Bowlingové národné centrum

Partneri sekcie:

Bowlingové národné centrum (BNC) na Turbínovej ulici v Bratislave oslávilo minulú jeseň 10 rokov svojej úspešnej existencie, jeho mladší súrodenec v Petržalke má o polovicu menej. Kde a kedy sa objavila myšlienka ich vzniku?

Úzko súvisí s pôsobením spoločnosti PRESPOR, ktorej začiatok sa kryje so vznikom Slovenskej republiky – áno, v januári 2020 to bude 27 rokov odvtedy, ako začala svoju činnosť na slovenskom stavebnom trhu.

Odvtedy zaujala stabilné miesto na trhu stavebných materiálov v bratislavskom regióne a patrí medzi najväčších predajcov s komplexnou ponukou v oblasti predaja, dodávok stavebných materiálov a poradenstva. Expanzii pomohol vstup zahraničného partnera v roku 1999, ako aj nové obchodné centrum PRESPOR, ktoré bolo otvorené v januári 2000.

Podľa spoločníka a konateľa spoločnosti PRESPOR Ing. Pavla Kečkéša sa však podnikateľská aktivita neodohráva len na stavebnom trhu, ale aj v spoločensko-športovej oblasti. „Lokalita okolo Turbínovej ulice je čiastočne priemyselná zóna a radi by sme ju zmenili na zónu športového vyžitia a aktívneho oddychu,“ hovorí Pavol Kečkéš o svojich víziách.

Pracovisko obsluhy bowlingových dráh v BNC.
Súčasťou Bowlingového národného centra je aj kaviareň.
Vrcholným podujatím v BNC boli Majstrovstvá Európy v bowlingu 2013.
Reštaurácia v BNC.
Bowlingové národné centrum
Bowlingové národné centrum.
Petržalské bowlingové centrum má 8 profesionálnych dráh.
Petržalské bowlingové centrum.

Najväčšie bowlingové centrum na Slovensku

Azda najvýraznejším príkladom týchto slov je Bowlingové národné centrum (BNC) na Turbínovej ulici, ktoré je najväčším bowlingovým centrom na Slovensku. Je vybavené 16 profesionálnymi dráhami americkej značky Brunswick a je rozdelené na tri časti – bowling, kaviareň s reštauráciou a hotel.

„Prepojenie športového centra s reštauračnými a ubytovacími službami s takouto kapacitou nemá na Slovensku obdobu,“ približuje Ľubomír Želiezka, konateľ spoločnosti Thermpres, ktorá už siedmy rok prevádzkuje Bowlingové národné centrum.

„Dokážeme usporiadať event až pre 300 ľudí. Reštaurácia má kapacitu 120 ľudí. Hotel disponuje 56 lôžkami, z toho je 18 dvojlôžkových izieb, 2 rodinné izby a 3 apartmány. Uplynulé leto prebiehala jeho rekonštrukcia, čiže je kompletne zmodernizovaný. Ale priebežne vylepšujeme aj ostatné časti centra, aby všetko slúžilo na špičkovej úrovni.“

Bowling na medzinárodnej úrovni

V BNC sa hrajú všetky slovenské ligové, ako aj medzinárodné bowlingové súťaže, a to niekoľkokrát do roka. Zároveň v ňom prebiehajú firemné ligy i hobby bowlingové súťaže pre amatérskych aj registrovaných hráčov. Vrcholným podujatím v BNC boli Majstrovstvá Európy v bowlingu 2013.

Dôležitou súčasťou činnosti BNC je organizácia firemných podujatí, samozrejme, do BNC má dvere otvorené aj široká verejnosť. A aký je v súčasnosti záujem verejnosti o bowling? „Bowling je na Slovensku pomerne nový šport, ktorý k nám prišiel po novembri 1989 – vtedy sa u nás objavili aj prvé bowlingové centrá,“ odpovedá Ľubomír Želiezka.

„Veľmi nás však teší, že je stále na vlne pozornosti širokej verejnosti. Bowling je veľmi súťaživý a zároveň zábavný. Je to typická indoorová aktivita, vhodná pre všetky vekové kategórie. Najmä cez víkendy máme v centre množstvo detských osláv, čiže bowling je naozaj určený pre celú rodinu. V rámci prevádzky bowlingového centra je naším ‚core‘ biznisom predovšetkým organizácia firemných eventov a teambuildingov, ktoré zákazníkom zabezpečujeme počas celého roka, pričom naša hlavná sezóna sa začína už koncom septembra a trvá až do začiatku nasledujúceho roka.“

Pracovisko obsluhy bowlingových dráh v BNC.
Pracovisko obsluhy bowlingových dráh v BNC. |

Od bowlingu po tenis a hokejbal

Vedenie spoločnosti Prespor je nadšený podporovateľ týchto športových aktivít, ale zároveň tvrdí, že takéto objekty nemajú takú návratnosť, aká by sa mohla očakávať. „Samozrejme, vždy treba ísť v ústrety návštevníkom, aby to nebolo len o ich jednej návšteve, ale aby sem opakovane prichádzali a aby sa čoraz viac uskutočňovali aj koncoročné firemné eventy,“ tvrdí investor.

„Dá sa povedať, že tento objekt vznikol na zelenej lúke, aj keď ubytovacie zariadenie tu existovalo aj predtým. Po rekonštrukcii sa zariadenie stalo trojhviezdičkovým hotelom na lepšej úrovni. Aj keď priestor a okolie sú v priemyselnej zóne, návštevníci v hotelových izbách si pochvaľujú ticho, pričom nie je problém ani s parkovaním. Máme tu 120 parkovacích miest.“

Slová o premene priemyselnej zóny na zónu žitia, športu a aktívneho oddychu potvrdzuje tenisová akadémia Dominiky Cibulkovej Love 4 Tennis a nedávno sprístupnené hokejbalové ihrisko. Ako s úsmevom pripomína investor, tenisová akadémia vznikla trochu náhodne.

Keď sa BNC spúšťalo do prevádzky, na tabuliach v areáli bola zavesená fotografia, ktorú vylepšil grafik. Na plochách okolo bowlingového centra osadil šesť tenisových kurtov, ktoré však vtedy ešte neexistovali.

Na základe tejto fotografie prišiel za investorom profesionálny tréner tenisu, ktorý si chcel kurty prenajať. Aj preto tu čoskoro vzniklo šesť antukových kurtov a dva kurty s tvrdým povrchom. Tenisová sezóna pokračuje aj počas zimy, šesť kurtov je totiž prekrytých.

BOWLINGOVÉ NÁRODNÉ CENTRUM
Miesto: Turbínová 1, Bratislava
Investor: Prespor, s. r. o.
Autori: Katarína Fusseková, Oto Kovalčík
Projekt: 01/2008 – 09/2008
Realizácia: 09/2008 – 09/2009
Plocha pozemku: 4 000 m2
Zastavaná plocha: 2 173 m2
Úžitková plocha: 2 973 m2
Obstavaný priestor: 11 600 m3
Stavebné náklady: 2,5 mil. €

Petržalské bowlingové centrum má päť rokov

Po piatich rokoch existencie BNC, ktoré úspešne naštartovali jeho prevádzku, sa záujem investora upriamil ďalej. Čo takto rozšíriť kvalitný bowling aj na pravú stranu Dunaja – do Petržalky? Potenciál 100-tisícovej populácie bol výzvou i relevantným predpokladom.

Vhodným adeptom sa stala chátrajúca budova niekdajšieho Divadla Ludus na Tupolevovej ulici, ktoré sa medzičasom presťahovalo na inú adresu. „Vtedajší starosta Petržalky Vladimír Bajan nás spočiatku vysmial, lebo mal pred nami veľa záujemcov o tento objekt, ale my sme ho naším projektom presvedčili,“ spomína Marek Kečkéš, manažér prevádzky v Petržalskom bowlingovom centre (Petržalka Bowling Center).

„Všeobecne bol náš zámer vnímaný ako pozitívny impulz pre športový život Petržalky. Navyše, vedľa bola plánovaná výstavba plavárne, čiže sme kedysi problematické miesto Petržalky pomáhali zmeniť na športové centrum plné aktívneho oddychu. Okrem toho na poschodí centra v súčasnosti aktívne pôsobí kreatívne štúdio Múza, ktoré sa venuje hudobnej, tanečnej, divadelnej, výtvarnej a literárnej činnosti, ako aj neštátne zariadenie Physio-Medical poskytujúce fyzioterapiu vo všetkých medicínskych odboroch.“

Architektúra

Architektonický koncept stavby pochádza od štúdia What Architects. Ide o obdĺžnikový kubus so sivým metalickým obkladom, dôraz sa kládol na akustické vlastnosti budovy. Vnútorná prevádzka bowlingového centra je usporiadaná a prehľadná, logicky a jednoducho rozdelená na funkčné zóny.

Budove dominuje dvojpodlažný priestor bowlingových dráh, čitateľný už od vstupu oddeleného konzumnou zónou. Bar a gril s potrebným zázemím, ako i s technickou a návštevníckou vybavenosťou objektu sa nachádzajú v páse pozdĺž dráh.

Dizajn prvkov priestoru sa nesie tiež v duchu sivo-bieleho minimalizmu s komerčným nádychom, doplnkom je krémovohnedý nábytok, zladený s béžovým drevom obkladu v zázemí pre návštevníkov.

Petržalské bowlingové centrum má 8 profesionálnych dráh.
Petržalské bowlingové centrum má 8 profesionálnych dráh. |

Technologické zázemie Petržalského bowlingového centra

  • Má osem profesionálnych dráh technológie QubicaAMF, pričom všetky dráhy sú vybavené bočnými zábranami pre pohodlnejšiu hru detí. Qubica AMF je bowlingový stroj talianskej výroby, ktorý umožňuje hráčske bodovanie na obrazovkách. Dĺžka bowlingovej dráhy je 60 stôp (približne 18,5 metra).
  • Dráha sa člení na tri časti: na kĺzajúcu, na rotujúcu a na oblúkovú. Pomenovania jednotlivých častí vychádzajú zo správania sa bowlingovej gule na dráhe. V prvej časti, ktorá je najviac naolejovaná, sa guľa kĺže, v druhej vzniká jej rotácia a v tretej, ktorá musí byť úplne suchá, sa vytvára oblúk.
  • Mazanie dráh – k dispozícii je profesionálny mazací stroj Kustodian ION, ktorý maže dráhy olejom podľa daného grafu. Základná hra sa hrá na šesť hier a vždy pred týmito hrami sa dráha namaže. Maže sa pod určitým stromčekom, v strede dráhy je viac oleja a na okrajoch menej. V závislosti od rozdielu medzi výškou olejovej vrstvy sa určuje aj náročnosť mazania. Veľkosť sa udáva v stopách a palcoch.
  • Je tu nainštalovaný najrýchlejší stroj, s ktorým sa stavajú kolky. Postaví ich už za 4 sekundy. Pochádza od americkej značky AMF (American Machine and Foundry),
  • Kolky – vyrába ich firma QubicaAMF. Sú vysústružené z javorového dreva a na povrchu majú 2-3 mm vrstvu plastu. Pri športovom bowlingu sa používajú kolky s certifikovanými tvarmi a hmotnosťou.
  • Komerčné gule – medzinárodné pravidlá pripúšťajú náčinie s hmotnosťou 6 až 16 libier (1 libra má približne 0,45 kg). Priemerná rýchlosť gule je 30 km/h. Profesionálny hráči majú špeciálne gule s otvormi na prsty vytvorenými na mieru.
PETRŽALKA BOWLING CENTER
Miesto: Tupolevova ulica, Bratislava-Petržalka
Investor: Prespor, s. r. o.
Autori: Ondrej Kurek, Tomáš Krištek, Oto Kovalčík
Projekt: 08/2013 – 07/2014
Realizácia: 04/2014 – 02/2015
Plocha pozemku: 1 657 m2
Zastavaná plocha: 997 m2
Úžitková plocha: 1 272 m2
Obstavaný priestor: 8 374 m3
Stavebné náklady: 1,2 mil. €
Text: Ľudovít Petránsky
Foto: Prespor
Projektová dokumentácia: Katarína Fusseková, Oto Kovalčík, What Architects

Článok bol uverejnený v časopise ASB 10/2019.