Štýlový interiér pro milovníkov dizajnu

image 70602 25 v1

Prvorepublikový pražský byt s piatimi izbami a dvoma komorami nevyhovoval moderným nárokom na bývanie, preto sa jeho majitelia rozhodli interiér pred nasťahovaním najskôr zrekonštruovať a upraviť.

Z pôvodného muriva ostali len nosné steny. Voľný interiér tak bol výzvou, ako skĺbiť rôzne vplyvy, štýly i nápady klientov do harmonického a príjemného celku, ktorý bude pôsobiť súčasne a zároveň zachová atmosféru starého. Na 145 m2 je dnes obývacia izba spojená s kuchyňou, spálňa, dve detské izby, dve kúpeľne, dve komory a dve šatne.

S úpravami začala architektka Lenka Míková zo štúdia Edit hneď za vchodovými dverami, kde namiesto jednej komory navrhla šatňu bez dverí, druhá komora potom vytvorila miesto pre nové WC. Druhá, nová šatňa je v spálni a ide vlastne o vstavanú kocku, ktorej stena je zvonka zároveň aj knižnicou. Rovnako aj priečka v obývacej izbe je z jednej strany úložným priestorom s chladničkou a z druhej knižnicou.

Obe sú vyrobené na zákazku z preglejky, ktorá sa stala jednotiacim prvkom celého interiéru. Sú z nej vyrobené všetky nové stolárske prvky vrátane veľkej otvorenej kuchyne a manželskej postele navrhnutej na mieru, ktorá pokračuje až k oknu ako parapet a lavica. Ako architektonický prvok je preglejka s výraznou kresbou na rôznych miestach ladená do rozličných farebných odtieňov – v kuchyni je morená na bielo, inde na tmavosivo, niekde ostala v pôvodnom prírodnom odtieni. Okrem neošúchaného architektonického výrazu má tento materiál ešte ďalší benefit – v prípade opotrebovania počas užívania sa jeho prirodzený vzhľad výrazne nemení, čo rodina s deťmi uvítala.

Hlavným motívom interiéru sú rôzne autentické materiály, ich povrchy a textúry. V bohatej kombinácii sa nové prirodzene prepája so starými pôvodnými prvkami (podlahy, dvere, obklady, omietky), ktoré sa architekti snažili čo najviac zachovať.

V jedálni sa kvôli navodeniu autentickej a príjemnej atmosféry zachovali staré parkety, napriek tomu, že sa museli pomerne komplikovane rozobrať, repasovať a znovu položiť. Neprehliadnuteľnú veľkú industriálnu žiarivku nad jedálenským stolom si majitelia zadovážili v bazári. Veľká otvorená kuchyňa v sebe zasa nesie spomienku na New York, a to vďaka obkladu na celej zadnej stene.

Majitelia bytu zbierajú vintage nábytok a dizajnové solitéry, majú slabosť pre industriálne svietidlá a vôbec pre prirodzené materiály s rôznymi štruktúrami a nedokonalosťami. Výsledkom práce architekta, ktorý reflektoval toto ich zameranie, je interiér síce nie supermoderný, ale štýlový a hlavne užívateľsky príjemný.

Architektonický návrh: štúdio Edit – Lenka Míková

Rok: 2012
Miesto: Praha
Klient: súkromný
Status: realizácia

Alena Urbancová
Foto: Alexandr Dobrovodský