Rumunská elegancia v podobe perfektne zladeného apartmánu

image 81053 25 v2

Rumunský dizajn nie je v európskych médiách až tak často spomínaný ako povedzme dizajn pochádzajúci z dielní autorov iných národností – napríklad Francúzska, Nemecka, Škandinávie či Talianska. Napriek tomu v ňom nájdeme príklady výrazne talentovaných dizajnérov, ktorí svojimi dielami vedia preraziť na stránky svetových médií a zaradiť sa do mnohých uznávaných súťaží či priamo získať ocenenia.

Jedným z príjemných príkladov, ktoré radia Rumunsko medzi dizajnérsku elitu Európy, je pomerne mladý architektonicko-dizajnérsky ateliér Studio 1408, ktorý bol založený v roku 2008. Štúdio v súčasnosti tvoria traja členovia – Lucian Bugnariu, Diana Bugnariu a Vlad Hurhui.

Apartmán Z, ktorý si v tomto texte predstavíme, pochádza z dielne ateliéru Studio 1408 a nachádza sa v hlavnom meste Rumunska Bukurešti. Na ploche 160 m² sa rozprestiera dvojpodlažný penthouse, ktorý je starostlivo navrhnutý a doladený do posledného detailu. Rekonštrukcia trvala šesť mesiacov a jej výsledkom je priestor, ktorý spĺňa všetky požiadavky klienta – či už z dizajnového, alebo funkčného hľadiska.

Cieľom architektov a dizajnéra bolo po dohode s klientom vytvoriť interiér, ktorý by vynikal elegantným, sofistikovaným zjavom a zároveň prinášal obyvateľom pocit útulného a prívetivého domova. Aby sa tímu profesionálov podarilo splniť všetky požiadavky, rozhodol sa pre využitie špecifických materiálov a farebných schém. Autori priestoru sa zamerali na nábytok s vysokým leskom, najmä v obývacej časti a kuchyni, v kombinácii s textúrou surového dreva a tlmenou farebnou schémou zloženou z čiernej, bielej, prírodných béžových, hnedých, pieskových či sivých odtieňov. Chrómové prvky a efektné osvetlenie boli čerešničkou na torte perfektne zvládnutého dizajnu.

Na vrchnom podlaží vytvorili architekti spoločenský priestor, ktorý pozostáva z rozmerovo štedrej obývacej miestnosti spojenej s jedálňou, z uzavretej kuchyne a veľkej terasy, z ktorej majú obyvatelia výhľad na rušný život metropoly.  Spodné podlažie pozostáva z privátnych priestorov trojčlennej rodiny – dve spálne s osobitnými kúpeľňami, úložné priestory a hosťovská izba, ktorá momentálne slúži ako domáca pracovňa.

Jednoduché a efektívne riešenia nájdeme v každej miestnosti. V obývacej izbe spojenej s jedálňou je to kombinácia tmavosivej textúrovanej tapety nachádzajúcej sa na dvoch protiľahlých stenách s krémovou nábytkovou stenou s vysokým leskom, ktorá korešponduje s veľkou pohodlnou sedačkou a konferenčným stolíkom. Jedálenský stôl a komoda z dreva vhodne dopĺňajú elegantnú farebnú schému a zároveň ladia s podlahou, ktorá je taktiež vyhotovená z dreva, avšak v inom, bledšom odtieni. 

Čierno-bielu kuchyňu – taktiež vo vysokom lesku – dopĺňa opäť drevená podlaha. Chrómové detaily ladia s veľkou chladničkou a aj ten najmenší detail je plynulo zasadený do celkového vizuálu – všimnite si napríklad malé kuchynské spotrebiče. Ešte aj tie perfektne ladia s čierno-bielou schémou kuchyne. Celkový dojem podčiarkuje LED pásové osvetlenie umiestnené pod vrchnou časťou kuchynskej linky. Spálne a kúpeľne sú ladené podobne – opäť v nich dominuje kombinácia čiernej, bielej, sivých odtieňov, kameňa a dreva – a zavŕšené sú vhodným osvetlením.

Jediná miestnosť, ktorá pôsobí trošku odlišne od zvyšku bytu, je pracovňa, v ktorej prevláda drevo. Aj tu je však masívne drevo doplnené kovovými prvkami, čiernou textilnou sedačkou a pohodlnými kreslami z bielej kože.

Text: Anna Martausová
Foto: Cosmin Dragomir
Zdroj: homedsgn.com, studio1408.com