Surrealistický apartmán v New Yorku

image 79522 25 v1

Ak je vaším snom bývať v priestore, v ktorom sa sny prelínajú s realitou, fantázii sa medze nekladú a výjavy prichádzajúce z podvedomia rôznych umelcov slúžia ako predmety dennej potreby, ste na správnej adrese.

Apartmán, ktorý sa nachádza v známej newyorskej štvrti Chelsea a pôvodne slúžil ako sklad, v sebe skrýva fantazijný svet inšpirovaný príbehmi slávneho Julesa Vernea popretkávaný retro industriálnymi prvkami a príbehmi v štýle steampunku.

Priestor s podlahovou plochou 167 m² je skutočne netradičným stvárnením spojenia typického industriálneho štýlu newyorských apartmánov a nadčasového vnímania dekorácií v štýle snových predstáv a príbehov, ktoré rozprávajú o rôznych výpravách a objavoch. Pred renováciou bol tento apartmán ako každý iný industriálne ladený byt v tejto oblasti – jednoduchý interiér s betónovým stropom doplnený bielymi stenami. Priestor, v ktorom nájdeme okrem spoločenskej obývačkovo-kuchynsko-jedálenskej časti aj dve spálne a dve kúpeľne, sa však zmenil na nepoznanie.

Z fádneho interiéru sa stalo očarujúce a jedinečné výstavisko originálnych kúskov. Rekonštrukcia sa začala od podlahy – konkrétne vybudovaním na mieru robených veľkoformátových leštených betónových dlaždíc, ktoré korešpondujú so štruktúrou a materiálom stropu. Kuchyňa vybavená netradičnou linkou v kombinácii dreva a kovu je vybavená najnovšími antikorovými spotrebičmi. Fascinujúcim detailom sú úchytky vyrobené zo starých francúzskych kľúčov.

Vchod zaujme sústavou ozubených kolies a kovových častí v štýle vstupného mechanizmu ponorky, ktoré zároveň slúžia ako otvárací systém. Ústredný prvok celého priestoru, ktorý nás privíta už pri vstupe, je umelecké dielo v podobe obrovského svietidla v tvare vzducholode, ktoré je pripevnené k stropu nad vchodom a siaha až do kuchyne. Svietidlo je dlhé 11,5 metra, je možné ovládať ho pomocou špeciálneho softvéru a dokáže svietiť v odtieňoch neuveriteľných 16 miliónov farieb.

Industriálne súsošia umiestnené pri dverách, na stenách či na strope pochádzajú z dielne Iosifa Reziho z Quest Solutions. Okrem dekoratívnej funkcie slúžia aj ako podpery svietidiel či otváracie systémy dverí.

Jediná miestnosť, ktorá sa v tomto byte zdá byť „normálna“, čiže je v nej menej extravagantného dizajnu, je hlavná kúpeľňa. Táto miestnosť je veľmi elegantná, decentná a zrejme slúži ako „únik do reality“ v prípade, že majiteľ bytu zažije presýtenie fantazijným dizajnom svojho príbytku. Steny aj podlaha sú obložené veľkoformátovým kamenným obkladom, sanita je až šokujúco jednoduchá a bežná.

To sa však nedá povedať o druhej kúpeľni a toalete, pretože tie dokonale zapadajú do snového dizajnu zvyšku apartmánu. Kovové umývadlo s podstavcom z kovového suda, stena dekorovaná kovovými pracovnými nástrojmi či toaleta ozdobená neurčitým zhlukom hrdzavých odtieňov farby, stolček v tvare huby, steny obložené platňami pripomínajúcimi skorodovaný kov – toto všetko nájdeme v týchto dvoch originálnych miestnostiach.

Preskúmať tento surrealistický priestor môžete aj prostredníctvom videoprehliadky:

Text: Anna Martausová
Foto: Rich Caplan
Zdroj: homedsgn.com