V tomto dome sa deti môžu vyblázniť!

image 95845 25 v1

Jednoduchý elegantný dom s výrazným geometrickým dizajnom, rôzne veľkými a nepravidelne umiestnenými oknami zaujme na prvý pohľad. Jeho interiér skrýva aj ďalšie prekvapenia. Nájdete tu skvelý priestor na hru a zábavu detí, ktoré si môžu aj zašportovať.

V lese neďaleko Helsínk

Tento zaujímavý dom navrhol architektonický ateliér ORTRAUM Architects a stojí v lese na polostrove Jollas neďaleko Helsínk. Je určený pre päťčlennú rodinu. Dom je orientovaný tak, aby bolo vo vnútri dostatok prirodzeného svetla a aby zároveň majitelia neprichádzali o potrebné súkromie. Okná roztrúsené po fasáde z každej strany majú optimalizovať výhľad z jednotlivých miestností. Počas dňa sa mení priestup svetla domom, vzniká tým zaujímavá svetelná hra.

Fínsky dom v lese poteší lezeckou stenou, sieťou i gymnastickými kruhmi - 010_Marc_Goodwin_ORTRAUM_MK5_dining_area

Fasáda bude atraktívne starnúť

Ako fasáda sú použité vertikálne drevené pásy, ktoré sa rozprestierajú až po kovovú šikmú strechu. Tá vrcholí špicatým rohom orientovaným k štrkovej príjazdovej ceste. Smerom na opačnú stranu (od cesty) sa strecha znižuje – samozrejme, spolu s výškou domu.

Fínsky dom v lese poteší lezeckou stenou, sieťou i gymnastickými kruhmi - 005_Marc_Goodwin_ORTRAUM_MK5_portrait_1b_up

Obkladový materiál fasády bol zvolený tak, aby zabezpečil atraktívne starnutie stavby. Dom je esteticky doplnený tmavými medenými okennými rámami, vyrobenými na mieru.

Fínsky dom v lese poteší lezeckou stenou, sieťou i gymnastickými kruhmi - 006_Marc_Goodwin_ORTRAUM__MK5_window

Smrekovec v hlavnej role

Vstup do domu je zo severnej strany. Keď vojdete, otvorí sa pred vami veľký obytný priestor lemovaný oknami rôznych veľkostí. Montovaný nábytok je vyrobený z rovnakého sibírskeho smrekovca, ako je použitý na podlahu. Okrem úložných funkcií poskytuje aj možnosť posedenia po obvode miestnosti. Súčasťou obytného priestoru je aj kuchyňa s jedálenskou časťou.

Fínsky dom v lese poteší lezeckou stenou, sieťou i gymnastickými kruhmi - 007_Marc_Goodwin_ORTRAUM_MK5_living_room

Mezanín v izbách

V suteréne domu sa nachádza vlastná sauna a technické miestnosti, najvyššie poschodie je súkromnou zónou obyvateľov domu – zahŕňa štyri spálne umiestnené okolo centrálneho priestoru.

Fínsky dom v lese poteší lezeckou stenou, sieťou i gymnastickými kruhmi - 013_Marc_Goodwin_ORTRAUM_MK5_kitchen

Jedinečným prvkom je mezanín v každej z izieb, ktorý umožňuje na horné poschodia prienik denného svetla cez strešné okná.

Fínsky dom v lese poteší lezeckou stenou, sieťou i gymnastickými kruhmi - 017_Marc_Goodwin_ORTRAUM_MK5_anja_and_elsi

Sieť na relax aj kvôli svetlu

Veľmi pôsobivým prvkom, ktorému sa potešia najmä deti, je sieť použitá namiesto časti podlahy. Dá sa v nej oddychovať, ale spĺňa tiež inú dôležitú funkciu – umožňuje prienik svetla na schody vedúce do suterénu.

Fínsky dom v lese poteší lezeckou stenou, sieťou i gymnastickými kruhmi - 016_Marc_Goodwin_ORTRAUM_MK5_oskar

Deti majú možnosť trénovať svoje zručnosti na lezeckej stene, ktorá sa nachádza v jednej z izieb na hornom podlaží. Zo stropu inej miestnosti zase visia gymnastické kruhy a ďalšie nástroje na akrobatické kúsky.

Fínsky dom v lese poteší lezeckou stenou, sieťou i gymnastickými kruhmi - 011_Marc_Goodwin_ORTRAUM_MK5_kitchen_area

MK5 house v skratke
Architektonický ateliér: ORTRAUM Architects
Lokalita: Helsinki, Fínsko
Hlavný architekt: Martin Lukasczyk
Plocha: 230 m2
Rok realizácie: 2017

Fínsky dom v lese poteší lezeckou stenou, sieťou i gymnastickými kruhmi - 013_MK5_Martin_Lukasczyk_ORTRAUM_kitchen_window

Sabína Zavarská
Foto: Marc Goodwin
Zdroj: ORTRAUM Architects

Komentáre