Kamenná stužka bez malty. Letné sídlo Xerolithi zapadlo do okolitej scenérie

Partneri sekcie:

Letná rodinná rezidencia z dielne ateliéru Sinas Architects, nazvaná Xerolithi, je modernou interpretáciou prastarého spôsobu konštrukcie.

Grécke Ξερολιθιά, xerolithia, je krásne slovo. Doslova znamená „suchý kameň“ a označuje kamennú stavbu vytvorenú bez použitia malty. Každému, kto bol v Grécku, sa okamžite vybavia nekonečné kamenné múriky ohraničujúce terasy olivových hájov.

Letná rodinná rezidencia z dielne ateliéru Sinas Architects, nazvaná Xerolithi, je modernou interpretáciou tohto prastarého spôsobu konštrukcie. „Prvým krokom bolo vyvrátiť predsudok, že grécky vidiek sú len naukladané biele škatule,“ hovorí architekt George Sinas.

„Preto sme si predstavili, že hlavné fasády (predná a zadná strana domu) sú formované ako xerolithi. Začínajú ako nízky múrik a postupne sa dvíhajú až do výšky domu. Mierne sa pohybujú bližšie a ďalej od svahu, čím medzi sebou vytvárajú medzeru, teda priestor na obývanie.“

Pri pohľade zhora je jasné, prečo architekt hovorí o „kamennej stužke“.
Hoci sa s Gréckom spájajú skôr „biele kocky“, skutočne tradičnou metódou je výstavba nasucho z kamenných múrov.
Inovatívna práca s tradičnými postupmi vyniesla projektu nomináciu na cenu A+Awards.
Impozantné, a predsa skromné. Sídlo nemá viac štvorcových metrov ako bežný slovenský dom, napriek tomu vzbudzuje rešpekt.
Elegantné letné sídlo sa skladá z dvoch domov spojených patiom.
Pozemok vo svahu ponúka úžasné výhľady.
Konštrukcia strechy je tak isto inšpirovaná tradičnou metódou, len namiesto trstiny použili bambus.
Spálňa v hosťovskom dome. Rybinový vzor na strope prechádza celým objektom.

Kamenné stužky

Napriek tomu, že steny sú skutočne vystavané z masívneho kameňa, opracovaného priamo na stavbe, majú ľahkosť a eleganciu. Vyzerajú ako stužky, s ktorými sa pohráva silný kykladský vietor. Aby bola podobnosť so xerolithi dokonalá, má dom zelenú strechu s vegetáciou príznačnou pre okolitú krajinu. Vďaka tomu je najmä pri pohľade z diaľky dokonalo neviditeľný.

Aby sa tento dlhý a úzky priestor využil efektívne, všetky funkcie domu sú umiestnené lineárne. Samotná rezidencia sa skladá z dvoch budov. Väčší hlavný dom má podlahovú plochu 115 m2, jednu spálňu, kúpeľňu, kuchyňu a jedáleň. Spoločné priestory plynulo prechádzajú vonkajšou jedálňou, ktorá je prekrytá drevenou pergolou, do hosťovského domu.

V ňom sa nachádzajú dve spálne, každá s vlastným hygienickým zázemím. Okrem prednej terasy, ktorá ponúka fantastický výhľad na more, má dom aj zadné tienené átrium. Vďaka vloženiu stavby priamo do kopca poskytuje átrium príjemnú chladivú mikroklímu.

Pri pohľade zhora je jasné, prečo architekt hovorí o „kamennej stužke“.
Pri pohľade zhora je jasné, prečo architekt hovorí o „kamennej stužke“. | Zdroj: Yiorgos Kordakis

Doma v kameni

Drevené pergoly, ktoré zastrešujú vonkajšiu jedáleň aj parkovacie státie, sú dôležitým prvkom tradičného kykladského domu. Pozostávajú z hrubých, nahladko opracovaných drevených trámov s bambusovým zastrešením. Všetky materiály sú ponechané v ich prirodzenej kráse.

„Aby však pergoly dokázali kopírovať zakrivenú geometriu domu, namiesto priameho ukladania sme zvolili vzor rybej kosti,“ opisuje architektka Maria Mamoura. „Takto pletený bambus vytvoril krásnu hru tieňov, ktorý sa prelína celou stavbou.“

Tento konkrétny prvok sa nakoniec použil po celej dĺžke konštrukcie, zvnútra i zvonku. Štruktúra pergoly sa opakuje aj na strope v interiéri domu podľa tradičného spôsobu konštrukcie striech. Dvere a okná sú drevené a jednoduché, natreté svetlou olivovou farbou. Hlavné vonkajšie steny sú kamenné bez spojovacej malty. Obe tieto rozhodnutia sa riadia tradičným štýlom a technikou.

„Hlavným cieľom projektu bolo experimentovať s alternatívnymi formami namiesto archetypálneho modelu kykladskej architektúry,“ uzatvára George Sinas. „No stále sme rešpektovali všetky základné prvky, ktoré tvoria jeho charakter, a to vždy s prihliadnutím na úžasné scenérie, do ktorých mal tento nový dom zapadnúť.“

Pozemok vo svahu ponúka úžasné výhľady.
Pozemok vo svahu ponúka úžasné výhľady. | Zdroj: Yiorgos Kordakis

LETNÉ SÍDLO XEROLITHI

Miesto: ostrov Serifos, Grécko
Architekt: George Sinas, Maria Mamoura
Interiérový dizajn: Olga Ktena
Statika: Yiannis Bounias
Obytná plocha: hlavný dom 115 m2 + hosťovský dom 65 m2
Realizácia: 2018

Karolína Balášková