou dvojposteľou.

ISLINGTON MICRO FLAT v skratke
Architektonický ateliér: CIAO – Creative Ideas & Architecture Office Ltd.
Lokalita: Londýn, Veľká Británia
Projekt a realizácia: 2016
Plocha: 35 m2

Mikrobyt 5

Sabína Zavarská
Foto: Francesco Russo