Partneri sekcie:
  • Deceuninck

Vertikálne využitie priestoru v apartmáne

image 77796 25 v1

Rezidenčný projekt s názvom Jaffa Garden Apartment pochádza z dielne architekta Itai Palti. Je sviežim príkladom efektívnej renovácie, ktorá využíva nielen podlahovú plochu, ale aj rozmiestnenie jednotlivých súčastí interiéru vzhľadom na hospodárenie s danou výškou. Apartmán sa nachádza vo svetoznámej historickej štvrti Jaffa v izraelskom meste Tel Aviv.

Apartmán je poznačený rokmi pristavovania a zmien, ktoré neboli vždy najefektívnejšie, čo sa týka dispozičného riešenia. Pôvodne vznikol spojením dvoch susedných izieb v rámci budovy, ktoré boli oddelené rovnou chodbou. Architekt si zaumienil, že z daného priestoru vyťaží čo najviac a zároveň zachová jednoduchosť a účelnosť každej časti apartmánu.

Východiskovým bodom bolo riešenie nadzemnej spálne a kúpeľne, ktorá sa nachádza pod ňou na prízemí. Na nákrese, ktorý odhaľuje vnútorné usporiadanie miestností, môžeme vidieť šikovné riešenie, vďaka ktorému sa podarilo rozmiestniť všetky súčasti interiéru tak, aby boli funkčné a aby bol každý štvorcový meter efektívne využitý. Zvýšený strop nad kúpeľňou tvorí základ pre posteľ, ktorá je v podstate umiestnená na podlahe, no zároveň je vo výške klasickej postele.

Okrem kúpeľne a spálne nájdeme v príbytku toaletu, spoločenskú miestnosť, kuchyňu, schodisko a potrebné odkladacie priestory. Kuchyňa s jedálenským stolom je prepojená s obývačkou, ktorá voľne pokračuje do exteriéru, pričom predel tvorí iba odsúvateľná presklená priečka. Vďaka presklenej stene a svetlíkom sa vyrovnáva objem svetla, ktorého by cez pomerne malé okná neprenikalo do interiéru potrebné množstvo.

Apartmán je zariadený jednoducho, prevláda v ňom biela farba a drevo doplnené sivými odtieňmi v obývacej časti a modrými odtieňmi okolo schodiska v priestoroch kúpeľne. Využitie svetlých drevných odtieňov, bielej farby a čistých línií je pre architekta Itai Palti typické. Zariadenie je jednoduché a účelné. Interiér oživuje palma v kvetináči a vonkajší dvor zdobí citrónovník, ktorý odkazuje na tradičné pestovanie citrónovníkov v danej oblasti.

Prehľad:

  • Architekt: Itai Palti
  • Lokalita: Jaffa, Tel Aviv-Yafo, Israel
  • Plocha: 50 m²
  • Realizácia: 2015

Text: Anna Martausová
Foto: Gidon Levin
Zdroj: homedsgn.com