Štýlový byt s medenými rúrkami, ktoré majú viacero funkcií

image 101133 25 v1

Ariel Claudet je mladý architekt a scénograf, známy v mnohých svetových metropolách. Najnovšie zaujal premenou garsónky na štýlový „shakerský“ byt v historickom dome v Paríži. Pozrite sa, čo dokázal vytvoriť na 22 m2!

Zaujať na prvý pohľad

Priestor, ktorý by asi len málokto považoval za dostatočný na bývanie, dnes slúži nielen na prenajímanie, ale zároveň poskytuje aj nevšedný zážitok. Keďže v okolí je prenajímaných bytov neúrekom, bolo dôležité, aby táto garsónka po rekonštrukcii oslovila na prvý pohľad.

Modernosť a jednoduchosť celého interiéru je zdôraznená skvele vybranými prvkami histórie. Čo je však na celom byte najoriginálnejšie? Všadeprítomné medené rúrky.

Nie sú len na efekt

Medené rúrky ukrývajú elektrické vedenie, čím sa minimalizovali potreby búracích prác. Okrem toho majú aj ďalšiu výhodu: dajú sa využiť na zavesenie alebo upevnenie rôznych predmetov – od obrazov a dekorácií až po zavesenie svietidiel, oblečenia, kuchynských pomôcok, košíka s ovocím či zrkadla.

V rovnakom štýle je riešená aj batéria na umývadlách či sprcha – medená s cielene ošumelým vzhľadom. Patinu týmto kovových častiam bytu pridala aj samotná práca s nimi, architekt tvrdí, že pracujúci na montáži nemali žiadne ochranné rukavice, aby kovové prvky dostali ten správny nádych.

Nekopíroval Shakerov, len použil podstatu

Dom s týmto veľmi elegantne a nanajvýš jednoducho vyriešeným obytným priestorom sa nachádza v parížskej štvrti Saint Germain des Prés. Pochádza zo sedemnásteho storočia. Žil v ňom aj Gustave Eiffel. Kresby, ktoré dekorujú garsónku, pochádzajú z autorskej dielne architekta Ariela Claudeta. Ten vyhlásil, že: „Garsónka nie je dokonalou kópiou toho, čo Shakeri v minulosti vymysleli a realizovali, ale snažil sa použiť podstatu ich predstavy o skromnom minimalistickom bývaní.“

Nič nechýba, ale všetko musí byť „na poriadku“

Keďže 22 m2 nie je rozhodne veľký priestor, je dôležité, aby všetko malo svoje miesto. Tomu pomáhajú početné háčiky a vešiačiky. Sem jednoducho neporiadok nepatrí, lebo by zmaril efekt celého zaujímavého a inšpiratívneho priestoru. Nakoniec, všetko potrebné tu je. Rovnako i nábytok je riešený v minimalistickom štýle – jednoduchý pracovný stolík, hygienické zázemie, maličká kuchynská linka, o to väčšia a pohodlnejšia posteľ. Čo viac si môže návštevník Paríža želať?

Kto boli Shakeri?

Náboženská sekta založená v 18. storočí v Anglicku, velebiaca asketický životný štýl. Rovnako minimalistický postoj mali aj k bývaniu, dizajnu a zariaďovaniu interiéru. Ich triezvy, čistý a jednoduchý, doslova skromný pohľad na estetiku inšpiroval a stále inšpiruje mnohých svetových architektov a dizajnérov.

Garsónka v shakerskom štýle v skratke
Architektonický ateliér: Atelier Ariel Claudet
Architekt: Ariel Claudet
Podlahová plocha: 22 m2
Lokalita: Paríž, Francúzsko
Rok realizácie: 2017

Sabína Zavarská
Zdroj a foto: Ariel Claudet

KategórieInteriérový dizajn