image 72876 25 v2
Galéria(17)

Malý, ale čarovný podkrovný byt v škandinávskom štýle

Tento elegantný a svieži podkrovný byt sa nachádza v mestskej časti švédskeho Štokholmu Vasastan. Je súčasťou budovy postavenej v roku 1918. Hoci má rozlohu iba 31 m², dizajnéri funkčne využili každý centimeter štvorcový a priestoru vdýchli pravú severskú atmosféru. Nedávno sa byt predal za takmer 243 000 eur. Je dôkazom toho, že v jednoduchosti je skutočne krása.

1
2
3
4
5
6
7
8

Vchodové dvere delí od postele biela komoda, ktorá plní funkciu vstupného úložného priestoru.

Všadeprítomné trámy natreté bielou farbou opticky rozčleňujú priestor a dodávajú mu hĺbku a rozmanitosť. Čierna podlaha vhodne kontrastuje s bielym zariadením a stenami

Jednoduché dekorácie v podobe naukladaných kníh, svietnikov či keramiky v súznení s originálnymi dekorovanými stenami dodávajú interiéru jedinečnú atmosféru.

Malý šatník je ukrytý pri vchode za bielym závesom. Napriek svojej jednoduchosti poskytuje dostatok priestoru pre ošatenie a obuv jedného obyvateľa.

Stredová obývacia časť je zariadená typicky škandinávskym spôsobom.  Čisté línie dopĺňajú monochromatické vzory textílií a naturálne doplnky (rastliny, pletený kôš, vyrezávaný drevený stolček či jednoduché dekorácie).

Symetrickosť jedinečného okenného výklenku poslúžila dizajnérom na umiestnenie sedačky. Obývacia časť pôsobí skromne, útulne, no pritom dizajnovo a sviežo.

Striedmosť v dekorovaní a využívanie prírodných materiálov a tlmených odtieňov sú znateľné v každom zákutí. Príznačná severská záľuba v jednoduchosti sa nezaprie ani v tomto podkrovnom byte.

Z kuchyne je výhľad do celého bytu. Dostatok svetla a všadeprítomná biela farba spôsobujú, že priestoru by ste hádali viac než len 31 metrov štvorcových, ktorými reálne disponuje.

Malý, ale čarovný - podkrovný byt pre slobodných v škandinávskom štýle - foto - 11

Jednoduchá biela linka, drevená pracovná doska a spotrebiče v striebornej farbe tvoria svieži, mladistvý kuchynský celok. Na malom pôdoryse sa nachádza všetko, čo mladý človek k životu potrebuje.

Malý, ale čarovný - podkrovný byt pre slobodných v škandinávskom štýle - foto - 12

Podkrovné okno púšťa denné svetlo k malému jedálenskému stolu. Kútik určený na stolovanie pôsobí pokojným a príjemným dojmom.

Malý, ale čarovný - podkrovný byt pre slobodných v škandinávskom štýle - foto - 13

Byt je príkladom perfektného využitia malého priestoru tak, aby spĺňal každodenné potreby jeho obyvateľa a zároveň pôsobil prívetivým dojmom.

Malý, ale čarovný - podkrovný byt pre slobodných v škandinávskom štýle - foto - 14

Posteľ je umiestnená na mieste, kde nie je okno, zrejme preto, aby bolo zabezpečené súkromie, ktoré sa v daných priestorových podmienkach nehľadá ľahko.

Malý, ale čarovný - podkrovný byt pre slobodných v škandinávskom štýle - foto - 15

Priestor napriek jednoliatemu bielemu tónu pôsobí členito. Atypický tvar podkrovného bytu má jedinečnú dispozíciu, ktorá je zárukou toho, že napriek svojim rozmerom byt nikdy nebude pôsobiť nudne či stiesneno.

Malý, ale čarovný - podkrovný byt pre slobodných v škandinávskom štýle - foto - 16

Kúpeľňa je maximálne jednoduchá a fukčná. Biele kachličky, biela sanita a tmavá podlaha.

Viac zaujímavých realizácií nájdete v sekcii Interiér

Malý, ale čarovný - podkrovný byt pre slobodných v škandinávskom štýle - foto - 17

Napriek priestorovým možnostiam kúpeľňa ponúka plný komfort, a to vrátane vane.


Bytový dom starý takmer storočie, ktorý stojí v mestskej štvrti Vasastan, už svojím exteriérom vyjadruje spätosť s miestom, na ktorom sa nachádza. Dizajnérom sa podarilo dokonale zladiť atmosféru budovy s interiérom.

Pôdorys naznačuje, že hlavná obytná časť bytu je prepojená – v jednom priestore nájdeme kuchyňu, obývačku aj spálňu. Stenou je oddelená iba kúpeľňa spojená s toaletou, ktorá sa nachádza vedľa kuchyne. Otvorenému priestoru dodáva plastickosť vysoký atypický strop.

Text: Anna Martausová
Foto: Stadshem
Zdroj: www.homedsgn.com